Iako je rast plata posljednjih godina usporio i u ovoj zemlji, podaci pokazuju da su mjesečna primanja i dalje znatno viša nego u drugim evropskim zemljama.
Tako na primjer plata pekara ide od 1.500 eura mjesečno pa sve do 4.000 eura, a pojedina zanimanja, kao na primjer menadžer hotela imaju platu skoro 10.000 eura.
Poznato je da veliki broj ljudi iz bivših jugoslovenskih živi u ovoj zemlji. Na primjer, prema nezvaničnim podacima, u Njemačkoj živi oko 450.000 Srba, piše Blic.
Uglavnom su svi su zaposleni, i žive od svog rada a ne od socijalne pomoći. Poslove koje oni obavljaju obično spadaju u nisko kvalifikovane ali i teže poslove. Mnogo njih je zaposleno na građevini, u ugostiteljstvu, održavanju higijene. Tu su i poslovi iz metalne industrije, transporta, njege…
Za većinu ovih poslova Srbima ne treba visok nivo znanja njemačkog jezika, pa mnogi učenje započnu tek kada dobiju posao. Ipak, poslovi sa visokom kvalifikacijom ali i sa većom zaradom, kao što su oni u zdravstvu, zahtjevaju znanje jezika i to na višem nivou.
Ako pogledamo listu najčešćih poslova na kojima su Srbi angažovani, mjesečna zarada je daleko viša od iznosa koji bi za isti posao mogli da zarade u svojoj zemlji. Plate se prema rangu “paylab” kreću od 1.500 eura pa na više.
U nastavku se nalazi spisak 50 zanimanja i zarada u Njemačkoj:
Izvor: biznisinfo.ba
Građevinski radovi ČAJIĆ Doboj, sa iskusni preduzetnik, izvodi sve vrste građevinskih radova kada je u…
Telerfleks omogućava potpunu personalizaciju kako bi zadovoljio individualne potrebe Kompanija ENI-EM d.o.o. iz Mravića, u…
Dok cijene nekretnina u Banjaluci divljaju i kvadrat ide i do 8.000 KM, pojavila se…
Univerzitetsko-klinički centar (UKC) Republike Srpske saopštio je da se od 4. aprila 2025. godine ukida…
Mnoga prezimena su nam u amanet ostavljena tokom osmanske okupacije i imaju određeno značenje –…
Povodom obilježavanja Svjetskog dana svjesnosti o autizmu - 2. aprila, Narodna biblioteka "Branko Radičević" u…
This website uses cookies.