Da li su posledice nepogoda iz maja 2014. mogle biti manje da su nadležni reagovali na vreme Posle pet godina otvara se nova istraga i traže krivci za brojne žrtve i štetu
SLEDEĆEG meseca puni se pet godina od katastrofalnih poplava u BiH, u kojima je Doboj imao najviše ljudskih žrtava i materijalne štete.
U vodenoj stihiji u Doboju tada je:
Pitanje da li su posledice nepogoda iz maja 2014. mogle biti manje da su nadležni reagovali na vreme i dalje je otvoreno. Tim povodom je u Doboj iz Banjaluke stigao zahtev za ponovnu istragu i eventualno procesuiranje svih onih koji su 15. maja 2014. godine na bilo koji način doprineli toj katastrofi. Odnosno, da se utvrdi ko je u lancu odgovornosti bio dužan, a nije preduzeo sve potrebne korake da do stradanja Doboja i njegovih sugrađana ne dođe.
Prema informacijama „Novosti“, dokumentacija koju su primili u Okružnom javnom tužilaštvu i PU Doboj stigla je iz Uprave kriminalističke policije MUP RS. Saznajemo, takođe, i da su već uzete izjave od ključnih ljudi tadašnjeg rukovodstva Grada, tačnije njegovog Štaba za vanredne situacije. Neki od njih nisu više u užem gradskom rukovodstvu i institucijama zaduženim za tu problematiku, ali su se odazvali pozivu za davanje izjava.
PROČITAJTE JOŠ – Doboj: Grade i na plavnom području!
Tadašnji predsednik RS Milorad Dodik je odmah nakon tragičnih događaja, pre pet godina, od nadležnih tužilaštava zatražio da utvrde odgovornost za žrtve i štetu od majskih poplava, dok je Centar za humanu politiku (CHP) u svojoj prijavi naznačio funkcije i lica, koja smatra krivim za tu nesreću.
– Zbog sumnje da su odgovorni za smrt više osoba, ugrožavanje stanovništva i imovine, i štetu nekoliko stotina miliona maraka na poplavljenim područjima, prijavili smo nadležnim tužilaštvima gradonačelnike i načelnike gradova i opština u BiH, ministre unutrašnjih poslova, direktore Republičke uprave civilne zaštite i JU „Vode Srpske“ i druga odgovorna lica iz institucija lokalne, kantonalne i entitetske vlasti – pojasnio je „Novostima“ predsednik CHP Momir Dejanović.
TEK godinu dana nakon katastrofalnih poplava, Grad Doboj je doneo i usvojio sveobuhvatan Plan zaštite od poplava. Planom je predviđeno da rukovodilac odbrane od poplava redovnu odbranu grada od poplava proglašava kada nivo reke Bosne dostigne visinu od 4,5 metra, a vanrednu situaciju i stanje elementarne nepogode, kada nivo pređe granicu od šest metara.
U VODENOJ stihiji pre pet godina u Doboju smrtno je stradalo 11 osoba.
Stradali su:
Dom porodice Jeleč (Marija i Željko) u naselju Usora ni nakon pet godina nije obnovljen, već i dalje svedoči o tom kobnom 15. maju 2014.
Izvor: novosti.rs Autor: Lj. Đurić
DOBOJ - Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske, uhapšen je sinoć u Stanarima nakon…
Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske, uhapšen je večeras! Ova informacija potvrđena je iz…
TESLIĆ - Pripadnici Policijske stanice Teslić uhapsili su E.H. iz ovog grada, kojeg sumnjiče da…
VOZAČ A.K. Doboja poginuo je noćas na na licu mjesta saobraćajne nesreće koja se desila…
Rerktor Univerziteta u Banjaluci Radoslav Gajanin izjavio je da se za upis u ovu visokoškolsku…
I dok je kupovina stana mnogima u Republici Srpskoj samo san, jer su cijene kvadrata…
This website uses cookies.