Od januara ove godine Uprava za indirektno oporezivanje počela je sa elektronskim načinom komunikacije sa poreskim obveznicima kako bi im olakšala način prijave PDV-a. Iako ovaj način komunikacije uveliko olakšava poreskim obveznicima jer će im uštediti vrijeme, smanjiti troškove poslovanja te produžiti rok u kojem se predaje PDV obrazac, to nije utjecalo na povećan odziv poreskih obveznika. Sve velike poreske obveznike u BiH, a takvih je 1618, Uprava je registrovala po službenoj dužnosti, a od ukupno 40 hiljada poreskih obveznika, trenutno je registrovano tek njih 10 hiljada.
”Inače mislim da je navika naših građana da puno stvari rade u zadnjem trenutku tako da mislim da je to jedan od razloga zašto se jedan broj korisnika nije registrovao,” smatra Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikaciju i međunarodnu saradnju UIO.
Nakon registracije na e-portal, obveznik će podnijeti zahtjev za registraciju koja se nalazi na e – portalu. Važno je istaći da poreski obveznici prvo moraju izvršiti registraciju kako bi mogli podnijeti prijave PDV-a u elektronskom obliku. Rok ističe za pet mjeseci, a oni koji se ne registruju do kraja ove godine u januaru 2019. godine neće moći podnijeti prijave u papirnom oblik.
”Podsjetit ću da to nisu nikakvi posebni uslovi osim činjenice da obveznici moraju imati računar i internet priključak,” poručuje Ratko Kovačević i dodaje: ‘”Mi smo uradili i dva video uputstva koja se nalaze na našoj web stranici i youtubu kanalu gdje je do detalja opisana sama procedura i registracije i prijave.”
Ova procedura prijavljivanja PDV-a olakšat će poreznim obveznicima jer je jednostavnija i naprednija od prethodne. Poreskim obveznicima je ostavljena cijela 2018. godina kao prelazno razdoblje da se prebace na elektronski način komunikacije sa upravom. Rok ističe za pet mjeseci i potrebno je da preostalih 30 hiljada poreskih obveznika ispuni uslove kako bi olakšali i sebi i upravi te svakako izbjegli kazne koje slijede ukoliko to ne učine u zadatom roku.
Izvor: rtvslon.ba