Categories: Vijesti

Uvozimo tuđe, a domaće trune

Uprkos podacima da je iz BiH u prvih devet mjeseci ove godine izvezena roba vrijedna oko deset milijardi KM, što je za 33,1 odsto više nego u uporednom periodu lani, a uvoz povećan za 24,2 odsto, te je dosegao cifru od 15,3 milijarde KM, upućeni smatraju da je ova godina samo nominalno bolja od prethodna, ali ne i finansijski.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH,  pokrivenost uvoza izvozom iznosila je 65,9 odsto, dok je spoljnotrgovinski robni deficit bio 5,2 milijarde KM.

– Spoljno trgovinski robni deficit je od januara do oktobra ove godine bio oko 500 miliona maraka veći nego lani u istom periodu, kada je ta cifra bila 4,7 milijardi KM – pokazali su podaci Agencije.

Statističari su izračunali da je izvoz iz BiH u zemlje EU od januara do oktobra iznosio 7,4 milijarde KM, što je za 35 odsto više nego u istom periodu lani, a uvoz je bio za 22,2 odsto veći nego 2020. godine i dostigao je cifru od 9,1 milijardu maraka.

Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Nemanja Vasić kazao je za “Glas Srpske” da je glavni razlog za povećanje i uvoza i izvoza otvaranje granica nakon zaključavanja zbog pandemije virusa korona.

– Procenti često zavaravaju, a pravi pokazatelj pozitivnih ili negativnih kretanja u spoljnotrgovinskoj razmjeni je spoljnotrgovinski deficit – rekao je Vasić, dodajući da je ova godina samo nominalno bolja od prethodne. Kako je kazao, ako se posmatra finansijska strana, na nerealnu sliku ove razmjene utiče i povećanje cijena, što je dovelo do toga da manja količina robe košta više.

– To će se tek primijetiti kasnije, jer se drastično povećanje cijena robe dogodilo u drugoj polovini ove godine – pojasnio Vasić.

Dodaje da su proizvođači iz zapadnih zemalja konkurentniji od naših jer imaju bolju tehnologiju i veće podsticaje, ali da treba obratiti pažnju koja se roba uvozi iz inostranstva.

– Neku robu, kao što su voda, voće, povrće i pivo, ne bi ni trebalo toliko da uvozimo, jer je možemo namiriti iz domaće proizvodnje. Izvozimo jabuke, a iz Poljske uvezemo mnogo više – rekao je Vasić, dodajući da veću količinu ovog voća možemo plasirati na strano tržište jer dobar dio propada u voćnjacima.

Rješenje za ovaj problem Vasić vidi u stimulaciji domaće proizvodnje.

– Bolje cijene domaćih proizvoda mogu se postići ili većom prodajom ili dodatnim podsticajima. Naši ljudi još nisu razvili svijest o kupovini domaćih proizvoda, te je izvjesno da je to proces koji će duže trajati – istakao je Vasić.

Izvršna direktorica Udruženja za zaštitu potrošača “Don” iz Prijedora Murisa Marić smatra da građani zaboravljaju da su domaći proizvodi i te kako kvalitetni, te da najčešće posežu za stranim. 

– Zapadne zemlje ulažu mnogo novca u reklame, odnosno promociju svojih proizvoda. Nažalost, naši proizvođači nemaju iste uslove kao oni – rekla je Marićeva, dodajući da je rješenje kontinuirana promocija domaće robe.

Izvor: glassrpske.com

GD

Recent Posts

Srpkinja nasela na oglas za posao! Već prvog dana našla se u grotlu prostitucije: Ispovest ledi krv u žilama

Devojka iz Srbije, koja se na popularnom forumu predstavila kao Sandra, podelila je svoju priču…

11 sati ago

Građevinski radovi ČAJIĆ Doboj (FOTO): Bazeni, pečenjare, kamene obloge,…

Građevinski radovi ČAJIĆ Doboj, sa iskusni preduzetnik, izvodi sve vrste građevinskih radova kada je u…

17 sati ago

Firma iz Doboj Juga patentirala sistem za podešavanje kreveta

Telerfleks omogućava potpunu personalizaciju kako bi zadovoljio individualne potrebe Kompanija ENI-EM d.o.o. iz Mravića, u…

23 sata ago

Kvadrat stana u centru Banjaluke moguće kupiti za 1.400 KM

Dok cijene nekretnina u Banjaluci divljaju i kvadrat ide i do 8.000 KM, pojavila se…

24 sata ago

Dozvoljene posjete pacijentima: UKC RS ukinuo zabranu

Univerzitetsko-klinički centar (UKC) Republike Srpske saopštio je da se od 4. aprila 2025. godine ukida…

24 sata ago

Ova prezimena turskog su porijekla iako su na -ić: Da li je vaše na spisku?

Mnoga prezimena su nam u amanet ostavljena tokom osmanske okupacije i imaju određeno značenje –…

2 dana ago

This website uses cookies.