Stanovnici Srpske se rješavaju kuna

S obzirom na to da se približava datum ulaska Hrvatske u evrozonu, stanovnici Republike Srpske u pograničnim područjima ovih dana pohrlili su u mjenjačnice da novac u kunama zamijene u evre.

Naime od 1. januara iduće godine hrvatska kuna ide u prošlost, a službena valuta u toj susjednoj zemlji biće evro. Mnogi državljani BiH u pograničnim područjima svakodnevno prelaze granicu putujući na posao u Hrvatsku ili u šoping pa raspolažu i sa hrvatskom valutom.

U mjenjačnicama blizu granice kažu za “Glas” da je u posljednje vrijeme primijećeno da mnogo više klijenata prodaje kune za marke ili evre.

U mjenjačnici “Nebac” u Trebinju istakli su da mnogo njihovih sugrađana svakodnevno putuje na posao u Dubrovnik.

– Oni dobijaju plate u kunama i sve to mijenjaju kod nas, u posljednja dva mjeseca mnogo više nego ranije – rekli su u toj mjenjačnici.

Slična je situacija i u Gradišci. U tamošnjoj mjenjačnici “Irina” kažu da posla ima stalno, s obzirom na to da su u pograničnom području.

– Vjerujem da će mnogi držati kune do zadnjeg trenutka. Pred Novu godinu očekujemo veću gužvu, jer mi smo takav narod, da sve u posljednji čas završavamo pa i to – rekli su u mjenjačnici “Irina”.

Dodaju da je evro i dalje valuta broj jedan, jer najviše građana koji dolaze mijenjaju novac u evro.

– Evro nosi 90 odsto posla. Tako je oduvijek – kazali su u toj mjenjačnici.

Više posla bilježe i u mjenjačnici “Boss” u Kozarskoj Dubici.

– Osjeti se u posljednje vrijeme da građani dosta više mijenjaju kune. Međutim, evro je i dalje valuta broj jedan – kazali su u toj mjenjačnici. Ističu da se građani za švajcarski franak raspituju samo kada je tržište nestabilno.

– Švajcarski franak zavisi od promjena na valutnom tržištu. Ako je tržište nestabilno i potražnja za frankom raste, a ako je stabilno, onda se ne traži toliko – pojasnili su u toj mjenjačnici.

Rublja

U banjalučkoj mjenjačnici “Kali” kažu da sa ruskom valutom ne rade uopšte od kada je došlo do prekida saradnje sa Sberbankom.

– Niti se ko raspituje za rusku rublju, niti imamo mogućnost mijenjanja novca u tu valutu – kazali su u mjenjačnici “Kali”.

U mjenjačnici “Irina” u Gradišci ističu da se prije početka sukoba u Ukrajini dešavalo da možda jednom mjesečno neko od šofera koji su vozili jabuke u Rusiju mijenja novac u rublje, ali su to sporadični slučajevi.

Izvor: glassrpske.com

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.