PLATA veća od 1.000 maraka je već godinama san mnogih radnika u Republici Srpskoj. Prema zvaničnim podacima Zavoda za statistiku RS, koji su dostavljeni „Novostima“, prosečne plate veće od 1.000 KM tokom prošle godine imali su zaposleni u dva grada i sedam opština Republike Srpske, od ukupno 64 lokalne zajednice.
Na listi gradova, prosečne plate veće od hiljadu maraka imali su Banjaluka (1.084) i Trebinje (1.015). Od opština na spisku rekordera su Stanari (1.295), Srebrenica (1.051), Foča (1.055), Gacko (1.162), Istočni Mostar (1.044 KM), Istočno Novo Sarajevo (1.050 KM) i Ugljevik (1.266 KM). Najniže prosečne plate od 64 opštine u Srpskoj su one koje se isplaćuju u Donjem Žabaru (653 KM) i opštini Jezero (664 KM).
Inače, devet lokalnih zajednica sa prosečnom platom većom od hiljadu maraka je imalo i veće plate od republičkog nivoa koji je prošle godine iznosio 965 maraka.
Razlozi visokih plata su firme koje su smeštene u tim lokalima plus dobri menadžmenti opština koji znaju da prepoznaju dobre investicije za svoje sugrađane, kažu naši sagovornici.
LJUBIŠA Ćosić kaže da već sada u Srpskoj postoji pet regionalnih centara gde migrira domaće stanovništvo i tu se radi o gradovima.
Republici Srpskoj je preko potreban zakon o regionalnom razvoju sa kojim bi se očuvala struktura opština u tim regijama – poručio je Ćosić.
Radojica Ćelić, načelnik Opštine Stanari, kaže, za „Novosti“, da iako su rekorderi po visini plate, u ovoj opštini opada broj upisanih prvačića, što se mora menjati.
– Mi imamo oko 900 radnika iz opštine koji su zaposleni u „EFT Stanari“ i zbog toga su prosečne plate visoke. Naš cilj je dodatno ulaganje u privredu Stanara i privlačenje stranih investitora.
Želimo da naše ljude zadržimo u Stanarima i da ovde zasnivaju porodice. Onda će to biti prava pobeda i možemo da govorimo o rezultatima većih plata – kaže Ćelić.
Pored Banjaluke i Trebinje ima prosečnu platu veću od hiljadu maraka. Mirko Ćurić, gradonačelnik Trebinja kaže za „Novosti“, da je razvoj ovog grada očigledan u svim privrednim granama.
LJUBIŠA Ćosić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva i predsednik Saveza opština i gradova RS kaže, za naš list, da visina plate u lokalnim zajednicima zavisi od odnosa javne uprave prema privredi i maksimalnom iskorišćavanju javnih i privatnih resursa u korist građana i opština.
– Tamo gde javna uprava dobro upravlja i privrednim resursima i javnim dobrima, imamo i rekordne plate. To je jedina formula uspeha u Srpskoj – ističe Ćosić.
– Samim tim i potreba za kvalitetnim stručnim kadrom je sve izraženija, a jasno je da kvalitetnog radnika morate više platiti kako biste ga zadržali i ostali konkurentni.
Smatram da je upravo to dovelo do povećanja prosečne plate u našem gradu što nas svakako može radovati – kaže gradonačelnik Ćurić.
Izvor: novosti.rs / Autor: S. Mišljenović
Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…
PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…
"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…
Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…
DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…
Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…
This website uses cookies.