TEŠANJ – Problem odlaska građana Bosne i Hercegovine na ratište u Siriji već godinama predmet je istraživanja brojnih bezbjednosnih agencija u državi, ali i interesovanja javnosti, ali tek nedavno pokrenuto je pitanje odlaska žena na strana ratišta.
Tačnije, Alema Dolamić čiju sestru je, s osmogodišnjom kćerkom, 2014. godine muž odveo u Siriju aktuelizovala je ovo pitanje prvi put progovorivši javno o odlasku žena iz BiH na strana ratišta, prenosi „Radio Slobodna Evropa“.
Alemina sestra s mužem Nerminom Jahićem, koji se borio na strani terorističke organizacije Islamska država, već gotovo četiri godine boravi u Siriji, iako je njen muž poginuo još prije godinu dana, početkom 2017. godine. Nakon toga Alemina sestra ostala je u Siriji s kćerkom i još dvoje djece koje je rodila u Siriji.
„Ona je njega upoznala putem Facebooka. Znate kako to hoda. I to nije trajalo, možda dvije sedmice. I to njihovo upoznavanje, i njena udaja i to je to. Ona je znači otišla za njega 8. januara 2014. godine. Već u desetom mjesecu… su bili u Siriji“, ističe Alema Dolamić.
Alemina sestra čije ime iz sigurnosnih razloga nije objavljeno kao ni lokacija na kojoj je trenutno, kaže da je muž njene sestre u Siriju otišao da se bori na strani Islamske države.
„On nije Nermin Jahić za njih, on je, on se zvao Ebu Zekerija, sve mi se čini. On je s njima sklopio ugovor, odatle nema izlaska. Iz ISIL-a. Znači, nema ti izaći. Ili ćeš poginuti na ratištu ili će te oni ubiti ako pokušaš pobjeći“, dodaje Dolamić.
Dok je njena sestra živjela u predjelima koje su kontrolisali militanti ID, morala je živjeti prema njihovim pravilima.
„Najgora mi je scena od samog saznanja da je ona dole, vjerujte da svaku poruku kad dobijem, ja sam očekivala – poginula je. Kaže bombarduje se već 24 sata. Pa rekoh idi gdje u podrum. Kaže ona meni, napisa – Pa odakle mi podrum. Nema toga. Nego ako te strefi, strefilo te i to je to. Sad neko je došao u tu kuću gdje su, bilo je tu više žena. I ona kaže – Alema ja čujem i pucanje i sad između… normalno ISIL-ovci, s kim su sad ratovali, ne znam. I ja kažem – Ima li ikave šanse da bježiš odatle. Kaže ona – pa gdje ću. I kaže ona meni – Pa šta ću, podijelili su nam pojaseve. Ja njoj napišem – Kakve pojaseve? Mislim, znam ja sad šta su njoj dali. Kaže ona – Pa u slučaju da oni uđu“, priča Alema, aludirajući na to da žene u ovoj zajednici dobijaju pojase za bombaše samoubice.
Od samog odlaska Alema je pokušavala da sestru vrati u Bosnu i Hercegovinu, ali je tek nakon pogibije muža Alemina sestra zatražila da joj pomogne da napusti Siriju.
Alema je, od svih članova porodice osoba iz BiH koje su otišle u Siriju, jedina javno progovorila i zvanično pokrenula proces povratka u BiH. Pomoć je tražila od zvaničnih bh. institucija i ambasada u Jordanu i Turskoj, ali i humanitarnih organizacija.
„Eto četvrta je godina, malo, kako bih rekla, i mediji, malo i ti roditelji o svemu tome šute. Trebalo se od samog početka, trebali su se nekako skupiti pa razmijeniti informacije – moje dijete je ovdje, moj sin je ovdje, moja je kćerka tamo… razumijete… pa na bilo kakav način im pomoći“, pojašnjava Alema.
Alemina borba još nije gotova, ali nada se da bi uskoro mogla vidjeti svoju sestru i njenu djecu u BiH. Oni su trenutno u izbjegličkom kampu u Siriji, gdje je još nekoliko žena iz BiH i regije Balkana koje dijele sudbinu Alemine sestre.
„Da mogu, svaku bih ženu vratila. Nebitno samo iz Bosne, iz bilo koje zemlje“, kaže Alema za „Radio Slobodna Evropa“.
Izvor: nezavisne.com / slobodnaevropa.org
PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…
"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…
Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…
DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…
Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…
Ponude za posao iz kompanije Elona Muska dostupne su na zvaničnoj web stranici kompanije, gdje…
This website uses cookies.