Zdravlje

Znate li koji obrok je ključan za zdravlje djeteta?

Japan je razvijena zemlja koja bilježi odlične rezultate u pogledu zdravlja i ishrane djece, a tajna uspjeha je u školskom ručku.


Prema podacima UNICEF-a, Japan je vodeća zemlja po pitanju zdravlja djece, sa niskom stopom smrtnosti, malim brojem gojazne djece i vrlo malim brojem djece koja pate zbog nedovoljne težine.

Stručnjaci tvrde da je nekoliko faktora u igri – pažnja koju Japanci posvećuju zdravlju, redovni ljekarski pregledi djece, ali posebno školski ručak.

– O jelovniku za školski ručak odlučuju nutricionisti i taj obrok se služi u svim osnovnim školama i u većini srednjih škola u Japanu – objasnio je pedijatar i profesor sa tokijskog univerziteta Micuhiko Hara.

Ručak u školi je obavezan i nije dozvoljeno da učenici donose užinu. Većina tih obroka nije besplatna, ali su znatnim dijelom subvencionisani. Zvaničnici japanskog ministarstva zdravlja objašnjavaju da školski ručak nadoknađuje sve nutritivne elemente koji nedostaju u ishrani djece kod kuće.

Ti obroci značajni su i u edukaciji djece pošto se dnevno preko razglasa u školama đaci obavještavaju šta imaju za ručak i zbog čega je to dobro za njih. U osnovnim školama učenici moraju da svrstaju ono što jedu u različite kategorije učeći tako da razlikuju vrste namirnica.

Praksa obaveznog ručka u Japanu postoji od 1889, kada je država dijelila pirinčane kuglice i ribu djeci iz siromašnih porodica u prefekturi Jamagata, na sjeveru arhipelaga.

Taj program se zatim proširio na cijeli Japan, posebno poslije Drugog svjetskog rata. Uz dobre navike u ishrani i svjest o značaju zdrave hrane, stručnjaci skreću pažnju i na to da je Japan jedna od rijetkih zemalja koja veliku pažnju poklanja godišnjim dobima, odnosno konzumiranju namirnica koje uspijevaju u određenoj sezoni.

Japan ima jednu od najnižih stopa smrtnosti kod odojčadi, a broj djece sa prekomjernom težinom ili gojazne djece od pet do 19 godina je 14,42 odsto, što je znatno manje nego u većini drugih razvijenih zemalja.

Po ovom kriterijumu, SAD su na vrhu UNICEF-ove liste sa 41,86 odsto, dok na primjer Italija ima stopu od 36,87 odsto, a Francuska 30,09 odsto.

Porast broja gojazne djece fenomen je koji pogađa i Japan, češće među siromašnim porodicama koje, nastojeći da smanje troškove ishrane, djeci služe obroke sa više ugljenih hidrata a manje proteina.

Izvor: srpskacafe.com / France Presse

GD

Recent Posts

Industrija tekstila, kože i obuće pred kolapsom

BANJALUKA, DOBOJ – Industrija tekstila, kože i obuće u Republici Srpskoj nalazi se u velikom…

22 sata ago

Stručnjaci upozoravaju: Balkanu prijeti novi kolaps elektroenergetskog sistema

Institut za energiju jugoistočne Evrope upozorio da tokom povećane potrošnje električne energije na Balkanu, postoji…

22 sata ago

Uhapšeni Banjalučani: Izašao iz zatvora na dopust pa uhapšen zbog pljačke manastira Liplje

TESLIĆ- Banjalučani Bojan Malešević (37) i Boro Klepić (33) osumnjičeni su da su provalili u…

22 sata ago

Nikša Jeremić viceprvak države u kategoriji starijih pionira

Dana, 17.05.2025. godine, takmičari DŽK "Morote" Petrovo nastupili su na Prvenstvu BiH za starije pionire…

3 dana ago

Zaposlenost u Njemačkoj ponovo u padu, ali raste broj novih firmi

Njemačka je u prvom kvartalu 2025. zabilježila blago smanjenje broja zaposlenih. Njemačka je u prvom…

4 dana ago

Aktuelni KONKURSI

Svi aktuelni konkursi na jednom mjestu. Sa raznih izvora, konkursi po gradovima: RS  (Doboj, Teslić,…

4 dana ago

This website uses cookies.