Produžen rok za reformu Željeznica RS do kraja 2022.

Novi šef kancelarije Svjetske banke za BiH i Crnu Goru Kristofer Šeldon objasnio je zašto reforma traje ovako dugo.

Projekat restrukturisanja „Željeznica Republike Srpske“ dobro napreduje i znatno je popravljena financijska situacija poduzeća uz otplatu više od 36 milijuna eura duga i zaostalih obveza, međutim, zbog određenih kašnjenja, Svjetska banka je produžila razdoblje trajanja do prosinca 2022. godine, rekao je novi šef kancelarije Svjetske banke za BiH i Crnu Goru Kristofer Šeldon.

Šeldon je naveo da je glavni razlog kašnjenja složenosti projekta, koji se ogleda u multidimenzionalnom aspektu potrebnih promjena, i to na tri razine – financijsko restrukturiranje, organizacijsko i restrukturiranje radne snage, dodano da na sve tri dimenzije treba raditi zajedno i usklađeno.

On je za „Glas Srpske“ rekao da je Vlada Srpske početkom godine učinila značajnu stvar u vezi sa utvrđivanjem struktura „novih Željeznica“, gdje će se ŽRS sastojati od tri subjekta, i to jedan zadužen za rad i održavanje infrastrukture, drugi za prijevoz tereta i treći za prijevoz putnika.

Ta tri subjekta će, kako kaže Šeldon, biti u potpunosti u vlasništvu Holdinga ŽRS, čija je primarna uloga praćenje njihovog rada i koordinacija razvoja željezničkog sektora.

Govoreći o projektima u BiH za koje Svjetska banka pruža podršku, Šeldon je ocijenio da su ostvareni impresivni rezultati, ali da bi trebalo ubrzati implementaciju projekata, navedeno je da je od ukupno obezbijeđenog financiranja do sada povučeno 61 odsto sredstava, što je relativno malo.

On ističe da je Svjetska banka, između ostaloga, odobrila BiH 36,2 milijuna dolara pomoći za sprečavanje, otkrivanje i odgovor na pandemiju virusa korone, a do sada je u okviru projekta povučeno 31,2 milijuna dolara.

„U 11 zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj izgrađen je kapacitet za akutno zbrinjavanje slučajeva kovida 19. Opremljeno je više od 190 bolničkih kreveta, uključujući i respirator za zbrinjavanje pacijenata, laboratorij za kućne ljubimce opremljen je za testiranje“ , kaže on.

On je naveo da je u 15 ustanova u Federaciji BiH izgrađen kapacitet za akutno zbrinjavanje pacijenata, kao i da je opremljeno 300 kreveta sa respiratorima, dok je sedam laboratorija dobilo adekvatan kapacitet za testiranje.

„Osim toga, u Republici Srpskoj isplaćena je socijalna pomoć za 16.429 korisnika iz ugroženih domaćinstava, au FBiH za 23.826“, dodano je on.

Prema njegovim riječima, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske planira nabavku hardvera i softvera za jačanje zdravstvenog informacijskog sustava u Institutu za zdravstvenu zaštitu i bolnice, kao što je povećanje kapaciteta zdravstvenih ustanova za CT, ultrazvučne i druge radiološke preglede.

On kaže da će se u FBiH druga faza podrške projektima fokusirati na nabavku ličnih zaštitnih oprema za zdravstvene radnike i opremu za liječenje pacijenata, uključujući mobilne RTG aparate i setove za infuziju.

Šeldon je istaknuo da Svjetska banka priprema novu strategiju u BiH za razdoblje 2022.-2026.

„Za sada vam mogu reći da će se fokus našeg programa u sljedećim godinama biti rješavanje prioriteta, koji su već identificirani, uključujući unapređenje ljudskog kapitala, i to kroz bolju zdravstvenu zaštitu i obrazovanje, jačanje učinkovitosti javnog sektora i smanjenje osjetljivosti zemlje na klimatske promjene i prirodne rizike „, rekao je Šeldon.

Izvor: mondo.ba

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.