Proces restrukturiranja Javnog preduzeća “Željeznice Republike Srpske”, a koji podrazumijeva stvaranje holdinga sa zavisnim preduzećima za infrastrukturu, prevoz putnika i prevoz robe, trebalo bi da bude završen najkasnije do kraja maja ove godine.
Istakao je ovo za “Glas Srpske” ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Nedeljko Ćorić navodeći kako, nakon što je Vlada Srpske na jednoj od posljednjih sjednica razmotrila ovu informacija i saglasila se s njom, uprava “Željeznica Republike Srpske” treba da organizuje i sprovede proces restrukturiranja, a sa kojim bi uporedo trebalo da ide i proces pretvaranja sadašnjeg duga ovog javnog preduzeća u kapital na berzi.
GLAS: Koje su prednosti ovog modela organizacije u odnosu na postojeći?
ĆORIĆ: Kao prvo, naglasio bih da je naša obaveza da “Željeznice Republike Srpske” uredimo i organizujemo po modelu koji je primjenjiv u Evropskoj uniji, a kako bismo sutra mogli da izađemo na otvoreno tržište. Sam holding i novi način funkcionisanja donijeće niz prednosti, veće benefite i bolju kontrolu rada novih zavisnih preduzeća nego što je to do sada bilo. U preduzećima, koja će poslovati u okviru holdinga, Vlada Republike Srpske će i dalje imati potpuno kontrolu i naš imperativ je da ŽRS postanu respektabilan privredni subjekat, kako na domaćem tržištu, tako i u regionu.
GLAS: Šta podrazumijeva izlazak na otvoreno tržište?
ĆORIĆ: Prema regulativama Evropske unije, BiH mora da otvori i ovaj segment svog tržišta, nešto slično kao što je već urađeno u slučaju tržišta električne energije. Do toga će doći onog trenutka kada procijenimo da smo dovoljno sposobni i konkurentni za taj korak. Kada uđemo u tu fazu, korišćenje postojeće infrastrukture “Željeznica RS” biće omogućeno i drugim zainteresovanim operaterima. Kada će do toga doći? Pa, teško je reći s obzirom na to da u FBiH do sada nisu ništa uradili o ovom pitanju. Nisu napravili ni prvi korak.
GLAS: Da li je planirana privatizacija nekih od zavisnih preduzeća u narednom periodu?
ĆORIĆ: Ne, tako nešto nije planirano, a ni razmatrano. Vlada Republike Srpske će i nakon završenog procesa restrukturiranja ostati stoodstotni vlasnik u sve tri zavisna preduzeća, odnosno cijelog kapitala “Željeznica Republike Srpske”. I infrastrukture i kapitala.
Radnici
GLAS: Da li će biti novih otpuštanja radnika?
ĆORIĆ: U razgovorima sa Svjetskom bankom, a koja podržava ovaj projekat, dogovorene su i definisane tri obavezujuće komponente, od kojih jedna podrazumijeva i restrukturiranje radne snage u ovom javnom preduzeću. Mi smo imali imperativ da od 2018. pa do 2021. broj radnika u ŽRS smanjimo za oko 1.000. Krenuli smo od broja 3.100 i došli do 2.098. Ostalo je još da “srežemo” za 80 kako bi se došlo do optimalnog broja radnika. To će biti riješeno odlaskom ljudi u penziju.
Izvor: glassrpske.com / Autor: Veljko Zeljković
REGULATORNA komisija za energetiku (RERS) već je počela da analizira zahtjev "Elektroprivrede Republike Srpske" (ERS)…
Naši trgovci će sigurno profitirati, jer osim što se navike potrošača teško mijenjaju, kazao je…
Vozač iz Doboja čiji su inicijali Ž.M, koji je u naselju Kožuhe usmrtio pješaka, a…
Nešto više od 73 miliona maraka okvir je dobojske gradske kase za narednu godinu. Budžet…
Dobojska Policijska uprava ubrzano podmlađuje kadar. O smjeni generacija svjedoči podatak iz dvije stanice. U…
Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…
This website uses cookies.