Za imunitet je posebno značajan uticaj planinskog vazduha, kao i sunca, pa čak je i vjetar na planini ljekovit. Boravak na planini tokom zimskih, ali i ljetnih dana donosi organizmu neophodan oporavak od svakodnevnih stresova i blagotvorno utiče na očuvanje zdravlja.
Na planinama je vazduh suv i lakši za disanje, a veća količina ugljenmonoksida, koja je za organizam važna, zapravo vas tjera da udišete duboko i brzo. Dok osjećate kako vam taj čist zrak ulazi u pluća i pročišćava ih, istovremeno pomažete tijelu da izbaci otrove.
Niža temperatura na planini zahtijeva adaptaciju srca, krvnih sudova i dišnih organa, a pritom pojačava apetit. To je sasvim normalno, kažu stručnjaci, jer je veća potrošnja energije potrebna da bi se održala tjelesna temperatura i stekla snaga za bavljenje fizičkom aktivnošću.
Ako imate potrebu za namirnicama koje sadrže ugljikohidrate, ne suzdržavajte se, jer takva ishrana pomaže tijelu da se brže prilagodi. Studije pokazuju da osobe koje planinare na temperaturama od minus pet do minus 10 stepeni troše gotovo 35 posto više kalorija nego oni koji idu na planinarenje kad je 10 stepeni iznad nule. Razlog tome nalazi se u činjenici da tijelo troši više energije da održava tijelo toplim.
Izvor: srpskacafe.com / avaz.ba
PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…
"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…
Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…
DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…
Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…
Ponude za posao iz kompanije Elona Muska dostupne su na zvaničnoj web stranici kompanije, gdje…
This website uses cookies.