S. MIŠLJENOVIĆ – D. CURAĆ
Tako sada građani Hrvatske, koji žive u pograničnim delovima iz BiH mogu dnevno preneti robu vrednu do 300 kuna ili oko 80 maraka bez plaćanja carine. Ukoliko kupovina prelazi tu brojku onda se na nju dodaje još više od trećine raznih dažbina, kažu sagovornici „Novosti“.
Ovo će biti veliki udar na trgovce iz svih sektora u Srpskoj, jer su Hrvati godinama najbolji kupci u pograničnim opštinam Srpske i kući nose pune kese namirnica. Samo u Gradiški postoji pet tržni centara uz granicu sa Hrvatskom. U Trebinju na stotine porodica živi od dolazaka Dubrovčana i njihove kupovine u gradu na Trebišnjici. Mnoge porodice Kostajnice i Kozarske Dubice žive od novca koji dolazi iz Hrvatske.
– Evo već godinu dana oseti se manjak kupaca iz Dubrovnika i Crne Gore, a to su inače naše najbolje mušterije. Sada čujemo da su promenjena pravila na granicima što će biti dodatni udar na naš posao pored korone. Ne znam tačno šta se i u kojim količinama se može prenositi ali komšije iz Hrvatske kada dođu na pijacu uglavnom kupuju sve naše prepoznatljive domaće proizvode – kaže Sava, koja na trebinjskoj tezgi drži samo domaće proizvode.
Ukoliko novim Pravilnikom bude smanjen broj kupaca iz Dubrovnika, udar će osetiti ne samo trgovci već i ugostitelji, smatraju u Udruženju za zaštitu potrošača „Oaza“ iz Trebinja.
– NJihova kupovina u većim trgovačkim objektima obično je na veliko, trebinjska pijaca je u tom šopingu nezaobilazna, a restorani su takođe popunjeni. Smanjenje broja mušterija iz Dubrovnika bio bi veliki udarac za sve – ističe Nedeljka Ilijić, predsednica Udruženja „Oaza“.
PREMA podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH u poslednje dve godine strani državljani su kupili u BiH i izneli robe prema svojim zemljama u vrednosti od oko 200 miliona maraka!
Nikola Janjetović, načelnik Kostajnice, kaže da se građani već raspituju oko uvođenja poreza za komšije i šta će to značiti za njih.
– Mnogo naših sugrađana živi od trgovine gde su im najbolje mušterije iz Hrvatske.
Ako komšije budu manje kupovale onda će se to odraziti i na njihovo poslovanje i manji priliv sredstava – smatra Janjetović.
Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS, kaže da je Hrvatska ograničavanjem dnevne potrošnje svojih građana koji idu u kupovinu u BiH štiti svoju privredu.
– Hrvatska, nažalost, želi tom merom da natera građane da u prodavnicu ne idu u susednu BiH i RS već da kupuju u svojim marketima i time pokušavaju da zaštite svoju privredu, a očigledno to će da osete i trgovci u RS i BiH – kaže Blagojević.
Izvor: novosti.rs
Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…
PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…
"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…
Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…
DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…
Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…
This website uses cookies.