Categories: Zanimiljivosti

Kako se zaštititi od krivotvorenog novca?

Takozvani „filmski novac“ koristi se u filmovima i u pozorišu. Naravno, trebao bi izgledati što realnije. Ali kako se u stvarnom životu zaštititi od kopija i što se događa ako slučajno platimo pogrešnim novcem? Da li se smatra kažnjivim?

Kako prepoznati krivotvoren novac?

„Nagni se, osjeti, vidi“ je ključ za prepoznavanje krivotvorenog eura, jer moderne novčanice sadrže sigurnosne značajke koje ovo prepoznavanje čini brzim i jednostavnim. Brzo se prepoznaju optičke značajke poput prave veličine, prozora za gledanje na 20 eura, boje, sigurnosne trake ili raznih impregnacija. Postoje i taktički elementi poput malih utora na rubu novčanice. Krivotvoritelji se uglavnom usredotočuju na imitaciju na jednoj ili nekoliko sigurnosnih značajki, tako da u pregledavanje treba uvijek uključiti više značajki.

Ne morate biti ekspert da biste prepoznali pogrešan novčić. Kao i kod novčanica, prvi dojam čini puno. Ovo započinje površinom. Dok stvarne eurokovanice imaju oštre konture i karakteristične detalje, krivotvorine često imaju prilično glatke prijelaze i udubljena ili obojena područja. Rubovi originala također su jasno definirani različitim valovima. U slučaju krivotvorina, oni su često nečisti i spužvasti. Uz to, lažni su novčići često lakši od stvarnih.

Hoću li dobiti novčanu kaznu ako slučajno platim krivotvorenim novcem?

Da, jer je namjerno plaćanje krivotvorenim novcem kažnjivo. Međutim, plaćanje se smatra namjernim ako je platiteljpotvrdio činjenicu da je novac krivotvoren. Ako je krivotvoreni novac nehotice plaćen, istražne vlasti prvo moraju dokazati da je zločin bio namjeran.

Međutim, čak i ako negirate da je plaćanje prihvaćeno, ne postoji beznačajan rizik da će nadležni kazneni sud zaključiti da je došlo do namjernog djelovanja i izreći odgovarajuću kazne.

Ako prijavite falsifikate banci ili policiji: dobivate li stvarni novac u zamjenu za krivotvoreni?

Ako položite krivotvoreni novac u mašinu, novac će biti prikupljen i nećete dobiti kredit. Nakon što uplatite odgovarajući depozit u banku, možete očekivati ​​upit od banke ili policije.

Što trebam učiniti ako vidiim krivotvoren novac?

Ako prepoznate krivotvoren novac, ne smijete ga koristiti ni pod kojim uvjetima – tj. njime plaćati. Čak i ako niste sigurni je li novčić ili novčanica pogrešan, trebali biste prijaviti. Jer svako ko je koristio krivotvoren novac podložan je kažnjavanju. Ako imate osjećaj da imate krivotvoren novac u novčaniku, obratite se istražnim organima, posebno policiji.

S kojom ću se kaznom suočiti ako krivotvorinu svjesno upotrijebim?

Ovisno o tome kako ste ga dobili i jeste li plaćali krivotvorenim novcem, možete se suočiti s novčanim kaznama i visokim zatvorskim kaznama.

Izvor: indikator.ba

GD

Recent Posts

Otkriveno koje zemlje iz EU prve uvode nova pravila

Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…

18 sati ago

PROSJEČNA CIJENA STANOVA U BiH: Pogledajte kakvo je stanje u trećem kvartalu

PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…

1 dan ago

Uskoro skuplje boravišne takse, nova pravila i za „stan na dan“

"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…

2 dana ago

Koliko u BiH košta gorivo u odnosu na druge evropske države?

Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…

2 dana ago

Dom zdravlja Doboj daje medicinske aparate u zalog za kredit

DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…

2 dana ago

U RS-u 1450 građana za tri godine se obogatilo za više od 300.000 KM, u FBiH o bogatašima šute – hoće li Bosna i Hercegovina ikada utvrditi ko je kako stekao milione?

Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…

2 dana ago

This website uses cookies.