Ljetni mjeseci već su nastupili, vrijeme kada većina građana odlazi na godišnje odmore i kada se stvaraju uslovi za vršenje provala u stanove. Ono što je bitno znati kada krenemo na odmor jeste kako zaštititi svoju imovinu od provalnika.
Građani trebaju povesti računa da ako putuju, da predmete veće vrijednosti ne ostavljaju u domovima, da obavijeste komšije, rodbinu da putuju kako bi oni mogli vršiti nadzor nad njihovom imovinom. Da ne stavljaju prozore otvorenim i da se ne oglašavaju putem društvenih mreža o svojoj odsutnosti, navodi Amra Kapidžić, glasnogovornica Uprave policije MUP-a TK.
Dođe li ipak do provale, mogućnost vraćanja ukradenih stvari je veća ako ih znate precizno opisati pa se uvijek preporučuje zapisivanje serijskih brojeva i fotografisanje vrjednijih tehničkih aparata i predmeta kako bi ih se lakše identifikovalo. Nakon provale odmah pozovite policiju i u svom domu ništa ne spremajte i ne dirajte te se krećite samo ako je to nužno kako ne biste uništili korisne tragove koji mogu pomoći u otkrivanju provalnika. Upravo zbog krađa i provala tokom ljetne sezone, pojačani su policijski nadzori.
Uprava policij MUP-a TK kontinuirano poduzima pojačane aktivnosti i mjere posebno u vrijeme ljetne sezone u cilju očuvanja stanja sigurnosti na području Kantona. U tom smislu govorimo o pojačanom prisustvu službenika na terenu, neometanom odvijanju saobraćaja i pojačane su aktivnosti na očuvanju javnog reda i mira. Također je od velikog značaja i saradnja sa građanima, pa ovom prilikom ih pozivam da ako primijete sumnjiva lica ili nelegalne aktivnosti u svom naselju da obavijete o tome policiju bez odlaganja, ističu iz Uprave policije.
Ulazak provalnika u vaš dom, osim materijalnog gubitka, napad je i na vašu privatnost što uzrokuje stres i izaziva osjećaj bespomoćnosti. Provalnicima tehnologija nije previše zanimljiva jer joj se relativno lako uđe u trag, posebno laptopima i mobitelima. Pljačke domova najčešće su dobro isplanirane, provalnici prate kretanje vlasnika, kao i komšija, a provale prosječno traju od desetak minuta do sat vremena, ovisno o plijenu koji su namijenili ukrasti. Ako kod kuće držite gotovinu, policija savjetuje da je obilježite, a ako imate vrijedan nakit, svakako ga pohranite u sef.
Izvor: rtvslon.ba
Na osnovu člana 59. Zakona o lokalnoj samoupravi („Službeni glasnik Republike Srpske“ broj: 97/16, 36/19…
Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine izglasao je upravo Zakon o porezu na dodatnu…
Bh. kompanije iz automobilskog sektora suočavaju se sa smanjenjem broja narudžbi 'Carinska stopa od 35…
Devojka iz Srbije, koja se na popularnom forumu predstavila kao Sandra, podelila je svoju priču…
Građevinski radovi ČAJIĆ Doboj, sa iskusni preduzetnik, izvodi sve vrste građevinskih radova kada je u…
Telerfleks omogućava potpunu personalizaciju kako bi zadovoljio individualne potrebe Kompanija ENI-EM d.o.o. iz Mravića, u…
This website uses cookies.