Komunalno preduzeće u Doboju diskriminiše stanovnike naselja druge gradske zone – Usora i Bare. Iz Udruženja potrošača ne mogu da veruju kako je organizovan odvoz smeća. Građani plaćaju najlon vreće po pola marke
DA se delu građana jednog grada obezbede kontejneri u koje mogu odlagati otpad, a drugom da smeće pakuje u najlon kese i iznosi iz kuća i stanova, kako bi ih komunalci odvozili na deponiju, predstavlja kršenje ljudskih prava!
Tako smatraju u Udruženju potrošača DON Prijedor, vodećoj organizaciji u BiH, kada je u pitanju briga i pomoć u ostvarivanju prava potrošača.
PROČITAJTE JOŠ: ZDRAVLjE VAŽNIJE OD KASARNE: Građanima smeta skladište oružanih snaga
– Nama je to jednostavno neverovatno, kako se takva odluka može doneti i sprovesti u delo – izjavila je „Novostima“ direktorka Udruženja DON Murisa Marić.
A, upravo taj primer je u Doboju, gde su građani gradskih naselja Usora i Bare ogorčeni na ponašanje Komunalnog preduzeća „Progres“, koje ih već 16 godina tera da smeće i drugu vrstu otpada sakupljaju u najlon vreće.
Odvoženje kontejnera sa ova dva područja druge gradske zone usledilo je nedugo nakon privatizacije tog javnog preduzeća. Obrazloženje je bilo da im se ne isplati dotadašnji način prikupljanja otpada, uklonili su kontejnere i naložili građanima da smeće prikupljaju i čuvaju u nekvalitetnim vrećicama zapremine od 120 litara.
U određeni dan jednom nedeljno kamion „Progresa“ se „prošeta“ gradom i prikupi vreće ispred kuća i stambenih zgrada, ali samo sa oznakom tog preduzeća.
Na prve proteste ogorčenih građana odgovoreno je da će se kontejneri ukloniti u celom gradu, što se naravno nije dogodilo.
Usorani i Barani otpad još uvek moraju da trpaju u vreće i neretko ga sakupljaju nakon prolaska pasa lutalica, odnosno dok se taj jedan dan u nedelji ne pojavi famozni kamion za prikupljanje otpada.
Kako bi ove druge nagovorili da redovnije izmiruju svoje obaveze, rukovodstvo „Progresa“ svojevremeno je organizovalo, ni manje ni više nego – nagradnu igru.
– Ono što nam je takođe NEVJEROVATNO, jeste da te iste kese građani uz račun moraju da plate po kesi pola marke, da mogu dobiti maksimalno četiri mesečno, i da po njih moraju doći u to preduzeće – ističe Marićeva, i dodaje da su joj u lokalnoj upravi u Doboju potvrdili sve te informacije.
PROVERA
KAKO bi bili sigurni da redovno plaćaju smeće u naseljima Usora i Bare, kontrolori Komunalnog preduzeća „Progres“ zajedno sa vozilom za deponovanje smeća u drugom vozilu proveravaju da li je na kesama i logo tog preduzeća u koje odlažu smeće.
Tamo gde ih nije bilo, kamion se jednostavno udaljio (na slici), a kontrolor u svom vozilu nastavio bi da ga prati.
Izvor: novosti.rs Autor: Lj. Đurić
"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…
Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…
DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…
Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…
Ponude za posao iz kompanije Elona Muska dostupne su na zvaničnoj web stranici kompanije, gdje…
U Republici Srpskoj danas je neradni dan jer se obilježava republički praznik - Dan uspostavljanja…
This website uses cookies.