Pozivajući se na iskustva zemalja članica EU-a, Vijeće za strane investitore u BiH, koje okuplja nekoliko respektabilnih stranih kompanija čiji je rad godinama prisutan i na prostoru BiH, poziva sve relevantne institucije bh. vlasti da se u obrazovni sistem uvede studentska praksa, piše Večernji list BiH.
– Praksa u obrazovnom sistemu bila je uglavnom vezana za srednje stručno obrazovanje koje, s obzirom na to da predstavlja najkraći put od obrazovanja do zaposlenja, treba najidirektnije osiguravati upravo vještine i kompetencije relevantne za tržište rada. Jedan od ključnih segmenata srednjeg stručnog obrazovanja upravo je organizacija praktične nastave, stoji u studiji pod nazivom Studentska praksa u zemljama Evropske unije: Prijedlog modela za BiH.
Za provedbu praktične nastave zainteresiran je veliki broj firmi u BiH koje, kako se ističe, žele u programe visokog obrazovanja integrisati praktičnu nastavu koja se obavlja kod različitih poslodavca.
– Važno je naglasiti da se za neke, tzv. regulirane profesije, poput medicine, prava, arhitekture i slično, u programima za sticanje visokoškolskih kvalifikacija podrazumijeva obavezno provođenje prakse ili pripravništva te polaganje specijalističkih ispita s ciljem sticanja licence za bavljenje tom profesijom. Međutim, praksa, odnosno praktična nastava, u drugim programima visokog obrazovanja nije u potpunosti integrisana kao obavezni ili izborni dio nastavnog plana i programa, mada postoje tendencije da se to promijeni“, stoji u istraživanju koje je provelo Vijeće za strane investicije u BiH.
Za tu svrhu detaljno je analizirano pet studija slučaja zemalja EU-a prema kriterijima preporuka Vijeća EU-a o kvalitativnom okviru za pripravništvo (preporuke EU-a).
Konačni cilj studije je prijedlog za dva modela studentske prakse koja bi mogla biti provedena u Bosni i Hercegovini. Jedan model prakse prilagođen je tehničkim naukama, a drugi društvenim.
Takođe, studija na samom kraju prikazuje okvirni presjek troškova koji su potrebni kako bi se predloženi modeli mogli kvalitetno provoditi u BiH.
Predstavnici studenata, prema njihovu zaključku, snažno su se zalagali za uvođenje obavezne prakse, dok su predstavnici poslovne zajednice i strukovnih udruženja iskazali veću pomoć dobrovoljnoj praksi smatrajući da bi bilo veoma teško osigurati svim studentima pristup praksi.
Predstavnici akademske zajednice istaknuli su da neki fakulteti već imaju u svojim pravilnicima utvrđenu obaveznu studentsku praksu, a posebno su istaknuli da je kroz različite propise potrebno definisati termine kao što su: praktično osposobljavanje, stručna praksa, studentska praksa, pripravnički staž i ferijalna praksa.
Po ugledu na većinu članica EU-a, studentska praksa u firmi počinje od druge godine studija, kako bi studenti stekli neka znanja prije početka prakse, te su učesnici predložili da se isto pravilo uvede i u BiH, odnosno da praksa može početi tek od druge godine studija.
Takođe, prijedlog je da studentska praksa u BiH traje minimalno 150 sati, odnosno mjesec dana, a maksimalno 300 sati, odnosno do dva mjeseca, piše Večernji list navodeći kako bi se implementacija studentske prakse u BiH upisala kao dodatak studentskoj diplomi te da ga studenti mogu koristiti kao svojevrsnu preporuku prilikom traženja prvoga radnog mjesta.
Izvor: indikator.ba
Nakon devet dana konzumiranja ovog napitka, vaša jetra će biti kao nova Masna jetra često…
Gradonačelnik Doboja Boris Јerinić proglasio je utorak, 22. april, za Dan žalosti povodom tragične smrti…
Više stotina pravoslavnih vjernika proslavilo je danas najveći hrišćanski praznik Vaskrs u manastiru Sveta Trojica…
Srpska pravoslavna crkva o VASKRSU 2025. godine PORFIRIJE pravoslavni arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački i patrijarh…
Svim pravoslavnim vjernicima srećan najradosniji hrišćanski praznik - Vaskrs, uz tradicionalan pozdrav Hristos Vaskrse -…
SREĆAN USKRS želimo svim vjernicima katoličke vjeroispovijesti GraniceDoboja.info Pripadnici katoličke vjeroispovijesti danas obilježavaju svoj najveći…
This website uses cookies.