Categories: Vijesti

I državni službenici bježe u inostranstvo

U upravi Republike Srpske na kraju prošle godine radilo je 5.217 službenika, što je za 300 manje nego 2019, a ta razlika posljedica je penzionisanja, odlazaka na bolje plaćena radna mjesta u institucije na nivou BiH i u inostranstvo.

Prema najnovijem presjeku stanja zaključno sa 13. decembrom 2021. koji je objavio Zavod za statistiku RS, u upravi je zaposleno ukupno 2.955 žena i 2.262 muškarca. Među njima najviše je raznih stručnih saradnika i namještenika, a potom pomoćnika ministra, rukovodilaca, inspektora, kao i internih revizora. Međutim, prije dvije godine u upravi Republike Srpske bilo je, prema podacima republičkog zavoda, 5.517 zaposlenih.

Manji broj radnika direktor Agencije za državnu upravu RS Aleksandar Radeta objašnjava time što su mnogi stekli uslove za odlazak u penziju, a dobar dio radnika iz uprave je otišao i u inostranstvo ili u institucije na nivou BiH.

– Službenici u institucijama BiH imaju znatno veće plate, bilo da je riječ o onima kojim imaju srednju stručnu spremu ili fakultet – kaže Radeta.

Prema njegovim riječima, u javnosti i dalje vlada pogrešan stereotip da su plate u državnoj upravi visoke, a posao lagan.

– Od 2008. godine u državnoj upravi tri puta je došlo do smanjenja plata. Od tada do danas bilo je tek neko neznatno povećanje. I dalje mnogi misle da je državna uprava dobra, da svi jure tamo. Međutim, u posljednje dvije-tri godine mnogo je manje i onih koji se prijavljuju na konkurse za radna mjesta – tvrdi Radeta.

Zaposleni sa srednjom stručnom spremom u upravi Republike Srpske imaju, istakao je, plate od 800 do 900 maraka, što je manje nego u nekim buticima ili kafanama.

– I službenici sa fakultetom rade za platu od 1.300 ili 1.400 maraka. To nije mnogo ako se uzme u obzir koliko košta potrošačka korpa u Republici Srpskoj. Mnogo je veća od tog iznosa i ako je samo jedno iz porodice zaposleno u državnoj upravi, njegova mjesečna primanja nisu dovoljna za izdržavanje četvoročlane porodice, posebno sada u vrijeme poskupljenja – ističe Radeta.

Radeta vjeruje da će u idućem periodu doći do dodatnog smanjenja broja radnika u upravi.

– Rad u državnoj upravi nije više primamljiv kao što je bio slučaj prije desetak ili 15 godina – zaključuje Radeta.

Dodatni posao

Aleksandar Radeta napominje da, prema zakonu, državni službenici u Republici Srpskoj ne mogu raditi dodatne poslove kako bi stekli neka dodatna primanja.

– Ako se ne popravi trenutno stanje, u idućem periodu imaćemo situaciju da ljudi bježe iz državne uprave – poručuje Radeta.

Izvor: glassrpske.com

GD

Recent Posts

Dobojlija koji je usmrtio pješaka sproveden u Tužilaštvo

Vozač iz Doboja čiji su inicijali Ž.M, koji je u naselju Kožuhe usmrtio pješaka, a…

4 sata ago

Nacrt Budžeta grada Doboja za 2025. godinu veći od 73 miliona

Nešto više od 73 miliona maraka okvir je dobojske gradske kase za narednu godinu. Budžet…

4 sata ago

Policija u Doboju podmlađuje kadar

Dobojska Policijska uprava ubrzano podmlađuje kadar. O smjeni generacija svjedoči podatak iz dvije stanice. U…

4 sata ago

Otkriveno koje zemlje iz EU prve uvode nova pravila

Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…

23 sata ago

PROSJEČNA CIJENA STANOVA U BiH: Pogledajte kakvo je stanje u trećem kvartalu

PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…

1 dan ago

Uskoro skuplje boravišne takse, nova pravila i za „stan na dan“

"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…

2 dana ago

This website uses cookies.