Categories: Vijesti

Mijatović: Četiri povratničke porodice zbog straha napustile Tumare

Ozren – Četiri srpske povratničke porodice napustile su ozrensko selo Tumara iz straha za ličnu bezbjednost nakon nedavnog napada na pedesetogodišnju Radmilu Simić, te neuspjele potrage za Jovankom Đurić (89), koja je nestala 30. jula, izjavio je Srni predsjednik ove mjesne zajednice Ljubiša Mijatović.

-Slušamo, čitamo i gledamo kako drugi povratnici (Bošnjaci i Hrvati u Republici Srpskoj) kukaju da imaju loše uslove. I mi, Srbi FBiH, smo povratnici i mi se pozivamo na Aneks sedam Dejtonskog mirovnog sporazuma i nama neko mora stvoriti normalne uslove, te pored infrastrukture i socijalnih problema garantovati bezbjednost – rekao je Mijatović.

Mijatović je naveo da su napad i nestanak dvije srpske povratnice ostali povratnici teško primili i da je to bio veliki udarac za proces povratka, te da je strah i dalje prisutan iako se situacija smiruje.

-Područje Tumara su u posljednjih mjesec i po dana zbog narušenih bezbjednosnih razloga prvo napustile dvije srpske porodice, a nedugo zatim još dvije – rekao je Mijatović.

Dodao je da se preostalih stotinjak srpskih povratnika bori da opstane na ovom području i da im za to treba pomoć i podrška grada Lukavca, te institucija FBiH i Republike Srpske.

Prema njegovim riječima, ljudi su se u počektu intenzivnije počeli vraćati u Tumare kada je oko 150 povratnika krenulo obnovu nekadašnjih imanja, ali su vremenom odustali jer im nisu omogućeni preduslovi za održivi povratak.

-Živimo u veoma teškim uslovima od samog početka. Borimo se da se obnove putevi i škola, uvedu autobuske linije, ukazujemo na nezaposlenost – izjavio je Mijatović i napomenuo da put između srpskih naselja Tumare i Panjik do danas nije povezan asfaltom.

On je napomenuo su mladi ljetos krenuli da krče svoje imanja i grade nastrešnice, ali da ih se taj posljednji slučaj dobro pokolebao, međutim vjeruje da ih sve to neće omesti da se vrate na svoje.

Mijatović je istakao da niko nema pravo da uznemirava povratnike u Republici Srpskoj, ali isto tako i ni u FBiH, uključujući i Tumare.

Ugrožena bezbjednost,

srpski povratnici sela Tumare na Ozrenu

 pitaju ko je sljedeći?

Napominje  da je, prema popisu iz 1991. godine, oko 700 stanovnika naseljavalo Tumare koje je bilo između Gornje i Donje Brijesnice, a to područje naseljavalo oko 2.500 Srba.

Zadovoljan je, kaže, aktivnostima mještana Brijesnice Gornje da obezbijede uslove za održivi povratak, a moralnu podršku za to dobijaju i iz Tumara.

-Nismo u mogućnosti da im materijalno pomognemo, a svako okupljanje prijeratnih stanovnika nama ovdje je jedan plus i nadamo se daljem trendu povratka jer ovo područje ne smije ostati zapostavljeno – zaključio je Mijatović, prenosi Glas Srpske.

GD

Recent Posts

Obilježene 34 godine od proboja Koridora – najsvjetlijeg i najhumanijeg podviga VRS (FOTO/VIDEO)

U Dugoj Njivi kod Modriče obilježena je 34. godišnjica proboja Koridora 1992. godine i uspostavljanja…

3 dana ago

IZLOŽBA O STAROJ I RIJETКOJ КNJIZI POVODOM 80 GODINA DOBOJSКE BIBLIOTEКE (Foto)

Izložbom pod nazivom „Кroz Zbirku stare i rijetke knjige Narodne biblioteke Doboj“ obilježava se 80…

5 dana ago

Željeznice Srpske: Zahvaljujući Vladi riješeno pitanje plata, za ostalo slijede pregovori (VIDEO)

Željeznički sindikati insistiraju na realizaciji zaključaka koji su dogovoreni sa Ministarstvom saobraćaja i veza 16.…

6 dana ago

NEMA KRIZE ZA PŠENICU: Intervju Anđelka Kuzmić ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske

OVE godine rod pšenice će biti veći nego u petopgodišnjem na proseku i nadam se…

7 dana ago

Ozren: Dok je dobrih ljudi Petkovići ne gube nadu; Vlada Srpske obezbijediće im montažnu kuću, pomoći će i Petrovo

Bez krova nad glavom juče je ostala devetočlana srpska povratnička porodica u mjestu Panjikna Ozrenu…

7 dana ago

Sarajevo, Sloga i Velež pod FIFA zabranom registracije igrača

FIFA je uvrstila Fudbalski klub Sarajevo na listu klubova kojima je izrečena zabrana registracije novih…

1 sedmica ago

This website uses cookies.