Da je BiH u sve većem problemu zbog gubitka radne snage, svjedoče i najnoviji podaci Agencije za rad i zapošljavanje BiH, prema kojima je prošle godine 16.090 stanovnika ove zemlje dobilo radne dozvole u Sloveniji, što je čak 24 puta više nego 2013. godine.
To je samo jedna od zemalja za koju su ovdašnji radnici spakovali kofere. Alarmantnija od tog podatka je činjenica da je broj onih koji su otišli “trbuhom za kruhom” mnogo veći, jer je ovo tek evidencija gdje je prilikom njihovog odlaska posredovala Agencija za rad i zapošljavanje BiH. Mnogi samostalno pronalaze poslove i odlaze preko granice.
– Slovenija je prošle, ali i prethodnih godina, iz BiH najviše zapošljavala vozače, varioce, armirače, zidare, kao i elektroinstalatere, bravare, fasadere i građevinske radnike – rekli su u agenciji.
Sa druge strane, medicinari su najviše bili traženi u Njemačkoj, a i njihov odlazak je drastično uvećan posljednjih godina.
Tako ih, je prema evidenciji Agencije za rad i zapošljavanje, lani iz BiH otišlo deset puta više nego prije šest godina.
– Tokom prošle godine u Njemačkoj je radne dozvole dobilo 1.000 medicinskih radnika iz BiH, dok je 2013. u njemačke klinike i bolnice otišlo da radi svega 186 medicinara – podaci su agencije.
– Moramo imati na umu da je osnovni zadatak za stabilnost ekonomije povećati plate i zadržati radnu snagu – poručila je predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić.
I dok se na realizaciju tih mjera čeka, statistike su svakim danom sve lošije. BiH ima potpisane sporazume o zapošljavanju sa Slovenijom, Njemačkom, Srbijom, Katarom, a na snazi je i dogovor o saradnji za ferijalni rad studenata iz BiH u Njemačkoj.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović ističe da situacija nije nimalo dobra za BiH i da se ulazi u veoma neizvjesno vrijeme ako se nastavi trend odlazaka radnika koji je već uzeo maha.
– Očigledno je da je taj trend postao sve dominantniji i da promjene koje se dešavaju u zakonodavstvu zemalja u koje odlaze naši radnici idu u pravcu da radnici sa Balkana mogu brže, lakše i jednostavnije da dobiju posao i postanu dio njihove radne snage – kazao je Pavlović za “Glas Srpske”.
Taj gubitak po zemlju je, kako je istakao, nenadoknadiv jer se radi o ljudima koji su vješti u svojim zanatima, ali nedovoljno plaćeni u BiH, zbog čega i odlaze u EU.
– Poslodavci muku muče sa nedostatkom radne snage, a vlasti u BiH još ne prepoznaju potrebu da nešto sami urade u smislu smanjenja opterećenja na plate – zaključio je Pavlović.
Slovenija
Godina – Radne dozvole
Njemačka
Godina – Radne dozvole
Izvor: glassrpske.com Autor: Dragana Orlović
DOBOJ - Dobojski Okružni sud osudio je prvostepeno Dražena Lazarevića na 20 godina zatvora za…
TESLIĆ - Dijete iz Teslića ugrizao je pas i nanio mu povrede. Kako je "Nezavisnim" nezvanično…
Svi aktuelni konkursi na jednom mjestu. Sa raznih izvora, konkursi po gradovima: RS (Doboj, Teslić,…
Građani BiH, kao i drugih zemalja koje nisu članice Evropske unije, do kraja ove godine…
Na osnovu člana 59. Zakona o lokalnoj samoupravi („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj: 97/16, 36/19…
Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine izglasao je upravo Zakon o porezu na dodatnu…
This website uses cookies.