Categories: Turizam

Vaučeri pune hotele i van sezone

Hotelijeri i građani očekuju da će nakon novih zakonskih izmjena turistički vaučeri, koji su napunili domaća odmarališta u vrijeme pandemije, što prije zaživjeti i postati trajna podrška turizmu Srpske kako bi smještajni kapaciteti bili puni i van sezone.

Nakon što su se vaučeri, koji su protekle tri godine realizovani kao mjera Kompenzacionog fonda, pokazali kao pun pogodak u vrijeme pandemije virusa korona, nadležni su odlučili da taj oblik podrške urede zakonom. Narodna skupština RS usvojila je ove sedmice Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o turizmu kojim je propisano da se s ciljem razvoja domaćeg turizma u budžetu Republike mogu planirati sredstva za subvencionisano korišćenje usluga kod ugostitelja dodjelom turističkih vaučera.

– Time je obezbijeđen pravni osnov za dodatni podsticaj turističkoj privredi i građanima Srpske. Stupanjem na snagu navedenog zakona stiču se zakonski uslovi da sredstva za ove namjene budu planirana budžetom, kao i projekat turističkih vaučera – pojasnili su u resornom ministarstvu.

Dodaju da sredstva za turističke vaučere u ovogodišnjem budžetu nisu planirana, ali da postoji mogućnost da se ta mjera planira rebalansom. U ministarstvu su dodali da još nisu održani sastanci sa predstavnicima turističke privrede o načinima, rokovima i drugim uslovima učešća u projektu.

Izvršni direktor za operacije i marketing u Zdravstveno-turističkom centru “Banja Vrućica” Aleksandar Radošević za “Glas Srpske” kaže da bi uvođenje turističkih vaučera kao trajne mjere izazvalo ogromne pozitivne efekte po domaće turističke radnike.

– U prethodne tri godine smo se uvjerili da je dobar dio naših građana, uz mogućnost korišćenja vaučera, počeo da bira domaće destinacije umjesto inostranih. U našim hotelima primijetili smo značajan porast broja dolazaka mlađe populacije, odnosno bračnih parova sa malom djecom koji ranije nisu bili naši klijenti. Vaučeri su im bili motiv da nekoliko ljetnih dana provedu u našoj banji – rekao je Radošević za “Glas” i dodao da je u “Banji Vrućici” lani iskorišćeno 7.500 turističkih vaučera.

Dobrobit od vaučera i te­ kako su imali i hotelijeri u Trebinju.

– Turistički vaučeri su se pokazali izuzetno značajnim za Trebinje, jer smo pored Jahorine i “Banje Vrućice” bili najposjećeniji. Taj projekat je našem gradu donio 50 odsto više domaćih turista u odnosu na ranije godine, kada ta mogućnost nije postojala. Ljetna sezona, zahvaljujući upravo vaučerima, produžena je i na septembar, a gosti su dolazili čak u oktobru – rekla je vršilac dužnosti direktora Turističke organizacije Trebinje Mirjana Putica i dodala da bi bila velika stvar da ta mjera podrške bude stalna i da ponovo zaživi što prije.

Direktor turističke organizacije “Kompas turs” Mladen Račić kaže za “Glas” da su posjete ostvarene zahvaljujući vaučerima domaće hotelijere, ali i agencije održale u doba pandemije, kada je bila borba za svakog gosta i za svaki prodati aranžman.

– Hotelijeri su tražili od nadležnih da taj projekat postane redovna praksa kao što je u Srbiji već godinama jer je to dodatni način da se uposle kapaciteti hotelijera, ugostitelja i drugih turističkih radnika. Svima nama bi odgovaralo da to bude trajna mjera, jer bi doprinijela povećanju broja naših građana u domaćim odmaralištima – kazao je Račić.

Da su turistički vaučeri najbolji projekat resornog ministarstva još od rata, smatra direktor turističke agencije “Unis turs” Zoran Preradović.

– Odlično bi bilo da postanu trajna podrška, da Jahorina, naši nacionalni parkovi i banje imaju goste i van sezone – rekao je on.

Dva ciklusa

Iz Ministarstva trgovine i turizma su podsjetili da je projekat turističkih vaučera do sada realizovan u dva ciklusa, odnosno od 15. juna 2020. do 30. juna 2021. godine, te od 1. jula 2022. do 30. oktobra iste godine.

– Građanima Srpske tokom dva ciklusa trajanja projekta izdato je ukupno 65.857 turističkih vaučera – rekli su u ministarstvu.

Izvor: glassrpske.com

GD

Recent Posts

RASTANAК PUN EMOCIJA (Foto): Mali gosti iz Zubinog Potoka ponijeli uspomene, a u Petrovu ostavili dio svog srca

Poslije sedam dana ispunjenih osmijesima, druženjem i nezaboravnim trenucima, jutros oko devet časova mališani iz…

10 sati ago

Škola u Petrovu dobila IT opremu; Dodik: Ulaganje u obrazovanje prioritet

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik istakao je da je Osnovna škola "Vuk Karadžić" u Petrovu dobila…

11 sati ago

DŽUDO KLUB „MOROTE“ PETROVO POLAGANJEM ZA UČENIČKE POJASEVE ZAVRŠIO TAKMIČARSKU POLUSEZONU

Dana 23.06.2026. godine u sjedištu Džudo kluba "Morote" Petrovo održano je polaganje za učeničke pojaseve…

2 dana ago

Obilježene 34 godine od proboja Koridora – najsvjetlijeg i najhumanijeg podviga VRS (FOTO/VIDEO)

U Dugoj Njivi kod Modriče obilježena je 34. godišnjica proboja Koridora 1992. godine i uspostavljanja…

5 dana ago

IZLOŽBA O STAROJ I RIJETКOJ КNJIZI POVODOM 80 GODINA DOBOJSКE BIBLIOTEКE (Foto)

Izložbom pod nazivom „Кroz Zbirku stare i rijetke knjige Narodne biblioteke Doboj“ obilježava se 80…

1 sedmica ago

Željeznice Srpske: Zahvaljujući Vladi riješeno pitanje plata, za ostalo slijede pregovori (VIDEO)

Željeznički sindikati insistiraju na realizaciji zaključaka koji su dogovoreni sa Ministarstvom saobraćaja i veza 16.…

1 sedmica ago

This website uses cookies.