Categories: DobojTurizam

Kraljevsko selo Kotromanićevo, mjesto koje vraća u doba kraljeva i vitezova: Savremeno naselje u srednjovjekovnom ruhu

Na obali rijeke Veličanke, dvadesetak kilometara od Doboja, smješteno je kraljevsko selo Kotromanićevo, savremeno naselje u sredovjekovnom ruhu koje putnike namjernike vraća u doba kraljeva i vitezova.

Na ideju da osnuje jedno ovakvo naselje, koje upotpunjava turističku ponudu Doboja, došao je Miodrag Bosić iz Organizacije za razvoj turizma regije Doboj. S obzirom na to da je devet godina upravljao dobojskom tvrđavom, koja je simbol grada i okosnica turizma, došao je na ideju da iskoristi prirodne ljepote ovoga kraja i na obalama Veličanke, bogate ribom i školjkama, sagradi bajku koja živi. Naziv etno-sela došao je spontano, priča Bosić.

– Iskoristili smo priču o kraljevskoj lozi Kotromanića, koja je u davna vremena i sagradila dobojsku tvrđavu. Kotromaniće na neki način svojataju svi narodi u BiH, prihvatljivi su svima, tako da dileme o nazivu nije bilo – ističe Bosić, koji je i direktor kraljevskog sela Kotromanićevo.

Kraljevsko etno-selo oživljava davna vremena kraljeva i vitezova, a svi koji zakorače u ovo veliko domaćinstvo imaju utisak da su putovali kroz vrijeme i kročili u neki sasvim drugačiji svijet. Ugodan ambijent i gurmanski specijaliteti as su u rukavu domaćina.

– Etno-selo čine restoran nacionalne kuhinje “Kraljevska voda” sa oko 300 mjesta, ljetna bašta, ležaljke pored rijeke, sauna, igraonica za djecu, tereni za odbojku na pijesku i mali fudbal. Tu su i drvene kuće za odmor, u obliku starih srednjovjekovnih brvnara. Prostor je inspirativan i za umjetničke kolonije. Ušuškana u zelenilo, ova oaza mira i u vrelim ljetnim danima ugodan je ambijent za odmor ili predah nakon putovanja, s obzirom na to da se nalazimo na glavnoj saobraćajnici od Hrvatske – rekao je Bosić. Ovo naselje pogodno je za tranzitni turizam, ali i sve vrste seminara, te odmor za sve one koji žele da uživaju u kraljevskom ambijentu. Vrijedni domaćini, koji vode računa da svako ko jednom dođe u Kotromanićevo izađe nasmijan i poželi da se vrati ponovo, posebno su ponosni na gurmanske specijalitete koji očaravaju nepca.

– Izdvojio bih rolovanu teletinu ispod sača, koja se još malo prodimi sa krompirom i salatom. Na meniju je nezaobilazna domaća kokošja supa ili teleća torba, a ručak možete završiti pitom od jabuka – kazao je Bosić. Ističe da na meniju imaju i ćevape, te da stranci obavezno traže porciju više jer, kako kaže Bosić, doći u ove krajeve, a ne probati ćevap, bila bi prava šteta. A u Kotromanićevo dolaze turisti iz cijelog svijeta. Prije pandemije virusa korona u kraljevsko selo dolazili su i gosti iz Amerike, Poljske, Češke, Slovenije i mnogih drugih zemalja.

Manastir

Na svega kilometar i po od kraljevskog sela Kotromanićevo, u Ritešiću, smješten je manastir Svete Matrone Moskovske. Manastir je građen u ruskom stilu, sa specifičnim kupolama. U sklopu manastirskog kompleksa izgrađen je i konak.

Izvor: glassrpske.com / Autor: Milijana Latinović

GD

Recent Posts

Srpkinja nasela na oglas za posao! Već prvog dana našla se u grotlu prostitucije: Ispovest ledi krv u žilama

Devojka iz Srbije, koja se na popularnom forumu predstavila kao Sandra, podelila je svoju priču…

12 sati ago

Građevinski radovi ČAJIĆ Doboj (FOTO): Bazeni, pečenjare, kamene obloge,…

Građevinski radovi ČAJIĆ Doboj, sa iskusni preduzetnik, izvodi sve vrste građevinskih radova kada je u…

18 sati ago

Firma iz Doboj Juga patentirala sistem za podešavanje kreveta

Telerfleks omogućava potpunu personalizaciju kako bi zadovoljio individualne potrebe Kompanija ENI-EM d.o.o. iz Mravića, u…

24 sata ago

Kvadrat stana u centru Banjaluke moguće kupiti za 1.400 KM

Dok cijene nekretnina u Banjaluci divljaju i kvadrat ide i do 8.000 KM, pojavila se…

1 dan ago

Dozvoljene posjete pacijentima: UKC RS ukinuo zabranu

Univerzitetsko-klinički centar (UKC) Republike Srpske saopštio je da se od 4. aprila 2025. godine ukida…

1 dan ago

Ova prezimena turskog su porijekla iako su na -ić: Da li je vaše na spisku?

Mnoga prezimena su nam u amanet ostavljena tokom osmanske okupacije i imaju određeno značenje –…

2 dana ago

This website uses cookies.