Categories: DobojVijesti

(VIDEO) Vrhunac korupcije u Doboju: Privatniku, bliskom ovom POLITIČARU, grad dao POLA MILIONA KM da naplaćuje parking

Direkcija za izgradnju i razvoj grada Doboja, poznatija kao DIRG, a u narodu prozvana „servis za prikupljanje harača“, prije više od godinu dana je pala pod stečaj, ali to je tek početak priče o parkinzima i korupciji u ovom gradu.

DIRG je bio nadležan za naplatu parkinga i kirija za javne površine i gradske poslovne prostore. Reklo bi se čista para. Ipak, ovo je preduzeće propalo zbog milionskih dugova.

Svuda u svijetu parking servisi služe za punjenje lokalnog budžeta. Svuda, osim u Doboju, koji je zbog parkinga stalno u troškovima.

Iako je grad “poklopio” i uzurpirao svaki kvadrat površine i svuda postavio automate za naplatu parkinga, tako da stanari moraju platiti parkiranje i ispred zgrada u kojima žive, lokalni budžet je i dalje u minusu.

– DIRG je korišten da bi se uhljebili stranački kadrovi i zato je propao. Tu je realno bilo posla za nekoliko radnika, koji će naplaćivati parking i kirije, a u tom preduzeću je u jednom trenutku bilo i više od 100 zaposlenih – kaže za Srpskainfo Stefan Gavrić, predsjednik Gradskog odbora SDS i odbornik u Skupštini grada Doboja.

On podsjeća da cijene parkinga, koji je početkom ove godine poskupio, nisu nimalo naivne: u nultoj zoni parkiranje košta 2 KM na sat, dok u ostalim dijelovima Doboja dnevna karta košta 30 KM, a višesatna od 3 do 5 KM.

Ove cijene važe i za parkinge oko zgrada, koji se nalaze na površinama, koje po zakonu pripadaju zgradama, odnosno vlasnicima stanova.

Momir Dejanović, izvršni direkor Centra za humanu politiku se, zajedno sa zajednicama etažnih vlasnika, godinama bori protiv ove očigledne uzurpacije.

– Nažalost, postupci u Republičkoj upravi za geodeske i imovinsko-pravne poslove traju više od tri godine i još nisu okončani. Umjesto da predmet riješe u zakonskom roku od 60 dana, oni idu na strategiju zamaranja ljudi i stvaranja novih obaveza – kaže Dejanović za Srpskainfo.

Podnosili su i krivične prijave i obraćali se upravnom republičkom ispektoru, ali nema ozbiljnijeg pomaka.

– Svi oni, što kažu u narodu, duvaju u istu tikvu. Nisam optimista, ali od borbe odustati nećemo – kaže Dejanović.

Dejanović kaže da je, uz ovu otimačinu, suštinski problem gdje završava novac koji građani Doboja ostavljaju u parking automatima.

– Taj se novac ne ulaže u uređenje grada i saobraćajnica, kako je propisano. Imate još uvijek ulice u gradu koje nisu asfaltirane, a imate i ulice koje su asfaltirane prije 50 godina, a propale su, jer asfalt nije obnavljan – kaže Dejanović.

Stefan Gavrić kaže da je, nakon propasti DIRG-a, priča sa parkinzima u Doboju “dostigla vrhunac apsurda i korupcije”.

– Grad je uložio 70.000 KM za osavremenjavanje opreme, to jest za obnovu parking automata i softvera za njih. Taj je posao dobila jedna privatna firma iz Prnjavora – kaže Gavrić.

Ipak, Prnjavorčani nisu glavni tenderski dobitnici u ovoj igranci. Najbolje je prošao “Euro Taksi” iz Doboja, firma bliska kumu Nenada Nešića, koja je, kao jedina koja se prijavila na tender, od grada Doboja dobila posao “pružanje usluga kontrolu i naplatu parkinga u 2025. godini”.

Izvor: srpskainfo.com / Milkica Milojević

Bonus video:

GD

Recent Posts

Obilježene 34 godine od proboja Koridora – najsvjetlijeg i najhumanijeg podviga VRS (FOTO/VIDEO)

U Dugoj Njivi kod Modriče obilježena je 34. godišnjica proboja Koridora 1992. godine i uspostavljanja…

3 dana ago

IZLOŽBA O STAROJ I RIJETКOJ КNJIZI POVODOM 80 GODINA DOBOJSКE BIBLIOTEКE (Foto)

Izložbom pod nazivom „Кroz Zbirku stare i rijetke knjige Narodne biblioteke Doboj“ obilježava se 80…

5 dana ago

Željeznice Srpske: Zahvaljujući Vladi riješeno pitanje plata, za ostalo slijede pregovori (VIDEO)

Željeznički sindikati insistiraju na realizaciji zaključaka koji su dogovoreni sa Ministarstvom saobraćaja i veza 16.…

6 dana ago

NEMA KRIZE ZA PŠENICU: Intervju Anđelka Kuzmić ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske

OVE godine rod pšenice će biti veći nego u petopgodišnjem na proseku i nadam se…

1 sedmica ago

Ozren: Dok je dobrih ljudi Petkovići ne gube nadu; Vlada Srpske obezbijediće im montažnu kuću, pomoći će i Petrovo

Bez krova nad glavom juče je ostala devetočlana srpska povratnička porodica u mjestu Panjikna Ozrenu…

1 sedmica ago

Sarajevo, Sloga i Velež pod FIFA zabranom registracije igrača

FIFA je uvrstila Fudbalski klub Sarajevo na listu klubova kojima je izrečena zabrana registracije novih…

1 sedmica ago

This website uses cookies.