Tržište mlijeka u Srpskoj nije i neće biti ugroženo, poruka je resornog ministarstva i Udruženja mljekara.
Ipak, stanovništvo brine trenutni skok cijena mlijeka i osnovnih životnih namirnica.
Inspektorat Republike Srpske pojačao je redovne kontrole kako bi se suzbilo kršenje Uredbe o ograničenju marži na osnovne životne namirnice, ali i da bi sankcionisali trgovce koji su aktuelnu krizu iskoristili kao oruđe za bogaćenje i dodatni profit.
Mlijeka na policama marketa u Srpskoj ne manjka, ali za litru građani moraju iz kućnog budžeta da izdvoje marku više u odnosu na prethodnu godinu.
Iz Udruženja za zaštitu potrošača kažu da najviše pritužbi stiže na sve češće kršenje Uredbe kada su u pitanju osnovne životne namirnice, među kojima je i mlijeko.
– Ako se ovaj trend porasta cijena nastavi doći će do velike krize, a već je na snazi mjesecima. Potrebno je da se napravi detaljan i brz plan kako ublažiti ovu situaciju, ovo enormno povećanje cijena i zaustaviti lov u mutnom i ekstra profit kod trgovaca – kaže Zoran Petoš iz Udruženja za zaštitu potrošača.
Iz Udruženja mljekara pojašnjavaju da je otkupna cijena mlijeka od 60 do 80 pfeninga. Mljekari naglašavaju da ne očekuju nestašice. Ipak, resorno ministarstvo i u slučaju toga scenarija ima pripremljene mehanizme, a jedan od njih jeste i zabrana izvoza.
– U prodavnici je mlijeko oko 2,5 KM. Ima ga dovoljno i nema potrebe da trgovci traže da se zabrani izvoz mlijeka u destinacije u koje smo izvozili tradicionalno sve ove godine – navodi Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja mljekara.
Iz resornog ministarstva je ranije saopšteno da Srpska proizvodi sasvim dovoljno mlijeka za svoje tržište, i da čak u slučaju da se zatvore granice za uvoz, ne očekuju bilo kakve nestašice.
U Udruženju mljekara u narednom periodu očekuju stagnaciju cijena mijeka.
A u Srbiji drugačija slika u odnosu na Srpsku – poluprazne police. Mlijeko koje se još nalazi u marketima, u većini slučajeva, uvezeno je.
– Ima i dobar dio naše proizvodnje koja još nije skroz propala, ali ako se ovako nastavi, nećemo imati domaćeg mlijeka – ističe Sanja Bugarski, predsjednik Savjeta Udruženja odgajivača goveda, Srbija.
Osim cijena mijeka, i cijene ostalih osnovnih životnih namirnica pod posebnim su nadzorom republičkog inspektorata.
Pojačane su vanredne kontrole, koje su počele prvog septembra po nalogu glavnog tržišnog inspektora: „U vremenskom periodu od 5.3. pa do 12.9.2022. godine izvršeno je ukupno 77 kontrola od čega je neurednih bilo 52 kontrole, kojom prilikom su inspektori izdali 65 prekršajnih naloga, u vrijednosti od 478.000 KM a sve za prekoračenje marži.“
Podsjećamo, Uredbu o ograničenju marži na osnovne životne namirnice Vlada je donijela 4. novembra prošle godine, a na snagu je stupila 24. novembra, piše rtrs.
Vozač iz Doboja čiji su inicijali Ž.M, koji je u naselju Kožuhe usmrtio pješaka, a…
Nešto više od 73 miliona maraka okvir je dobojske gradske kase za narednu godinu. Budžet…
Dobojska Policijska uprava ubrzano podmlađuje kadar. O smjeni generacija svjedoči podatak iz dvije stanice. U…
Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…
PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…
"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…
This website uses cookies.