Ekonomija

“Stan na dan” kao unosan biznis – Inspektori kažnjavaju rad na crno

Građani Srpske koji su na crno izdavali svoje stanove, sve više se registruju za legalno obavljanje ove djelatnosti, prvenstveno zbog toga što im varijanta “stan na dan” donosi dobru zaradu.

Činjenica je da je ova djelatnost vremenom postala odličan izvor prihoda mnogim građanima, koji svoje stanove izdaju po cijeni od 20 pa do 100 KM, koliko košta dnevno iznajmljivanje luksuzih stanova u većim gradovima.

Stojan S. iz Banjaluke kaže da već dvije godine iznajmljuje stan, i to za 70 KM po danu.

– I ja sam radio na crno, dok nije bilo inspekcijskih kontrola. S obzirom na to da ponekad mjesečno zaradim i do 1 500 KM, odlučio sam da se registrujem i spavam mirno, a ne da čekam kad će mi inspektori zakucati na vrata – naglašava on.

 

U Inspektoratu RS ističu da su republički tržišni inspektori proteklih mjeseci vršila pojačan nadzor na području Banjaluke i Trebinje, s ciljem suzbijanja obavljanja neregistrovane djelatnosti pružanja usluga smještaja. Reagovali su na osnovu informacija i reklama objavljenih na internet stranicama i oglasima o izdavanju apartmana i soba, po principu stan na dan.

Objašnjavaju da se kontrole vrši na način da inspektor službenim putem kontaktira fizička lica koja se oglašavaju.

– Do sada smo kontaktirali oko 180 lica, od kojih se 70 registrovalo za obavljanje ove djelatnosti. Za 42 lica procedure su u toku, dok je za osam lica izrečena mjera zabrane obavljanja djelatnosti, jer se u predviđenom roku nisu registrovali – kaže portparol Inspektorata RS Dušanka Makivić.

Prema njenim riječima, nakon poziva inspekcije, 40 lica je odustalo od obavljanja djelatnosti i uklonilo sa oglašivača ponude o pružanju usluga smještaja.

– U devet slučajeva broj naveden u oglasu nije bio aktivni i preko njega nije ni moguće izvršiti rezervaciju smještaja, dok su u 12 slučajeva kontaktirana lica odbila da se odazovu na službeni poziv inspektora, te su informacije o njima proslijeđene MUP-u – ističe Makivićeva.

 

Raznovrsnija ponuda smještaja

I nadležnim turističkim organizacijama obraća se sve veći broj građana samoinicijativno, koji žele da legalizuju svoj rad.

– Takođe, u posljednje vrijeme je sve veća potražnja za smještajem tipa “stan na dan”. S druge strane, građani se sve češće odlučuju za pružanje usluga smještaja ovog tipa. To je veoma pozitivno, jer se na taj način povećava i broj smještajnih kapaciteta, ali je i raznovrsnija ponuda smještaja – kažu u turističkim organizacijama.

Izvor: srpskacafe.com / srpskainfo.com

GD

Recent Posts

PROSJEČNA CIJENA STANOVA U BiH: Pogledajte kakvo je stanje u trećem kvartalu

PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…

4 sata ago

Uskoro skuplje boravišne takse, nova pravila i za „stan na dan“

"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…

18 sati ago

Koliko u BiH košta gorivo u odnosu na druge evropske države?

Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…

20 sati ago

Dom zdravlja Doboj daje medicinske aparate u zalog za kredit

DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…

22 sata ago

U RS-u 1450 građana za tri godine se obogatilo za više od 300.000 KM, u FBiH o bogatašima šute – hoće li Bosna i Hercegovina ikada utvrditi ko je kako stekao milione?

Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…

1 dan ago

Elon Musk traži ljude iz bilo kojeg dijela svijeta za rad od kuće: Plata od 270.000 dolara godišnje

Ponude za posao iz kompanije Elona Muska dostupne su na zvaničnoj web stranici kompanije, gdje…

2 dana ago

This website uses cookies.