ŽRS: Sramotno: „Spakovali“ prijave, ćute kada se traži obrazloženje!

Pritisak na štrajkače iz Željeznica RS koji su se u septembru “drznuli” zatražiti ono što im po zakonu pripada, svakim danom postaje veći!

U prevodu: Nisu smjeli tražiti zarađene naknade i ovjeru zdravstvenih knjižica

Nakon odbijanja od septembarskih plata, na red su došle i disciplinske prijave i otvorena mogućnost dobijanja otkaza, iako im niko ne govori gdje su tačno prekršili zakon!

Štrajk su mjesecima unazad ocijenili opravdanim predsjednik RS Milorad Dodik, predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić, pomoćnica ministra rada Mira Vasić i drugi, ali je uprava očito odlučila da stane u kraj ovoj grupi „neposlušnih“ radnika.

Utvrdili su da je riječ o identičnom štrajku kakav je bio i onaj u martu ove godine, a sama isplata traženih potraživanja i redovna ovjera zdravstvenih knjižica pokazali su da je štrajk bio opravdan.

"...obavještavamo vas da je navedeni štrajk organizovan suprotno odredbama Zakona o štrajku". Preciznog navođenja šta je bilo suprotno zakonu nema.
“…obavještavamo vas da je navedeni štrajk organizovan suprotno odredbama Zakona o štrajku”. Preciznog navođenja šta je bilo suprotno zakonu nema.

– Opravdani su bili i onaj martovski, kao i ovaj septembarski, koji su potpuno identični, ali da bi kaznili nas „bundžije“ pokušavaju prikazati da se oni razlikuju. Mi smo ove godine odlučili da nećemo više tužiti preduzeće jer nam godinama uzimaju zarađeni novac. Nama su dužni preko 12 000 KM, nekima i 15 000 KM! Nećemo da tužimo, jer i nakon dobijenih tužbi ne vidimo zarađeni novac. Odlučili smo zarađeno tražiti štrajkom. Ne damo da se uporno gura ruka u naš džep! Zbog toga smo se odlučili za štrajk glađu u dva navrata ove godine. Je l’ vi mislite da bi neko iz neopravdanih razloga odlučio da ne jede 10 dana?! Na to se odlučujete kada dođete u ćorsokak – ističe za SrpskaCafe Boris Šukalo, potpredsjednik Samostalnog sindikata saobraćajno – transportne djelatnosti u Željeznicama RS.

Ako je septembarski štrajk bio neopravdan i nezakonit, Šukalo pita zašto su im isplaćena potraživanja koja su zahtjevali i zašto su im ovjerene zdravstvene knjižice, i u martu i u septembru, isti dan kada su štrajk i prekinuli.

– Uostalom, po čemu se razlikuju martovski i septembarski štrajk? Tada nam nisu odbili od plate, niti pokretali disciplinske postupke, a sada su uradili i jedno i drugo. Jednostavno, žele da unište svakog ko neće da ćuti i trpi. Tražimo tumačenje, pošto kažu da štrajk nije bio u skladu sa zakonom, ovaj septembarski, iako je bio identičan kao martovski. Tražili smo od ministarstva rada i boračke zaštite, inspekcije rada, nema od koga nismo, samo da nam kaže koju tačku, koje članove smo prekršili. Nigdje nikakav odgovor nismo dobili do dan danas! Samo ponavljaju „štrajk nije bio u skladu sa zakonom“. A mi smo, sa druge strane, decidno naveli gdje je prekršen zakon i zbog čega smo stupili u štrajk glađu. Ima preko devet tačaka gdje je generalni direktor Dragan Savanović prekršio zakon – kaže Šukalo.

"Ako je neko prekršio zakon, to je direktor Savanović"
“Ako je neko prekršio zakon, to je direktor Savanović”

Štrajkači su pozvani da  u sljedeći petak, 8. decembra, prisustvuju pred Prvostepenom disciplinskom komisijom, koja ih tereti za težu povredu radnog odnosa.

– To je najteža moguća povreda radnog odnosa, i to se uglavnom završava otkazom. Jasno je svima na šta se cilja sa njima. Kojim institucijama da idemo, kome da kucamo na vrata, na koji način da se borimo? Da smo došli u situaciju da se nama lomi kičma, da dobijamo otkaz a

sve smo naveli Inspekciji, dvet tačaka gdje direktor krši zakon, zbog čega smo i bili u štrajku glađu, a njemu se produžava rukovođenje preduzećem i prolazi bez posljedica. A vidite šta nama rade – kaže naš sagovornik.

On navodi da je štrajk dao rezultate, da su se izborili, jer se uplaćuje zdravstveno, jer je urađen reprogram za dugove, jer idu redovno topli obroci i slično.

– Jasno je da smo sa tim štrajkom ukazali na ove anomalije u preduzeću i generalno u našem društvu.  Kolege su se solidarisale, kada su nam odbili od septembarske plate solidarisali su se i skupili novac od svojih plata jer su svjesni da smo se borili za sve i da su rezultati štrajka bili vidljivi za čitav kolektiv i da nismo to radili samo zbog sebe – zaključio je Šukalo.

Izgladnjivanjem do zarađenog

Podsjećamo, ŽRS su po radniku dužne više od 12 hiljada maraka, što je i sudski presuđeno, a ukupna dugovanja prema radnicima su viša od 20 miliona maraka. Kako su naveli sindikalni predstavnici Željeznica RS, od 2011. pa do danas se dešava isti scenario – kako dođe kraj godine tako se podvuče dug radnicima u toj godini, plata ili dvije, nekoliko toplih obroka i prevoza. Radnici tuže preduzeće, tužbe dobiju, ali ne i novac. Sve ostaje samo na papiru i ove godine su odlučili da prekinu pomenutu praksu.

Odlučili su da ne idu na sud već da zaostala primanja traže na radikalan način – štrajkom glađu! Podržani od strane 300 kolega, desetak radnika je u martu ušlo u takav štrajk, koji je trajao šest dana, sa završnicom kada je blokirana i pruga. Kako se generalni direktor Dragan Savanović, ali niko ni iz cjelokupne uprave nije pojavljivao tačku na štrajk stavio je predsjednik RS Milorad Dodik.

Dogovoreno je da će dug od preko 10 hiljada KM po radniku biti isplaćen na početku 2018. godine kada se očekuju krediti Svjetske banke. Ali radnici su imali uslov – da plate i naknade u ovoj godini budu isplaćivane redovno! Pružene su ruke, štrajk je obustavljen, a problemi su vrlo brzo ponovo isplivali na površinu.

Plate su se isplaćivale, ali naknade za topli obrok i prevoz, od kojih većina radnika zapravo i živi jer su plate minimalne, počele su kasniti. Novi štrajk glađu je krenuo početkom septembra i trajao je punih 10 dana! Kada su, nakon razgovora sa predsjednikom RS, ovogodišnja dugovanja isplaćena, štrajk je obustavljen, ali problemi su se nastavili gomilati.

Izvor: srpskacafe.com   Autor: O. Tešić

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.