Većina najbogatijih zemalja se nalazi u Sjevernoj Americi, Evropi, Aziji i Okeaniji, dok su najsiromašnije zemlje na planeti uglavnom u Africi sa izuzetkom Haitija, Tadžikistana, Jemena i Afganistana.
U nastavku pogledajte grafike koje pokazuju 25 najbogatijih i 25 najsiromašnijih država na svijetu.
Na spisku najbogatijih država se ne nalazi ni jedna južnoamerička ili afrička država. Također na listi se ne nalazi Monako koji bi sigurno bio u vrhu liste, ali MMF, od kog su podaci uzeti, nema raspoložive podatke o maloj državi.
Najveće svjetske ekonomije će najvjerovatnije ostati na vrhu dug period, ali neke od njih, kao npr. Japan, se uveliko suočavaju sa problemima, u slučaju Japana sve starija populacija, koji bi mogli da ugroze njihova tržišta.
Kada su u pitanju najsiromašnije države, zanimljivo je da se u prvih 10 nalazi šest afričkih država. Uz to svih 25 najsiromašnijih zemalja, osim Zimbabvea i Tadžikistana, se smatraju najmanje razvijenim zemljama, piše portal bankar.me.
One su kategorizovane prema kriterijumima na osnovu dohotka po stanovniku, imovine (poput stepena obrazovanja) i ekonomske ranjivosti. Danas više od 75 posto stanovništva u najmanje razvijenim zemljama živi ispod granice siromaštva.
Prosječni BDP po stanovniku ekonomija i tržišta u razvoju na globalnoj nivou iznosi 5.172 dolara.
Izvor: biznisinfo.ba
Na osnovu člana 59. Zakona o lokalnoj samoupravi („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj: 97/16, 36/19…
Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine izglasao je upravo Zakon o porezu na dodatnu…
Bh. kompanije iz automobilskog sektora suočavaju se sa smanjenjem broja narudžbi 'Carinska stopa od 35…
Devojka iz Srbije, koja se na popularnom forumu predstavila kao Sandra, podelila je svoju priču…
Građevinski radovi ČAJIĆ Doboj, sa iskusni preduzetnik, izvodi sve vrste građevinskih radova kada je u…
Telerfleks omogućava potpunu personalizaciju kako bi zadovoljio individualne potrebe Kompanija ENI-EM d.o.o. iz Mravića, u…
This website uses cookies.