No, prosječnu platu u BiH ne zarađuje većina radnika te bi se izračunavanjem takozvane medijalne plate, kao što to rade zemlje u susjedstvu, odražavala stvarna primanja zaposlenih.
Entitetski zavodi nemaju statistiku od medijalnoj plati u BiH, ali neke procjene postoje.
Razlog zbog kojeg bi trebalo uvesti medijalnu platu je eliminacija utjecaja ekstremno visokih i niskih primanja jer prosječna plata može biti značajno iskrivljena ako postoje velike razlike između visokih i niskih primanja.
Prosječna plata predstavlja zbir svih plata, podijeljeno sa brojem radnika. Medija plata predstavlja iznos ispod, i iznad koga se nalazi po polovina radnika.
Medijalna plata predstavlja srednju tačku, eliminirajući tako ekstremne vrijednosti i pružajući realniju sliku o tome koliko većina stanovništva zarađuje. Medijalna plata pruža precizniju sliku standarda života.
Ekonomista Admir Čavalić kazao je da medijalna plata trenutno iznosi 850 KM. Dakle, polovina radnika prima manje od toga, a polovina više.
– Fokus ekonomske politike treba biti na povećanju medijalne plaće, koja trenutno iznosi oko 850 konvertibilnih maraka neto. Polovina radne snage prima platu ispod tog iznosa, dok druga polovina zarađuje više – kazao je za Al Jazeeru Admir Čavalić, ekonomski analitičar i zastupnik u Parlamentu Federacije BiH.
I dok političari u regiji često govore o povećanju minimalne plaće kao odgovoru na inflaciju, stručnjaci naglašavaju važnost medijalne plaće kao ključnog pokazatelja, piše Večernji.ba.
Susjedne zemlje, kao što su Srbija i Hrvatska, službeno izračunavaju prosječnu, ali i medijalnu platu. Tako je u Hrvatskoj u julu prosječna plata iznosila 1.150 eura, a medijalna 984 eura, dok je u Srbiji prosječna iznosila 699 eura, a medijalna plata 540 eura, prenosi biznisinfo.ba.
Akta.ba donosi detaljan pregled poslovanja tri glavna telekom operatera u Bosni i Hercegovini za 2024.…
Iz putničkog vozila na koje je pala skela sa jednog gradilišta u Doboju izvučena su…
Pronaći radnika danas je teže nego ikada. I nije to samo zbog plate. Nije ni…
BRISEL – Savjet EU i Evropski parlament usvojili su juče privremeni sporazum o primjeni novog…
BANJALUKA, DOBOJ – Industrija tekstila, kože i obuće u Republici Srpskoj nalazi se u velikom…
Institut za energiju jugoistočne Evrope upozorio da tokom povećane potrošnje električne energije na Balkanu, postoji…
This website uses cookies.