Rogatički voćari su na mukama zbog prisustva velikih količina mahovine i lišajeva koji se udruženo pojavljaju kao paraziti u voćnjacima u nižim dijelovima opštine, posebno onih bližih vodotocima Drine i Prače.
Predsjednik opštinskog Udruženja voćara Slobodan Obrenović kaže da nemaju tačne podatke koliko je ugroženih stabala, ali je činjenica da ih je dosta u prečniku od oko petnaestak kilometara od jezera hidroelektrana Bajina Bašta na području Žepe, Tatinice i Starog Broda, i Višegrad na Drini, uzvodno prema Ustiprači, odnosno malih hidroelektrana Dub i Ustiprača na Prači odakle vlaga doseže do Rogatice i okolnih sela.
Obrenović kaže da je udruženje preporučivalo voćarima da krečnim rastvorom prskaju svoje voćnjake.
– S tim ciljem, u granicama mogućnosti, i materijalno smo pomagali voćarima u borbi s mahovinom i lišajem. Davali smo im na poslugu prskalicu za voće i nekoliko leđnih prskalica. Prema prispjelim informacijama sa terena rezultati su više nego skromni. Sve je više napadnutih stabala, ali i cijelih voćnjaka – upozorava Obrenović.
Viši stručni saradnik za voćarstvo u Područnoj jedinici Sokolac Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi pri resornom ministarstvu Dragan Bejatović objašnjava da je izraženija pojava mahovine i lišajeva na stablima starijeg doba sa slabijim imunitetom što dovodi do truljenja, sušenja i na kraju nestanka cijelih stabala, odnosno voćnjaka.
Za sve je kriv, dodaje Bejatović, sudar oštre planinske klime koja dolazi sa Sjemeća, Devetaka, pa i Romanije i nešto toplijeg vazduha sa jezera ukroćene Drine i Prače.
– Ta prirodna pojava udružena sa maglom koja tokom dana dugo traje pogoduje rastu lisne mahovine. Ispod nje se razvija mikrobiološki svijet koji oštećuje drvo i skuplja vlagu koja napadnuto stablo vremenom dovodi do potpunog uginuća. Sve što se dešava sa voćem odnosi se i na šume, posebno hrast i grab. Nisu pošteđene ni ostale vrste drveća – navodi Bejatović.
Prisustvo mahovine, kaže on, može biti pokazatelj da vrstama i sortama voća koje su posađene ne odgovaraju klimatski uslovi ili je previše vlage.
Broj
Prema podacima rogatičkog Odjeljenja za lokalni razvoj, privredu i društvene djelatnosti na području opštine od svih voćki najviše je šljiva. Njih ima oko 75.000 stabala različitih sorti, po oko 14.000 jabuka i krušaka, 1.600 trešanja, 1.500 oraha, a tu je i nešto višanja, breskvi i ostalog lisnatog voća, navodi Glas Srpske.
Srpska pravoslavna crkva o VASKRSU 2025. godine PORFIRIJE pravoslavni arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački i patrijarh…
Svim pravoslavnim vjernicima srećan najradosniji hrišćanski praznik - Vaskrs, uz tradicionalan pozdrav Hristos Vaskrse -…
SREĆAN USKRS želimo svim vjernicima katoličke vjeroispovijesti GraniceDoboja.info Pripadnici katoličke vjeroispovijesti danas obilježavaju svoj najveći…
U saobraćajnoj nesreći kod Prnjavora poginuo je narodni poslanik Srđan Todorović, potvrđeno je u policiji.…
Privrednici pozdravili odluku poslanika, UIO strahuje za izvoznike Privreda u Bosni i Hercegovini pozdravila je…
Pravoslavna crkva i njeni vjernici danas obilježavaju Veliki petak, dan kada je na Golgoti razapet…
This website uses cookies.