Categories: DobojVijesti

DOBOJ: Pomen Jevrejima stradalim u Drugom svjetskom ratu

U JEVREJSKOM kulturnom centru u Doboju sinoć je povodom Jom Hašoa održana komemoracije za oko šest miliona Jevreja koji su stradali u Holokaustu u akcijama nacističke Njemačka i njenih saradnika, kao i za jevrejski otpor u tom periodu.

Povodom toga pred spomen-pločom stradalim Jevrejima Doboja vijence su položile delegacije jevrejskih opština Doboj i Mostar, Gradske uprave Doboj i OEBS-a.

Predsjednik Jevrejske opštine Doboj Danijel Atijas rekao je novinarima da se večeras odaje pomen Jevrejima stradalim u okviru pobune u Varšavskom getu koji je trajao od 19. aprila do 16. maja.

Kada je riječ o stradanju Jevreja u Doboju, Atijas je naveo da je progon Jevreja u ovom gradu, gdje je živjelo njih oko 120, počeo u avgustu 1941. godine kada je dio muškaraca transportovan u logore smrti u Staroj Gradišci, a žene i djeca u Đakovu.

– Njihova krivica bila je samo to što su Jevreji – istakao je Atijas.

Sekretar dobojske Jevrejske opštine Dario Atijas najavio je da će delegacije jevrejskih opština Doboj i Banjaluka za vikend prisustvovati komemorativnom skupu povodom Dana sjećanja na žrtve zločina-genocida u Memorijalnom centru Donja Gradina.

– Jevrejska opština Doboj odmah nakon praznika Pesah započela je ove aktivnosti pomenom u Bijeljini, zatim danas u Doboju. Za dva dana bićemo u Brodu – naveo je Atijas.

On je podsjetio na okolnosti spasavanja njegovog djeda Mihajla Atijasa, koga je 1942. godine na željezničkoj stanici od deportacije sačuvao željeznički činovnik Rajko Zakonović.

– Kada su se svi razišli on je preplivao rijeku Bosnu i gotovo tri godine sakrivao kod porodice Smailbegović u Velikoj Bukovici. Nakon toga, budući da su i oni bili osumnjičeni da pripadaju narodnooslobodilačkom pokretu, djed je prebjegao u selo Stanove, nakon čega se do 1945. sklanja u selo Kožuhe kod Anđe, bake Borislava Paravca, nekadašnjeg srpskog člana Predsjedništva BiH – rekao je Atijas.

Prema njegovim riječima, mnogi sunarodnici nisu imali sreću da prežive, a imena njih 89 uklesana su na Spomen-ploču, koja je 28. aprila prošle godine postavljena u dvorištu Jevrejskog kulturnog centra u Doboj.

Zamjenik gradonačelnika Doboja Slavko Kovačević poručio je da se sa ovog mjesta svi koji zveckaju oružjem opominju da se ovako nešto nikada, nigdje i nikome ne dogodi, kao što se dogodilo Jevrejima, Srbima i nekim drugim narodima.

Jom Hašoa ili Dan sjećanja na Holokaust obilježava se 17. aprila kao izraelski dan komemoracije za šest miliona Jevreja stradalih u akcijama nacističke Nemačke i njenih pomagača, kao i za jevrejski otpor u tom periodu, prenose Novosti.

GD

Recent Posts

Doboj: „Željeznice RS“ u minusu 41 milion maraka

DOBOJ – „Željeznice RS“ (ŽRS) završile su prošlu godinu sa gubitkom od 40,8 miliona KM…

23 sata ago

Poznato u kojim opštinama će biti uvedeni skeneri za lokalne izbore: Doboj, Tešanj,…

Centralna izborna komisija (CIK) BiH usvojila je na ranije održanoj sjednici odluku o primjeni pilot…

23 sata ago

Saopštenje MUP-a: Ako vam stigne poruka na Viberu sa ovih brojeva odmah reagujte

Da biste provjerili da li je vaš broj, odnosno Viber nalog kompromitovan, iz MUP-a su…

23 sata ago

Konzerve graha u kojima su pronađeni ostaci miša isporučene i u BiH

Na tržište BiH isporučene su konzerve graha iz Italije u kojem su pronađeni ostaci miša,…

23 sata ago

PRODUŽEN PRITVOR OSUMNJIČENIMA ZA UBISTVO SAŠE KULIŠIĆA: Vrhovni sud Srpske donio odluku

VRHOVNI SUD Republike Srpske produžio je za tri mjeseca pritvor Andreji Kajganić i Draženu Lazareviću…

5 dana ago

Pitali smo građane Doboja: Šta je urađeno da se ne ponovi 2014. (VIDEO)

DOBOJ – Deset godina nakon velikih poplava koje su pogodile BiH i region, a tako…

5 dana ago

This website uses cookies.