Categories: DerventaVijesti

Milorad Simić, načelnik opštine Derventa: Nedostaje nam radne snage

Opština Derventa ispunila je sve uslove za dobijanje statusa grada i mi očekujemo da će se već u septembru pred poslanicima Narodne skupštine RS naći nacrt zakona kojim će to biti definisano, rekao je načelnik Dervente Milorad Simić.

Naglasio je da ova lokalna zajednica ima najveću stopu zaposlenosti u Srpskoj koja je veća i od prosjeka RS, kao i najveću stopu izvoza po glavi stanovnika u regionu.

– Imamo 824 privredna subjekta te smo najveća asocijacija stranog kapitala sa tendencijom rasta – rekao je Simić za “Glas Srpske”.

GLAS: Koje će pogodnosti Derventa ostvariti dobijanjem statusa grada?

SIMIĆ: Dobijanjem statusa staćemo rame uz rame sa većinom gradova u Srpskoj. Nećemo mi dobijanjem to­g statusa imati neke velike benefite, ali to će nam biti dobra odskočna daska za dalji razvoj. Mi očekujemo i vjerujemo da ćemo status grada dobiti do kraja ove godine. Nakon što bude usvojen nacrt zakona o dobijanju statusa, slijede javne rasprave, pa zatim taj akt ide u formu prijedloga pred poslanike.

GLAS: Da li je pandemija virusa korona uticala na povećanje broja nezaposlenih u Derventi?

SIMIĆ: Ni pandemija nije uticala na povećan broj ljudi na birou. Mi na neki način možemo reći da nemamo nezaposlenih. Domaća, ali i strana preduzeća stalno se razvijaju, zbog čega zapošljavaju kako domaće stanovništvo, tako i ono iz okolnih sredina. Mi imamo i problem sa nedostatkom radne snage i već sada dosta mladih ljudi dolazi iz okolnih opština i gradova i na području naše opštine ostaju i prave svoj krov nad glavom. Zbog toga je povećana i potražnja za stanovima.

GLAS: Šta je recept za uspjeh i dovođenje velikog broja stranih kompanija?

SIMIĆ: Domaćinsko ponašanje prema svima. Radimo kao u svojoj kući i vodimo o svemu računa na taj način. Nikada nikoga nismo koštali i zakinuli niti smo napravili bilo kome probleme. Kada jedan dođe i vidi da je tako, eto i novog odmah za njim. Transparentnost, valjanost i jedna porodica – to je recept za uspjeh i razvoj naše lokalne zajednice. Tako će biti i dalje.

GLAS: Koji su problemi sa kojima se susreće opština Derventa?

SIMIĆ: Putna komunikacija je na neki način najveći problem, ali radimo i na tome. Svoja rješenja o pitanju izlaza na autoput predstavili smo i predstavnicima Srpske i dobili podršku za ta rješenja. Na taj način imali bismo brzu komunikaciju sa Beogradom, Sarajevom i Hrvatskom. Na tome ćemo svakako raditi u idućem periodu.

Zaduženost

GLAS: Kolika je zaduženost opštine Derventa?

SIMIĆ: Derventa je jedina opština u Srpskoj koja od kada postoji revizija u Srpskoj dobija pozitivne revizorske izvještaje. Mi imamo najmanju zaduženost od svih opština u Srpskoj. Lako se zadužiti, ali ta lakoća nije prisutna prilikom otplate kredita. Ostvareni suficit od 1,9 miliona maraka čuvamo za ne daj bože i za novim kreditima ne posežemo.

Izvor: glassrpske.com Autor: Marijana Miljić Bjelovuk

GD

Recent Posts

Obilježene 34 godine od proboja Koridora – najsvjetlijeg i najhumanijeg podviga VRS (FOTO/VIDEO)

U Dugoj Njivi kod Modriče obilježena je 34. godišnjica proboja Koridora 1992. godine i uspostavljanja…

1 dan ago

IZLOŽBA O STAROJ I RIJETКOJ КNJIZI POVODOM 80 GODINA DOBOJSКE BIBLIOTEКE (Foto)

Izložbom pod nazivom „Кroz Zbirku stare i rijetke knjige Narodne biblioteke Doboj“ obilježava se 80…

3 dana ago

Željeznice Srpske: Zahvaljujući Vladi riješeno pitanje plata, za ostalo slijede pregovori (VIDEO)

Željeznički sindikati insistiraju na realizaciji zaključaka koji su dogovoreni sa Ministarstvom saobraćaja i veza 16.…

4 dana ago

NEMA KRIZE ZA PŠENICU: Intervju Anđelka Kuzmić ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske

OVE godine rod pšenice će biti veći nego u petopgodišnjem na proseku i nadam se…

5 dana ago

Ozren: Dok je dobrih ljudi Petkovići ne gube nadu; Vlada Srpske obezbijediće im montažnu kuću, pomoći će i Petrovo

Bez krova nad glavom juče je ostala devetočlana srpska povratnička porodica u mjestu Panjikna Ozrenu…

5 dana ago

Sarajevo, Sloga i Velež pod FIFA zabranom registracije igrača

FIFA je uvrstila Fudbalski klub Sarajevo na listu klubova kojima je izrečena zabrana registracije novih…

6 dana ago

This website uses cookies.