Viber aplikacija Pravopis ChatBot promovisana je u dobojskoj Ekonomskoj školi. Cilj aplikacije je da korisnicima, koji su u nedoumici kako se određena riječ piše, omogućava da upišu tu ključnu riječ, a zatim apikacija korisniku vraća ispravno napisanu riječ.
Aplikacija koju su osmislile dvije profesorke dobojske Ekonomske škole, kako objašnjavaju, vrlo je jednostavna za korištenje.
– Kao kada pišete poruku svojim prijateljima, ukucate samo ksp mislim da je to jednostavnije nego cijeli izraz kako se piše i željenu riječ, bilo da napišete ispravan ili neispravan oblik ChatBot vraća pravilan oblik – kaže Tijana Paunović, profesor matematike i informatike.
Osmišljenom ChatBotu prethodila je besplatna andriod aplikacija Džepni pravopis i gramatika srpskog jezika, koja je u kratkom roku preuzeta više od 100 000 puta, a bila je i među 10 obrazovnih aplikacija u Srbiji. Zbog toga su profesorke odlučile da ponovo udruže snage i da kreiraju četbot koji je znatno jednostavniji za korištenje. Profesor srpskog jezika Željka Damjanović priča kako je sve počelo.
– Na jednom času, obrađivali smo nastavnu jedinicu iz pravopisa i onda sam ja pitala imate telefone, naravno imaju, telefoni su uvijek tu. Rekla sam im potražite poruku u kojoj ste ispravno upotrijebili ovo pravopisno pravilo i taj njihov entuzijazam je inicirao da moramo na način na koji oni žele da im pružimo znanje, da li se to nama dopadalo ili ne. Telefoni su tu i mi ih možemo samo pokušati iskoristiti na pravi način – otkrila je profesorka.
Jedna od prednosti kreiranog ChatBota jeste i opcija da autori aplikacije imaju priliku da vide koje riječi korisnici najčešće unose u aplikaciju. Do sada najčešće se pretražuje kako se pravilno piše rječica ne i rječica li uz glagole.
– Ova ChatBot aplikacija ima niz prednosti. Ne zavisi od operativnog sistema, korisnicima je dovoljno da imaju samo Viber instaliran na svom telefonu i dovoljno je da je pokrenu. To je prva prednost. Drugo, ne instalirate ništa nego komunikacija izgleda kao i sa vašim prijateljima preko Vibera, i ono najbitnije, kroz aplikaciju možemo ostvariti komunikaciju sa našim korisnicima – dodaje profesorka Paunović.
Profesore srpskog jezika i informatike, podržala je i direktor škole, objašnjava da i sama često poseže za aplikacijom.
– Škola u potpunosti podržava sve projekte u kojim učestvuju naši profesori, nastavne, vannastavne, stručno usavršavanje koje je i zakonom definisano. Stručno usavršavanje podrazumijeva i jedan vid ovakvog samostalnog rada, kao što su primjer naše koleginice – rekla je Tijana Vasiljević – Stokić, direktor Ekonomske škole Doboj.
U planu je da se u narednom periodu ChatBot još dograđuje, najprije da se korisnicima šalju obavještenja o izmjenama u pravopisu. Zatim da se četbot osim za Viber platformu nadogradi i za Facebook, te Messenger.
Izvor: srpskacafe.com / Elta TV
Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…
PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…
"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…
Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…
DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…
Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…
This website uses cookies.