Categories: DobojVijesti

Dobojlije najviše zaziru od komunalne naknade

DOBOJ – Od svih računa koji im stižu u poštansko sanduče, odnosno usluga koje moraju platiti, Dobojlije najviše zaziru od komunalne naknade, zbog čega u lokalnom Udruženju za zaštitu potrošača najviše prigovora dobiju na račun Direkcije za izgradnju i razvoj grada (DIRG), koja naplaćuje tu mjesečnu obavezu.

 „Građani kažu da nisu imali informaciju da treba to da plaćaju, tako da sada dobijaju odluke, odnosno rešenje o izvršenju za neku obavezu za koju nisu ni znali. Znači, komunalna naknada je uvedena 2012. godine, a niko nije dobio rešenje, većinom se ne dobijaju računi, nego su sada dobili opomene. Građani žele da se zaštite od dugova koji su stariji od pet godina“, priča Snežana Šešlija, predstavnica Udruženje za zaštitu potrošača.

Kako da odlazak u DIRG, ali i druga preduzeća koja im pružaju usluge, bude što manje stresan za građane trebalo bi da im pojasne u tek osnovanom Savjetu za zaštitu potrošača, čiji predsjednik nije želio davati izjave medijima pravdajući se da je tek odnedavno na toj poziciji i da treba da se upozna sa materijom.

„Savet prvenstveno služi da bi svaka od odluka, izveštaj o radu, povećanje cena, smanjenje cena, donošenje odluka o otpisivanju nekih velikih dugova koji opterećuju budžet, znači sve ono što je u delatnosti javnih preduzeća koja nam pružaju ekonomske usluge, da prolaze kroz filter Saveta“, rekla je Šešlija.

Dobojlije, kažu u Udruženju potrošača, prigovaraju i na usluge grijanja koje im pruža „Gradska toplana“, ali takva situacija je i u ostalim gradovima BiH, poručio je Saša Marić, ombudsman za zaštitu potrošača BiH.

„To se odnosi i na isporuku električne energije, vode… Tu su najčešće problemi da stavke na računima nisu uredne, da potrošači žele da se mogu izdvojiti na pojedinačna brojila i slično. Konkretno kod grijanja i vode se žele isključiti sa kolektivne mreže, imati pojedinačne priključke ili, recimo, ne koriste te jedinice jer su vikend objekti i žele ih imati samo za neke paušale koje plaćaju nekoliko puta godišnje“, pojasnio je Marić.

 Braco Vrančić, rukovodilac Odsjeka za zaštitu potrošača u Ministarstvu trgovine i turizma RS, podsjetio je da sva javna preduzeća koja pružaju usluge moraju imati komisije za rješavanje prigovora potrošača.

„Većina ima, ali to ne znači da sva baš i poštuju procedure i prava potrošača“, kazao je Vrančić.

Izvor: nezavisne.com Autor: Sanja Čakarević

GD

Recent Posts

Sloboprom povećao vlasništvo u Banji Vrućici na 93,7 posto

TESLIĆ – Kompanija Sloboprom  Lončari Slobodana Ćurčića povećala je vlasništvo u ZTC Banja Vrućica na…

2 dana ago

GREŠKE KOJE ODBIJAJU KUPCE NEKRETNINA! Zbog jedne odmah odustaju

Pogledajte šta bi trebalo da izbjegavate prilikom prodaje svoje nekretnine! Ako želite da prodate svoju nekretninu ili…

2 dana ago

Doboj ima najbolji obuhvat vakcinacije prvom dozom MRP vakcine u RS

DOBOJ - Da su u strahu velike oči i da roditelji zbog brojnih nedoumica na…

3 dana ago

Banjalučka komora traži da se prag za malog privrednika poveća na 100.000 KM (VIDEO)

Zanatsko-preduzetnička komora regije Banjaluka uputila je inicijativu Vladi Srpske da izmijeni Zakon o porezu na…

5 dana ago

Teslić: Uhapšen kradljivac iz Doboj Juga, pronađeni otuđeni predmeti

Teslićka policija uhapsila je lice čiji su inicijali V.Š. iz Doboj Јuga /u Federaciji BiH/…

6 dana ago

Pogledajte koji su neradni dani u maju

Neradni dani u Republici Srpskoj su 1, 2, 3, 5, 6 i 9. maj, saopšteno…

6 dana ago

This website uses cookies.