Categories: Vijesti

Preminuo patrijarh Irinej: Životna priča patrijarha Irineja

Patrijarh srpski Irinej (90) umro je danas u Beogradu od posljedica zaraze virusom korona, javljau srpski mediji.

Informaciju je potvrdila Srpska pravoslavna crkva (SPC).

Vijest da je umro patrijarh Irinej stigla je poslije 15 dana teške borbe sa korona virusom, koju je poglavar SPC vodio u vojnoj kovid bolnici Karaburma.

Patrijarh Irinej je od 5. novembra bio na liječenju, a dan ranije je konstatovano da je pozitivan na kovid-19.

Patrijarh srpski Irinej prisustvovao je sahrani mitropolita crnogorsko-primorskog Amfilohija u Podgorici 1. novembra, koji je takođe preminuo od posledica korona virusa. Samo tri dana kasnije infekcija je konstatovana i kod poglavara SPC.

Patrijarhovo stanje naglo se pogoršalo juče, u četvrtak. On je testiran pozitivno na virus korona 4. novembra, a već sutradan je hospitalizovan u Vojnoj bolnici na Karaburmi.

Patrijarh je juče bio u izuzetno teškom stanju i bio je priključen na aparate za održavanje rada vitalnih organa.

„Stalni konzilijum ljekara, uz prisustvo ljekara iz Ruske Federacije, pregledom patrijarha Irineja, uvidom u laboratorijske analize učinjene u toku prijepodneva, zaključio je da je jutrošnje pogoršanje posljedica kovida-19 i da je zdravstveno stanje patrijarha Irineja kompleksno, ali stabilno“, navedeno je u saopštenju koje je SPC objavila juče ujutro, nezavisne.com.


Životna priča patrijarha Irineja

Patrijarh srpski Irinej umro je danas u Beogradu u 90. godini, od posljedica zaraze virusom korona.

Patrijarh srpski Irinej je bio 45. vrhovni poglavar Srpske pravoslavne crkve, sa titulom Njegova Svetost Arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko – karlovački i patrijarh srpski Irinej a za patrijarha je izabran 22. januara 2010. godine.

Rođen je u Vidovi kod Čačka, 28. avgusta 1930. godine a njegovo svjetovno ime je Miroslav Gavrilović i niko od članova njegove porodice nije bio sveštenik

U rodnom mjestu je pohađao osnovnu školu, a gimnaziju je završio u Čačku.

Bogosloviju, koju je učio u Prizrenu, je završio 1951. godine, a zatim je otišao u Beograd, gdje je stekao fakultetsku diplomu na Bogoslovskom fakultetu.

Nakon završenog fakulteta odslužio je vojsku.

Patrijarh srpski German je 1959. godine u manastiru Rakovici zamonašio Miroslava, koji je primio monaški čin i monaško ime Irinej, a te godine, u crkvi Ružica ispod Kalemegdana, je rukopoložen u jerođakona i jeromonaha.

Do 1968. godine je radio na mjestu profesora Prizrenske bogoslovije i za to vrijeme je upućen na postdiplomske studije u Atini.

Jedno vrijeme je bio upravnik Monaške škole u Ostrogu, a od 1971. do 1974. godine je ponovo bio profesor Prizrenske bogoslovije, kao i njen rektor.

Godine 1974. je postavljen za vikara patrijarha Germana a naredne godine, Sveti arhijerejski sabor ga je izabrao za episkopa niškog.

Više puta  je bio član Svetog arhijerejskog sinoda Srpske pravoslavne crkve.

Pune 34 godine je proveo na čelu niške eparhije i važio za čovjeka koji je donio mir.

Kao episkop je bio blizak svome prethodniku, patrijarhu Pavlu. Predano je radio na mnogim poslovima za Srpsku pravoslavnu crkvu te putovao u Ameriku 22 puta, a bi premostio tamošnji crkveni raskol.

Nekoliko dana prije nego što je izabran za patrijarha Srpske pravoslavne crkve je izjavio: „Naša crkva nije od juče, ona ima svoje vjekovno trajanje. Život i misija Srpske pravoslavne crkve idu određenim istorijskim putem i suštinski nema mnogo značaja ko je na čelu crkve. Postoje pravila koja regulišu Crkvu i svaki patrijarh koji dođe slijediće tu liniju pravila. Istina, svaki patrijarh unosi svoji ličnu notu, ali to više ide na račun njegove ličnosti nego na račun crkve“.

Arhijerejski sabor je na izbornom zasjedanju Srpske pravoslavne crkve izabrao 2010. godine episkopa niškog Irineja za patrijarha Srpske pravoslavne crkve.

U oktobru 2011. godine odlikovan je Ordenom Republike Srpske a  iste godine u decembru je odlikovan Velikom Ogrlicom Ordena Orla Gruzije i Bešavne Dolame Gospodina našeg Isusa Hrista od strane princa od Gruzije.

Godine 2012. mu je uručena Povelja Udruženja književnika Srbije, a za zasluge učinjene prema Kraljevskom domu, za narodno i opšte dobro, princ Aleksandar II Karađorđević je 2013. godine odlikovao patrijarha Irineja kraljevskim ordenom Karađorđeve zvijezde na velikom krstu.

Akademija Svetog Vladimira u Njujorku mu je 2015. godine uručila počasni doktorat a naredne godine je od eparhije šabačke dobio orden Svetog vladike Nikolaja dok mu je 2018. uručena nagrada Međunarodnog fonda jedinstva pravoslavnih naroda u Moskvi, nezavisne.com.

GD

Recent Posts

Doboj: „Željeznice RS“ u minusu 41 milion maraka

DOBOJ – „Željeznice RS“ (ŽRS) završile su prošlu godinu sa gubitkom od 40,8 miliona KM…

12 sati ago

Poznato u kojim opštinama će biti uvedeni skeneri za lokalne izbore: Doboj, Tešanj,…

Centralna izborna komisija (CIK) BiH usvojila je na ranije održanoj sjednici odluku o primjeni pilot…

13 sati ago

Saopštenje MUP-a: Ako vam stigne poruka na Viberu sa ovih brojeva odmah reagujte

Da biste provjerili da li je vaš broj, odnosno Viber nalog kompromitovan, iz MUP-a su…

13 sati ago

Konzerve graha u kojima su pronađeni ostaci miša isporučene i u BiH

Na tržište BiH isporučene su konzerve graha iz Italije u kojem su pronađeni ostaci miša,…

13 sati ago

PRODUŽEN PRITVOR OSUMNJIČENIMA ZA UBISTVO SAŠE KULIŠIĆA: Vrhovni sud Srpske donio odluku

VRHOVNI SUD Republike Srpske produžio je za tri mjeseca pritvor Andreji Kajganić i Draženu Lazareviću…

5 dana ago

Pitali smo građane Doboja: Šta je urađeno da se ne ponovi 2014. (VIDEO)

DOBOJ – Deset godina nakon velikih poplava koje su pogodile BiH i region, a tako…

5 dana ago

This website uses cookies.