U Srpskoj se uskoro očekuje izdavanje elektronskih certifikata građanima, odnosno prvih elektronskih potpisa, te elektronskih pečata za preduzeća.
Građanima će u početku biti omogućeno da u 11 centara iz mreže APIF podnesu zahtjev za izdavanje elektronskog potpisa za pojedince, odnosno pečata za pravna lica, najavljuje za Srpskainfo vršilac dužnosti pomoćnika ministra za informaciono društvo RS Denis Turkanović.
Po njegovim riječima, puštanje u rad ovih elektronskih certifikata omogućiće da i u RS elektronski potpisani dokumenti budu istovjetni i u pravnom smislu apsolutno valjani kao i dokumenti potpisani svojeručno. To će u prvoj fazi biti posebno značajno, recimo, za ljude koji posluju sa inostranstvom, pa se očekuje da će oni biti među prvim korisnicima ovih certifikata u RS.
– Masovna upotreba tih certifikata je, svakako, uslovljena razvojem elektronske uprave. Kada krenemo u masovnije korištenje elektronskih servisa, odnosno riješimo osnovnu IKT infrastrukturu i digitalizujemo te usluge, po potrebi će naši građani i privredni subjekti imati mogućnost da zahtjeve za izdavanje tih sertifikata podnesu na 44 lokaliteta, kroz mrežu APIF, kaže Turkanović.
Ovaj certifikat izdavaće se na posebnoj pametnoj kartici, nalik ličnoj karti, ali ne treba očekivati da to znači skeniran svojeručni potpis. Umjesto potpisa, koriste se podaci na pametnoj kartici.
– Elektronski potpis je pandan svojeručnom potpisu na koji smo mi navikli u ovom papirnatom obliku poslovanja i življenja. U suštini, elektronski potpis i izdavanje elektronskih certifikata fizičkim i pravnim licima će otkloniti bilo kakvu dilemu u valjanost i autentičnost nečijeg potpisa – objašnjava Turkanović, te dodaje da će ono što je lična karta u tradicionalnom smislu ovaj certifikat biti u elektronskom smislu.
Trenutno se, kaže, čeka završetak pravne procedure i operacionalizacija cjelokupnog procesa izdavanja elektronskih certifikata.
– S aspekta naših nadležnosti, bitno je da već imamo uspostavljenu infrastrukturu, a APIF će u tom procesu imati i ulogu registracionog tijela. Istovremeno, Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo RS predstavlja nacionalno certifikaciono tijelo, i jedinstveno je u regionu po tome što iza njega stoji jedna Vlada, kao i po svim onim mehanizmima koje smo ugradili u budući postupak izdavanja elektronskog potpisa ili pečata.
Izvor: indikator.ba
PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…
"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…
Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…
DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…
Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…
Ponude za posao iz kompanije Elona Muska dostupne su na zvaničnoj web stranici kompanije, gdje…
This website uses cookies.