Zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj iz godine u godinu sve više kubure sa dugovima prema Poreskoj upravi RS, što pokazuje podatak da je mnogima od njih i u ovoj godini taj dug porastao za nekoliko miliona maraka.
Klinički centri i bolnice prvi su na listi najvećih dužnika u čak šest od ukupno sedam područnih centara Poreske uprave Republike Srpske.
Najviše su dužni Univerzitetski klinički centar RS (UKC RS), Bolnica Istočno Sarajevo i Bolnica “Sveti apostol Luka” Doboj. Ove tri ustanove zajedno duguju čak 113 miliona maraka Poreskoj upravi RS.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS je u stotinu dana mandata novog saziva Vlade, između ostalog, pripremilo Akcioni plan za osiguranje održivosti zdravstvenog sistema, čija će realizacija biti prioritet i u ovoj godini.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Alen Šeranić naglašava da je cilj ovog prilično obimnog plana definisanog do 2022. godine uspostavljanje finansijski održivog zdravstvenog sistema, koji efikasnijim pružanjem zaštite poboljšava zdravlje stanovništva i omogućava bolju radnu produktivnost.
Ističe da ovaj akcioni plan ima šest prioritetnih mjera i jasnu strukturu dugovanja ustanova i modele njihovog izmirenja budući da, kako je naveo, dugovanja zahtijevaju različite načine rješavanja.
– Sljedeće pitanje je finansijska održivost i normalno poslovanje zdravstvenih ustanova, što će u pojedinim slučajevima podrazumijevati i reorganizaciju. To s aspekta organizacije bolničkog sektora podrazumijeva planiranje plana mreže, koji podrazumijeva kakve će usluge bolnica da pruža, a ne gdje će se objekat nalaziti – naveo je Šeranić.
Šeranić je rekao da će ovaj akcioni plan biti realizovan ne samo u okviru timova u tom ministarstvu, već i sa partnerima poput Poreske uprave RS, lokalnih zajednica, Fonda zdravstvenog osiguranja jer stabilizacija zdravstva nije samo pitanje unutar tog sistema.
– Imali smo niz razgovora sa direktorima zdravstvenih ustanova, Poreske uprave, sa Ministarstvom finansija, Ministarstvom uprave i lokalne samouprave – naveo je Šeranić.
Dodao je da su prepoznali probleme koje ministarstvo hoće da rješava sa svim partnerskim organizacijama.
– Nažalost, neki od problema ne mogu biti riješeni u dan ili dva, potrebno je vrijeme. Sve što budemo projektovali u idućem periodu gledaćemo da potkrijepimo adekvatnim dokazima da bismo donijeli što bolju odluku – rekao je Šeranić.
Izvor: glassrpske.com Autor: Dragana Orlović
Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…
PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…
"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…
Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…
DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…
Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…
This website uses cookies.