Japan je razvijena zemlja koja bilježi odlične rezultate u pogledu zdravlja i ishrane djece, a tajna uspjeha je u školskom ručku.
Prema podacima UNICEF-a, Japan je vodeća zemlja po pitanju zdravlja djece, sa niskom stopom smrtnosti, malim brojem gojazne djece i vrlo malim brojem djece koja pate zbog nedovoljne težine.
Stručnjaci tvrde da je nekoliko faktora u igri – pažnja koju Japanci posvećuju zdravlju, redovni ljekarski pregledi djece, ali posebno školski ručak.
– O jelovniku za školski ručak odlučuju nutricionisti i taj obrok se služi u svim osnovnim školama i u većini srednjih škola u Japanu – objasnio je pedijatar i profesor sa tokijskog univerziteta Micuhiko Hara.
Ručak u školi je obavezan i nije dozvoljeno da učenici donose užinu. Većina tih obroka nije besplatna, ali su znatnim dijelom subvencionisani. Zvaničnici japanskog ministarstva zdravlja objašnjavaju da školski ručak nadoknađuje sve nutritivne elemente koji nedostaju u ishrani djece kod kuće.
Ti obroci značajni su i u edukaciji djece pošto se dnevno preko razglasa u školama đaci obavještavaju šta imaju za ručak i zbog čega je to dobro za njih. U osnovnim školama učenici moraju da svrstaju ono što jedu u različite kategorije učeći tako da razlikuju vrste namirnica.
Praksa obaveznog ručka u Japanu postoji od 1889, kada je država dijelila pirinčane kuglice i ribu djeci iz siromašnih porodica u prefekturi Jamagata, na sjeveru arhipelaga.
Taj program se zatim proširio na cijeli Japan, posebno poslije Drugog svjetskog rata. Uz dobre navike u ishrani i svjest o značaju zdrave hrane, stručnjaci skreću pažnju i na to da je Japan jedna od rijetkih zemalja koja veliku pažnju poklanja godišnjim dobima, odnosno konzumiranju namirnica koje uspijevaju u određenoj sezoni.
Japan ima jednu od najnižih stopa smrtnosti kod odojčadi, a broj djece sa prekomjernom težinom ili gojazne djece od pet do 19 godina je 14,42 odsto, što je znatno manje nego u većini drugih razvijenih zemalja.
Po ovom kriterijumu, SAD su na vrhu UNICEF-ove liste sa 41,86 odsto, dok na primjer Italija ima stopu od 36,87 odsto, a Francuska 30,09 odsto.
Porast broja gojazne djece fenomen je koji pogađa i Japan, češće među siromašnim porodicama koje, nastojeći da smanje troškove ishrane, djeci služe obroke sa više ugljenih hidrata a manje proteina.
Izvor: srpskacafe.com / France Presse
Jumbo je međunarodna kompanija čija je osnovna djelatnost maloprodaja igračaka, proizvoda za bebe, sezonskih i ukrasnih…
REGULATORNA komisija za energetiku (RERS) već je počela da analizira zahtjev "Elektroprivrede Republike Srpske" (ERS)…
Naši trgovci će sigurno profitirati, jer osim što se navike potrošača teško mijenjaju, kazao je…
Vozač iz Doboja čiji su inicijali Ž.M, koji je u naselju Kožuhe usmrtio pješaka, a…
Nešto više od 73 miliona maraka okvir je dobojske gradske kase za narednu godinu. Budžet…
Dobojska Policijska uprava ubrzano podmlađuje kadar. O smjeni generacija svjedoči podatak iz dvije stanice. U…
This website uses cookies.