Zanimiljivosti

Zimski pneumatici u inostranstvu – gde ih morate imati, bez obzira na vremenske uslove?

Možete imati vrhunski bezbedan automobil, ali bez odgovarajućih pneumatika, od njega ćete napraviti samo luksuzne sanke. S obzirom da su pneumatici jedine dodirne tačke vašeg automobila sa podlogom, važno je da napravite ispravan izbor…

S obzirom da su pneumatici JEDINA dodirna tačka vašeg automobila sa snežnom, ledom prekrivenom, ili mokrom podlogom, važno je da napravite ispravan izbor, naravno u zavisnosti od uslova u kojima najviše koristite vaš automobil. Samo pneumatici, koji na sebi imaju simbol tri planinska vrha i pahulju snega (ili pahulja unutar planine), testirani su za korišćenje u teškim snežnim uslovima.

Kada temperatura padne ispod 7C stepeni, letnji pneumatik čini automobil nebezbednim. Zaustavni put se dvostruko produžava, a kontrola automobila prilikom manevrisanja je veoma loša.

U Srbiji je obaveza korišćenja zimskim pneumatika definisana Pravilnikom o podeli motornih i priključnih vozila i tehničkim uslovima za vozila u saobraćaju na putevima. Počeo je da se primenjuje od 4. maja 2012. godine. Upravo u ovom dokumentu su definisane odredbe, koje se odnose na upotrebu zimske opreme u periodu od 1. novembra do 1. aprila. U skladu sa članom 113 pomenutog pravilnika, u periodu od 1. novembra do 1. aprila vozila moraju biti opremljena pneumaticima za zimsku upotrebu (npr. M+S, Snow Winter i dr.) na svim točkovima ako se zbog vremenskih uslova na kolovozu nalazi sneg, led ili poledica.

Tako je u Srbiji, a kakva pravila važe u evropskim državama?

Zanimljivo je, da u nekim zemljama ne postoji zakonska obaveza korišćenja zimskih pneumatika, a još interesantnije je da su to sledeće zemlje: Island, Velika Britanija, Španija, Irska, Danska, Belgija, Holandija, Francuska, Ukrajina, Kipar. U ovim zemljama, zimski pneumatici nisu obavezni, ali se preporučuje njihovo korišćenje.

Postoje i zemlje u kojima je koriščenje zimskih pneumatika obavezno u navedenom periodu, bez obzira na aktuelne uslove u saobraćaju i stanje puta. Tu spadaju Norveška, Finska, Rusija, Belorusija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Makedonija i Slovenija.

Izvor: automagazin.rs

GD

Recent Posts

Otkriveno koje zemlje iz EU prve uvode nova pravila

Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…

14 sati ago

PROSJEČNA CIJENA STANOVA U BiH: Pogledajte kakvo je stanje u trećem kvartalu

PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…

21 sat ago

Uskoro skuplje boravišne takse, nova pravila i za „stan na dan“

"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…

1 dan ago

Koliko u BiH košta gorivo u odnosu na druge evropske države?

Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…

2 dana ago

Dom zdravlja Doboj daje medicinske aparate u zalog za kredit

DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…

2 dana ago

U RS-u 1450 građana za tri godine se obogatilo za više od 300.000 KM, u FBiH o bogatašima šute – hoće li Bosna i Hercegovina ikada utvrditi ko je kako stekao milione?

Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…

2 dana ago

This website uses cookies.