Austrijske kompanije Immofinanz i Cineplexx iskazale su protekle sedmice opredjeljenja za jako prisustvo na Balkanu, ali među destinacijama koje su im najinteresantnije nema Bosne i Hercegovine, što samo potvrđuje već osvjedočeni trend da naša zemlja nije najpoželjnija adresa u regionu u koju nove strane investicije žele doći.
To se potvrdilo ne samo sa njemačkim diskontnim lancem Lidlom koji je došao u susjedne zamlje ali ne još u BiH, nego i sa švedskim trgovcem najmeštajem IKEA-om i drugim poznatim brendovima.
Najnoviji primjer je Starbucks koji će svoj prvi lokal otvoriti u Srbiji na proljeće 2019. u Knez Mihailovoj ulici u Beogradu, a da li će i kada ovaj lanac kafeterija doći u BiH možemo samo nagađati.
Austrijski investitor u nekretnine i developer Immofinanz Grupa saopćio je sredinom prošle sedmice kako je kupio osam maloprodajnih parkova u Sloveniji, Srbiji i Hrvatskoj za ukupno 90,5 miliona eura. I austrijski kinematografski operater Cineplexx je u velikoj ekspanziji na Balkanu. Bečka kompanija želi uložiti 21 milion eura u nove cinema centre u više zemalja regije, a najveći fokus je na Rumuniji.
Immofinanz još nije prisutan u BiH, dok Cineplexx, iako posjeduje kina u našoj zemlji, očigledno u novom valu širenja stavlja u prvi plan neke druge destinacije.
Od zvučnih svjetskih kompanija, jedino su u našu zemlju došli McDonald’s i ZARA, a ovih dana je aktuelno i otvaranje prvih prodavnica H&M-a. No, broj restorana i trgovina koje su otvorili ili planiraju otvoriti je znatno manji nego u susjednim zemljama.
Evidentno je da je Srbija zbog veličine svoga tržišta, koje je najveće na pros-toru bivše Jugoslavije ali i povlastica koje nudi investitorima postala najpopularnija investicijska regionalna destinacija. O tome svjedoči i nedavni izvještaj MMF-a koji govori da je ova zemlja privukla više od polovine ukupnih stranih direktnih investicija realizovanih u šest ekonomija Zapadnog Balkana u posljednjih deset godina. BiH je u donjem domu regionalne tabele.
No, nisu veličina tržišta i povlastice jedini razlozi zbog koji bismo bili interesantni za ulaganja većih evropskih i svjetskih kompanija. I dok su u slučaju dolaska Zare i H&M jedan od faktora mogle biti i rastuća atraktivnost BiH kao turističke destinacije i sve veće prisustvo bogatih kupaca iz golfskih zemalja, kada su u pitanju kompanije poput Lidla i IKAE-e gleda se i standard stanovništva i kupovna moć kako bi veliki prodajni lanci bili sigurni da će u jednoj zemlji zaraditi. U slučaju njemačkog diskontera i švedskog trgovca namještaja ovi faktori su i presudni u odluci da negdje investiraju.
Nije slučajno što širenje ovih kompanija u regionu u pravilu ide sa sjevera prema jugu, od razvijenih Slovenije i Hrvatske dalje prema manje razvijenim Srbiji i ostalim zemljama.
No, iskustvo nekih trgovaca kao što je francuski Interex koji je prije nekoliko godina napustio zemlju gotovo “glavom bez obzira” priznavši da se nije dobro snašao u našim poslovnim običajima, također ne ide u prilog atraktivnosti BiH kao investicijske destinacije.
I dok gledamo kako se neke velike kompanije šire u susjednim zemljama, bilo bi dobro poraditi na neuralgičnim tačkama bh. poslovnog ambijenta, a koje je sasvim dobro potcrtao izvještaj Svjetske banke o lakoći poslovanja Doing Business – broj dana za pokretanje biznisa, ishođenje građevinskih dozvola, plaćanje električne energije i plaćanje poreza – a gdje smo među najlošijim zemljama u svijetu.
Pomenuti izvještaj MMF-a o investicijama na Zapadnom Balkanu pokazao je da su jačanje institucija, obučenost radnika i kvalitetna infrastruktura od ključnog značaja za privlačenje stranih direktnih insvesticija.
Sasvim je jasno šta je potrebno učiniti u BiH da bismo poboljšali ambijent i privukli što više kompanija. Još samo da imamo kreatore politika i donosioce odluka koji su spremni da se tome posvete punim kapacitetom.
Izvor: indikator.ba
S ponosom najavljujemo svečano otvaranje Fortuna marketa u Doboju u sklopu Doboj City Parka uz neodoljivu…
DERVENTA- Drago Savić, učenik srednje škole iz Dervente, obolio je od karcinoma testisa i već…
DOBOJ - Gruzin Akaki Patašuri svoju rukometnu karijeru gradi u Republici Srpskoj. Na početku sezone…
Jumbo je međunarodna kompanija čija je osnovna djelatnost maloprodaja igračaka, proizvoda za bebe, sezonskih i ukrasnih…
REGULATORNA komisija za energetiku (RERS) već je počela da analizira zahtjev "Elektroprivrede Republike Srpske" (ERS)…
Naši trgovci će sigurno profitirati, jer osim što se navike potrošača teško mijenjaju, kazao je…
This website uses cookies.