Enes Džafić iz Modriče: Lovac na oluje treba volju, fotoaparat i nevrijeme

Naš primarni cilj je da ljepotu atmosferskih procesa, oluja, odnosno svu njenu žestinu i snagu, prikažemo javnosti kroz video ili fotografiju, kaže Džafić

Dvojica entuzijasta su se udružila i osnovala prvu bosanskohercegovačku zajednicu lovaca na oluje, a tako su joj dali i naziv “Bosnia Storm Chasers”. Ovu interesantnu zajednicu osnovali su Kristijan Vujčić iz Prijedora i Nedim Sladić iz Sarajeva. Nedugo zatim, pridružilo im se još nekoliko momaka, među kojima je i Enes Džafić iz Modriče. 

Enes Džafić, fotograf na munje iz Modriče

Budan cijelu noć

Nakon nekoliko neuobičajeno toplih i sunčanih dana za ovo doba godine, meteorolozi su za naredne dane najavili potpunu promjenu i pravi temperaturni šok. Bosanskohercegovački lovci na oluje poslali su građanima upozorenje da očekuju jak vjetar i do 100 kilometara na sat, koji će pogoditi BiH.

– Zbog toplijeg vremena kojem smo prethodnih dana svjedočili, narednih dana očekuje se nevrijeme zbog prelaska hladne fronte preko države – upozorio je Džafić.

Na pitanje kako, zapravo, izgleda taj “lov na oluje”, kaže da im nije teško ni cijelu noć ostati budnima da bi uživali u oluji.

– Neki će vam ljudi reći da je lovac osoba koja uspije fotografirati pljusak kiše, za drugoga su to munje. Naš primarni cilj je da ljepotu atmosferskih procesa, oluja, odnosno svu njenu žestinu i snagu, prikažemo javnosti kroz video ili fotografiju. Potrebni su kreativnost i lijep pogled. Treba pratiti i vremenske prilike – kaže Džafić.

Energija u zraku

Najviše uživa da slika timeline snimke, odnosno kad lijepo vrijeme prelazi u oluju.

– Najviše oblaka se pojavljuje kad ima dosta vlage i energije u zraku. Treba voljeti vremenske prilike ili neprilike da bi se ovo radilo. Volim vidjeti te promjene na nebu, bilježiti ih. A munje je teže uhvatiti, potrebna je dobra oprema. Imam aparat koji u 10 sekundi napravi 90 slika i odaberem najbolju koju na kraju i objavim. Bojao sam se gromova i tih šumećih zvukova, a tako je i danas – uz smijeh nam govori Džafić.

Kaže da je BiH zahvatio sjeverni anticiklon i da će se zadržati do kraja sedmice, a potom će otići na Bliski istok. Do polovine februara zadržat će se natprosječne temperature.

Zablude i činjenice

U narodu često kažu da je opasno dirati osobu koju je pogodila munja. To nije tačno. Postoji, također, izreka da grom ne udara dva puta na isto mjesto. Ipak udara. Za podatak da munja udara uvijek najviši objekt, stručnjaci kažu da nema pravila, udara u sve.

Kad bi ovu pojavu predstavili u brojkama, statističari kažu da se 92 posto povreda i smrti zbog munja događa između maja i septembra, a da se 45 posto smrtnih slučajeva i 80 posto povreda događa između 10 i 19 sati, piše Avaz.

GD

Recent Posts

Otkriveno koje zemlje iz EU prve uvode nova pravila

Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…

15 sati ago

PROSJEČNA CIJENA STANOVA U BiH: Pogledajte kakvo je stanje u trećem kvartalu

PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…

22 sata ago

Uskoro skuplje boravišne takse, nova pravila i za „stan na dan“

"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…

2 dana ago

Koliko u BiH košta gorivo u odnosu na druge evropske države?

Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…

2 dana ago

Dom zdravlja Doboj daje medicinske aparate u zalog za kredit

DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…

2 dana ago

U RS-u 1450 građana za tri godine se obogatilo za više od 300.000 KM, u FBiH o bogatašima šute – hoće li Bosna i Hercegovina ikada utvrditi ko je kako stekao milione?

Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…

2 dana ago

This website uses cookies.