Boldvin nije jedini slučaj, ovo su raniji incidenti

Porodica holivudske zvijezde Brendona Lija, koji je poginuo dok je snimao film „The Crow“ iz 1993. godine, oglasila se povodom smrti snimateljke koju je na setu slučajno usmrtio glumac Alek Boldvin.

Podsjetimo, Boldvin je pucao iz rekvizitnog pištolja i pogodio direktorku fotografije Halinu Hačins, koja je preminula od prostrelne rane, a ranio je i reditelja filma Džoela Souzu.

Nažalost, ovo nije jedini tragični slučaj koji se dogodio tokom snimanja filmova i serija.

„The Crow“ 1993.

Li, sin ikone borilačkih vještina Brusa Lija, imao je 28 godina kada je umro na snimanju „The Crow“ u Sjevernoj Karolini, 31. marta 1993. godine.

Smrtno je pogođen iz oružja kalibra 44 kada je drugi glumac pucao na njega iz rekvizitne puške za koju se mislilo da je bila napunjena ćorcima.

Nadležni organi su kasnije otkrili da je glumca, prilikom pucnja, pogodio vrh lažne patrone koji je bio ubačen u oružje.

Povodom jučerašnje tragedije tokom snimanja filma „Rust“ u Novom Meksiku, oglasili su se rođaci Brendona Lija i istakli da „niko nikada ne bi trebalo da bude ubijen iz pištolja na filmskom setu“.

„Svim srcem smo uz porodice Haline Hačins i Džoela Souze, kao i svima koji su umiješani u incident na Rustu. Niko ne smije da bude ubijen iz pištolja na filmskom setu. Tačka“, piše u objavi na nalogu koji vodi Lijeva sestra Šeron Li na Twitteru.

„Zona sumraka“

Tokom snimanja ovog filma poginuo je glumac Vik Morou i dvoje djece, od sedam i šest godina, nakon što je na njih pao helikopter iz kog se snimala scena. Helikopter je letio nisko i zahvatile su ga eksplozije pirotehnike, prilikom čega je rotor Morou odsjekao glavu.

Reditelj Džon Landis i četvorica drugih članova filmske ekipe oslobođeni su optužbi za ubistvo iz nehata, a porodica ubijene djece koja su glumila u filmu tek su godinama kasnije završile svoje građanske parnice.

„Na tajnom zadatku“

Još jedan tragični slučaj desio se na setu američke TV serije „Na tajnom zadatku“, 2. oktobra 1984. godine, kada se dvadesetšestogodišnji glumac Džon Erik Heksum usmrtio pištoljem 44 magnum, koji je bio napunjen ćorcima.

Njegova smrt je bila slučaj nesrećnih okolnosti, jer je glumac, kako prenose strani mediji, uperio pištolj u glavu.

„Možete li da vjerujete u ovo sr**e?“, rekao je glumac nakon što je saznao da će snimanje serije da se produži.

Nakon ove rečenice, povukao je prekidač od pištolja i pucao sebi u glavu. Jaki udar ćorka izazvao je frakturu lobanje, te se četvrtina kosti zabila u mozak, izazivajući masivno krvarenje.

Ubrzo nakon ovog incidenta, glumac je hitno prevezen do medicinskog centra Beverli Hils, gdje je bio životno ugrožen. Iako je operacija trajala pet sati, ljekari nisu uspjeli da spasu njegov život. Preminuo je 18. oktobra 1984. godine.

„Cover up“

„Cover Up“, na prostoru neekadašnje Jugoslavije poznatija pod naslovom „Na tajnom zadataku“, bila je američka špijunsko-akcijsko-pustolovna igrana TV-serija koja se originalno prikazivala na mreži CBS od 1984. do 1985. godine. Glavnog lika igrao je Džon-Erik Heksum. Serija je postala poznata kada je Heksum nakon nekoliko snimljenih epizoda smrtno stradao u bizarnoj nesreći na setu.

On je sebi ispalio metak u glavu iz revolvera u kome su bili ćorci. Oponašajući ruski rulet, u dugoj pauzi snimanja tokom koje mu je bilo dosadno, stavio je revolver na svoju desnu sljepoočnicu i povukao obarač. Korišćeni ćorak ipak je bio dovoljno jak da nanese štetu ako se opali u osjetljivo mjesto i u blizini manjoj od metra.

Glumac je pretrpio ozbiljno oštećenje lobanje, a nakon operacije i šest dana kome, proglašen je moždano mrtvim. Njegova majka je dala dozvolu da ga skinu sa aparata i doniraju njegove organe.

„Džingis-kan: Osvajač“

Holivudski megahit „Džingis-kan: Osvajač“ ostaće upamćen kao jedan od najsmrtonosnijih filmova ikad.

Snimanje ovog istorijskog ostvarenja počelo je davne 1954. godine. Ulogu mongolskog poglavice Džingis Kana tumačio je čuveni Džon Vejn, a njegovu izabranicu, tatarsku princezu, igrala je Suzan Hejvord.

Za kadrove je izabrana pustinjska lokacija u državi Juta, koja je odgovarala scenama azijskih stepa u kojima je osvajao Džingis Kan. Ova odluka pokazala se kobnom po cjelokupnu filmsku ekipu, jer je lokacija za snimanje bila nedaleko od ozloglašene oblasti za nuklearna testiranja u Nevadi.

Filmsku ekipu činilo je 220 ljudi; od kojih je čak 92 umrlo od raka. Džon Vejn preminuo je od raka pluća, dok je Suzan Hejvord smrtno oboljela od raka mozga.

„Sliders“

Ken Štidman je poginuo 1996. godine u 28. godini glumeći glavnu ulogu u tada popularnoj seriji „Sliders“.

Serija je zahtijevala mnogo kaskaderskih dijelova, ali glumac je sve radio sam. Kada je jednom prilikom vozio pustinjski džip, prevrnuo se na suvom jezeru u Kaliforniji. Odvezli su ga helikopterom u bolnicu, ali glumac je ubrzo podlegao povredama.

„The Warrens of Virginia“

Martu Mensfild, zvezdu nemih filmova, zadesila je bizarna smrt. Davne 1923. godine glumica je nakon snimanja „The Warrens of Virginia“ sjedila u automobilu s kolegama i prijateljima, a onda je uslijedila stravična nesreća.

Neko od prisutnih je zapalio cigaretu i bacio šibicu koja je pala na Martinu haljinu, napravljenu od lako zapaljivih materijala. Nesrećna glumica u sekundi se pretvorila u plamteću buktinju, a uprkos brzoj reakciji, sljedećeg dana je preminula u bolnici sa samo 24 godine.

Smrtonosni ubod raže

Stiv Irvin je imao 44 godine kada je snimao novi serijal o najopasnijim životinjama u okeanu. Australijski lovac na krokodile je 2006. s filmskom ekipom zaronio u vode ispred grada Port Daglas da snimi tamošnji podvodni svijet, pa se približio jednoj velikoj raži.

One obično otplivaju kada osjete opasnost, ali nekada i napadnu onog ko iz uznemirava. Imaju vrlo opasno oružje – otrovni šiljak na vrhu repa, koji snažno zabiju u „protivnika“. Raža je taj šiljak zabila Irvinu u lijevi dio grudi. Oni koji su bili s njim, smjesta su ga izvukli na površinu i pozvali helikopter, koji ga je odvezao do bolnice na obližnjem ostrvu, ali tamo su ljekari mogli jedino da konstatuju smrt.

„Midnight Rider“

Pomoćnica snimatelja Sara Džouns ubijena je u februaru 2014. godine tokom snimanja filma o Gregu Almanu u Džordžiji kada ju je udario voz.

Produkcija nije imala dozvolu za snimanje na željezničkoj pruzi, a tužioci su podnijeli krivičnu prijavu protiv reditelja Randala Milera, koji se izjasnio krivim za ubistvo iz nehata. Pušten je na slobodu nakon što je odslužio pola dvogodišnje kazne, a njegova kompanija morala je da plati kaznu u iznosu od 74.900 dolara.

„Deadpool 2“

Na setu filma „Deadpool 2“ poginula je kaskaderka S. J. Haris. Ona je bila profesionalna motociklistkinja, a poginula je izgubivši kontrolu nad motorom koji je zbog toga proletio kroz prozor zgrade. Snimanje ovog filma bio je njen prvi kaskaderski projekat.

„Turneja“

Rijetko ko se sjeća ove tragične priče sa snimanja filma, ali poznati glumac Bogdan Diklić teško se povrijedio na snimanju filma „Turneja“ prije 11 godina nedaleko od Prijedora, kada je ispalio rafal iz kalašnjikova i jedna od ispaljenih čaura pogodila ga je u lijevo oko.

Diklić je u ovom filmu igrao vojnog zapovjednika, a nesreća se dogodila u sceni u kojoj puca iz kalašnjikova sa manevarskom municijom.

Ispalio je rafal, čaura ga je pogodila u oko, a kolege su odmah pritrčale da mu pruže pomoć.

Kako nije bilo moguće da mu se ukaže pomoć na terenu, producent filma i glumac Tihomir Stanić, direktor Slobodan Pavićević i reditelj Goran Marković povrijeđenog Diklića odmah su stavili u automobil i odvezli u bolnicu u Prijedoru, odakle je prevezen u Banjaluku.

Oftalmolozi su ga pregledali, konstatovali da je povreda oka teška i sanitetskim vozilom Diklić je prevezen na VMA.

Kako se priča u glumačkim krugovima, Diklić od tada ima stakleno oko, ali o tome ne voli da priča.

Godinu dana nakon ove nesreće Bogdan je opet jedva preživio.

Naime, samo godinu dana nakon tragedije sa puškom, Bogdanu je pozlilo u toku predstave „Kandid ili optimizam“ na Sterijinom pozorju pa je poslije reanimacije hitno prebačen u kamenički Institut za kardiovaskularne bolesti.

U toj zdravstvenoj ustanovi mu je dijagnostifikovana plućna tromboembolija, a kasnije mu se stanje naglo pogoršalo razvojem akutnog infarkta miokarda (srca).

Izvor: nezavisne.com

GD

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.