Categories: Ekonomija

UVODE SE NOVA PRAVILA: Frizeri i kozmetičari će morati izdavati fiskalne račune

FRIZERI i kozmetičari u Srpskoj uključeni su u novi proces fiskalizacije, te će samim tim izdavati fiskalne račune, što do sada nisu morali.

Inače, kako su potvrdili za “Nezavisne novine” iz Poreske uprava RS, u prvih osam mjeseci ove godine kontrolisali su frizerske i kozmetičke salone te su utvrdili nepravilnosti pri evidentiranju prometa u tri slučaja, zbog čega su ih kaznili sa ukupno 12.000 KM.

Ovi preduzetnici spadaju u drugu grupu obveznika fiskalizacije, čija fiskalizacije će početi krajem tekuće godine.

Dragica Arsić, predsjednica Udruženja frizera i kozmetičara Banjaluka, kaže da su i prije frizeri i kozmetičari imali fiskalne kase, tako da se sada vraćaju “na staro”.

– I prije je tako bilo, pa je ukinuto, ne znam zbog čega, ali sada se ponovo vraća fiskalna kasa. Ništa to nije novo za njih, tj. imaju iskustva. Ali i do sada su frizeri i kozmetičari izdavali nota račune umjesto fiskalnog. Nije da se nisu izdavali. Lakše će biti sada kad se fiskalizuju, jer, dok ispuniš nota račun, ovjeriš, treba vremena za to – rekla je Arsićeva.

U istom periodu, kako navode, kod poreskih obveznika koji se bave pomenutom djelatnošću, bilo je i 10 kontrola prijavljivanja radnika u jedinstveni sistem registracije, kontrole i naplate doprinosa.

Prema njenim riječima, to će olakšati Poreskoj upravi RS da prati dnevno stanje prometa.

– Što se tiče samog rada, vjerovatno će sada biti lakše Poreskoj upravi RS da ima uvid u dnevno stanje prometa i slično – kazala je Arsićeva.

Arsićeva navodi da su svi pozvani da se fiskalizuju, ali da još ne zna kada će se to realizovati.

Prema njenim riječima, to će olakšati Poreskoj upravi RS da prati dnevno stanje prometa.

– Što se tiče samog rada, vjerovatno će sada biti lakše Poreskoj upravi RS da ima uvid u dnevno stanje prometa i slično – kazala je Arsićeva.

Arsićeva navodi da su svi pozvani da se fiskalizuju, ali da još ne zna kada će se to realizovati.

Kako nam je kazala jedna Banjalučanka, do sad joj je frizer svaki put izdavao račun, ali kozmetičar nikad.

– Uvijek idem kod istog frizera u Banjaluci i svaki put mi izdaje račun, dok sam, sa druge strane, išla kod nekoliko kozmetičara i nikad mi nisu dali račun – rekla je ova Banjalučanka, dok je druga istakla da nikada do sada nije dobila račun ni kod frizera niti kod kozmetičara.

GD

Recent Posts

DŽUDO KLUB „MOROTE“ PETROVO POLAGANJEM ZA UČENIČKE POJASEVE ZAVRŠIO TAKMIČARSKU POLUSEZONU

Dana 23.06.2026. godine u sjedištu Džudo kluba "Morote" Petrovo održano je polaganje za učeničke pojaseve…

12 sati ago

Obilježene 34 godine od proboja Koridora – najsvjetlijeg i najhumanijeg podviga VRS (FOTO/VIDEO)

U Dugoj Njivi kod Modriče obilježena je 34. godišnjica proboja Koridora 1992. godine i uspostavljanja…

4 dana ago

IZLOŽBA O STAROJ I RIJETКOJ КNJIZI POVODOM 80 GODINA DOBOJSКE BIBLIOTEКE (Foto)

Izložbom pod nazivom „Кroz Zbirku stare i rijetke knjige Narodne biblioteke Doboj“ obilježava se 80…

6 dana ago

Željeznice Srpske: Zahvaljujući Vladi riješeno pitanje plata, za ostalo slijede pregovori (VIDEO)

Željeznički sindikati insistiraju na realizaciji zaključaka koji su dogovoreni sa Ministarstvom saobraćaja i veza 16.…

7 dana ago

NEMA KRIZE ZA PŠENICU: Intervju Anđelka Kuzmić ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske

OVE godine rod pšenice će biti veći nego u petopgodišnjem na proseku i nadam se…

1 sedmica ago

Ozren: Dok je dobrih ljudi Petkovići ne gube nadu; Vlada Srpske obezbijediće im montažnu kuću, pomoći će i Petrovo

Bez krova nad glavom juče je ostala devetočlana srpska povratnička porodica u mjestu Panjikna Ozrenu…

1 sedmica ago

This website uses cookies.