Categories: Vijesti

Zašto raste prosječna cijena stanova u BiH iako prodaja pada?

Iako je prodaja novih stanova u Bosni i Hercegovini u padu, njihova prosječna cijena bilježi rast, pokazuju službeni podaci.

U prvom kvartalu 2021. godine prodato je u BiH ukupno 618 novih stanova, prema podacima Agencije za statistiku BiH, što je manje zа 2,2 posto u odnosu na isti kvartal 2020. godine.

Istovremeno, prosječna cijena prodatih novih stanova povećana je za 8 posto
i iznosila je u prvom kvartalu 2021. godine 1.801 KM.

Posmatrajući uporedne podatke o strukturi cijene prodatih stanova u ovoj i prošloj godini, Indikator.ba došao je do zaključka da je do rasta prosječne cijene kvadrata došlo zahvaljujući rastu troškova.

U odnosu na 2020. godinu građevinske kompanije morale su izdvojiti više novca za građevinsko zemljište, zbog poskupljenja građevinskog materijala na tržištu poskupila je i cijena gradnje, a i ostali troškovi bili su veći nego lani.

Tako su u cijenu kvadrata u prvom kvartalu ove godine graditelji stanova morali u prosjeku ugraditi 185 KM za kupovinu građevinskog zemljišta, a u istom periodu lani su za zemljište izdvajali 153 KM.

Najveća stavka u gradnji stanova, cijena gradnje sa uključenom dobiti izvođača, u ovoj godini iznosila je 1.141 KM, a lani je bila 1.064 KM.
Nesumnjivo da je na to počelo uticati i poskupljenje građevinskog materijala koje se osjetilo početkom ove godine zbog poremećaja na tržištu izazvanih pandemijom koronavirusa.

Na kraju, na veću prosječnu cijenu stanova imali su uticaj i povećani ostali troškovi koji su na početku ove godine iznosili 475 KM, a lani su bili 412 KM.

U ostale troškove ubrajaju se pribavljanje odobrenja za građenje, projektovanje, premjeravanje zemljišta, stručni nadzor, različite takse i porezi, osiguranja, kamate na kredit, PDV, kao i troškovi i dobit poslovnog subjekta koji je naručio gradnju radi daljnje prodaje na tržištu.

Iz podataka nije vidljivo kolika je dobit investitora i graditelja u cijeni novog stana, pa je nepoznato da li je i koliko ako jeste to uticalo na veću cijenu kvadrata.

Naravno, na cijenu stanova ponajviše utiču tržišni tokovi, a nedostatak ponude novogradnje jedan je od bitnih faktora koji održava cijene visokim, dok je potražnja u uslovima pandemije i dalje jaka zbog rada od kuće, potrebe za izolacijom i življenja u ugodnijem prirodnom okruženju.

Učesnici na tržištu također kažu da vlasnici nekretnina u vrijeme pandemije oklijevaju da spuste cijene pa čak i apstiniraju s tržišta, čime dodatno vrše pritisak na ionako nedovoljnu ponudu nekretnina.

Izvor: indikator.ba / Autor: B. SIMIĆ

GD

Recent Posts

PRODUŽEN PRITVOR OSUMNJIČENIMA ZA UBISTVO SAŠE KULIŠIĆA: Vrhovni sud Srpske donio odluku

VRHOVNI SUD Republike Srpske produžio je za tri mjeseca pritvor Andreji Kajganić i Draženu Lazareviću…

4 dana ago

Pitali smo građane Doboja: Šta je urađeno da se ne ponovi 2014. (VIDEO)

DOBOJ – Deset godina nakon velikih poplava koje su pogodile BiH i region, a tako…

4 dana ago

Prije deset godina cijeli Doboj bio pod vodom: Ne ponovilo se!

DOBOJ - Svaki maj građanima Bosne i Hercegovine, a posebno onima čije su kuće uz…

4 dana ago

Željeznice RS uskoro holding s tri kompanije

Završetak restrukturiranja prema programu Svjetske banke očekuje se do kraja godine Izvršni direktor "Željeznica Republike…

6 dana ago

DA LI JE BILO MOGUĆE ODBRANITI DOBOJ? Evo šta su rekli svjedoci odbrane na suđenju Obrenu Petroviću

POPLAVE koje su zadesile Doboj 2014. godine spadaju u red onih koje se dešavaju u…

6 dana ago

Evo koliko će studenti plaćati školarinu na fakultetima u Srpskoj

Vlada Republike Srpske donijela je odluku o visini školarine za redovne studente na studijskim programima…

7 dana ago

This website uses cookies.