Amfiteatri na fakultetima u Republici Srpskoj postaju sve prazniji, a tome najbolje svjedoči podatak da su univerziteti za deset godina ostali bez skoro 18.000 studenata.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku RS, u akademskoj 2012/2013. godini broj upisanih studenata iznosio je 44.720, dok su u akademskoj 2022/2023. godini bila upisana 26.774 studenta, odnosno 17.946 studenata manje.
Demograf Aleksandar Majić ističe da smanjen natalitet utiče na smanjenje broja učenika u osnovnim i srednjim školama, a to se reflektuje i na smanjenje broja studenata na visokoškolskim ustanovama.
„Mi smo u Republici Srpskoj maksimalan broj studenata imali između 2011. i 2013. godine. To je bio apsolutni maksimum, nakon toga imamo sukcesivno smanjenje broja studenata kako u privatnim, tako i u državnim visokoškolskim ustanovama“, rekao je Majić za „Nezavisne novine“. Kao najvažnije faktore koji dovode do praznih mjesta u amfiteatrima na fakultetima Majić navodi smanjenu bazu svršenih srednjoškolaca, kao i sve češće odluke studenata da svoje znanje stiču u Srbiji ili u drugim zemljama širom svijeta.
„Dosta studenata se odlučuje i za studiranje u zemljama zapadne Evrope, prije svega u Njemačkoj, Sloveniji i Austriji. Većina fakulteta iz tih zemalja daje studentima određene stipendije“, ističe on.
Naime, kako su nedavno pisale „Nezavisne novine“, znanje na Beogradskom i Novosadskom univerzitetu stiče oko 17.000 studenata iz Republike Srpske.
Kada je riječ o budućnosti, ni prema mišljenju demografa Majića, ona neće biti mnogo bolja kada je u pitanju broj studenata na fakultetima, a tendencija je da će biti sve manji broj upisanih studenata u godinama koje su pred nama.
Radoslav Gajanin, rektor Univerziteta u Banjaluci, istakao je za „Nezavisne novine“ da je tokom posljednjih deset godina zabilježen pad broja studenata, ali i da je broj upisanih brucoša u posljednjih pet godina gotovo identičan i kreće se između 2.100 i 2.300 studenata.
„Mi smo uspjeli zadržati broj upisanih studenata u prvim godinama studija zahvaljujući nekoliko aktivnosti Vlade Republike Srpske i resornog ministarstva, gdje su oslobodili plaćanja sve studente koji uspješno polože prijemne ispite i kvalifikuju se na budžet i njihovo školovanje snosi nadležno ministarstvo. Drugi razlog zadržavanja broja studenata na upisnim kvotama koje smo i planirali jeste da su studenti koji studiraju na javnim univerzitetima oslobođeni plaćanja smještaja u studentskim domovima“, naveo je Gajanin.
Međutim, prema njegovim riječima, i u budućnosti očekuju pad broja studenata iz više razloga, a jedan od njih je negativan prirodni priraštaj.
„Mi, takođe, radimo na tome da i broj stranih studenata bude veći na Univerzitetu u Banjaluci i neki od fakulteta su već pokrenuli studije na engleskom jeziku“, istakao je on, dodajući da i ove godine očekuju da na Medicinskom fakultetu bude upisano između 100 i 150 studenata stranih državljana, prenose Nezavisne.
U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na magistralnom putu kod Tešnja stradalo je jedno…
Juče, 19.7.2025. godine komšije jednog dobojskog solitera u Ćuprijskoj ulici br. 27, obavijestili su policiju…
Policijski službenici Policijske stanice Modriča su juče 18.07.2025. godine, lišili slobode lice inicijala N.D. iz Gračanice, FBiH, zbog…
Prava drama odvijala se juče poslijepodne u mjestu Mravići, opština Doboj Jug, kada su policijski…
Okružno javno tužilaštvo u Doboju, nakon sprovedene istrage, dana 26.06.2025. godine podiglo je optužnicu protiv…
Okružno javno tužilaštvo u Doboju, nakon sprovedene istrage, dana 12.03.2025. godine podiglo je optužnicu protiv…
This website uses cookies.