Nakon odluke da žitelji pograničnih područja Hrvatske mogu u tu zemlju uvesti samo robe u vrijednosti do 300 kuna (75 KM) kupljene u BiH umjesto dosadašnjih 2200 kuna po osobi (550 KM), reagovali su mnogi, a posebno Udruga gospodarstvenika Posušje i lokalni lideri Ante Begić, Ljubo Grizelj te Vedran Markotić koji su probleme iznijeli Zvonku Milasu, državnom tajniku za Hrvate izvan RH. I reakcija je uspjela. Stvari su vraćene na staro.
Iz Udruge gospodarstvenika Posušje objasnili su za Večernji list što se konkretno događalo proteklih mjeseci i što se dogovorilo s obzirom na niz različitih informacija koje su se pojavljivale.
– Kupac iz Splita, primjerice, mogao je i do sada kupiti robe, osim alkohola, duhana, prehrambenih i ostalih proizvoda koji su posebno navedeni u pravilniku, u vrijednosti do 2200 kuna i uvesti u Hrvatsku bez plaćanja PDV-a i to nije bilo sporno. Problem je nastao kada je na snagu stupio novi pravilnik o oslobađanju PDV-a pri uvozu robe u RH u osobnoj prtljazi i primjeni toga pravilnika na carini na osobe koje imaju uobičajeno mjesto stanovanja u pograničnim zonama u BiH i RH. Zbog toga Imoćani nisu mogli robu kupljenu u Posušju i Grudama u vrijednosti iznad 300 kuna uvesti u Hrvatsku bez plaćanja PDV-a, a nisu mogli ni Posušani niti Goričani. Ravnatelj Carinske uprave Republike Hrvatske Hrvoje Čović rekao je kako svi oni koji ulaze u RH preko graničnih prijelaza, koji nisu pogranični, mogu uvoziti robu u osobnoj prtljazi u vrijednosti do 2200 kuna, kazali su, između ostalog, iz Udruge.
Trgovine u blizini granice, u Grudama i Posušju, barem po ovom pitanju, mogu odahnuti. Trgovci čekaju bolje dane.
– I ovako smo prisiljeni zatvarati te smanjiti obujam posla i proizvoda dok se nešto konkretno ne dogodi s granicama, a da je ovo ostalo na snazi, to bi bio zadnji čavao u lijes. Ovako čekamo bolje dane. Nadamo se boljoj zdravstvenoj situaciji, idemo i prema ljepšim danima, a onda možda i ova pošast bude iza nas, govori jedan od trgovaca koji posljednjih mjeseci zbrajaju minuse zbog aktualne situacije.
U pograničnim područjima Hrvatske, pak, zadovoljni su što se sve vratilo na staro, ali Mate iz Imotskog priča nam kako postoje i brojne nelogičnosti koje treba riješiti.
– Meso i mlijeko te proizvode od mesa i mlijeka ne mogu kupiti u BiH i prevesti u RH, a s Farskih Otoka, Grenlanda i Islanda mogu – 10 kg. I to, zamislite, piše u pravilniku.
Mogli su napisati hiljadu kilograma mesa besplatno s Farskih Otoka, ja bih ga radije kupovao i plaćao u Hercegovini. Zatim, dopušten je uvoz dva kilograma meda i jaja po osobi. To je smiješno i te se stvari moraju što prije mijenjati – zaključuje sugovornik, ali pozdravlja činjenicu da se vratilo sve na staro barem kad je mogućnost potrošnje do 550 KM u BiH i unos tih proizvoda u Hrvatsku.
Nada se, a što i svi priželjkujemo, kraju pandemije te ulasku BiH u Europsku uniju kako problemi o kojima se sada priča više ne bi zauzimali mjesto u javnom prostoru.
Izvor: indikator.ba
Na osnovu ukazane potrebe za pomoćnim radnikom na realizaciji novih projekata, preduzetnik „BiR“ s.p. Doboj…
Tragično nastadali narodni poslanik Srđan Todorović, njegova supruga Biljana i kćerka Ana sahranjeni su na…
DOBOJ - Jedno lice je poginulo, a jedno povrijeđeno u sudaru putničkog i teretnog vozila…
Nakon devet dana konzumiranja ovog napitka, vaša jetra će biti kao nova Masna jetra često…
Gradonačelnik Doboja Boris Јerinić proglasio je utorak, 22. april, za Dan žalosti povodom tragične smrti…
Više stotina pravoslavnih vjernika proslavilo je danas najveći hrišćanski praznik Vaskrs u manastiru Sveta Trojica…
This website uses cookies.