Nakon rušenja sportske / školske dvorane u Doboju, kod građana je primjetna nostalgija, a neka od pitanja koja kruže su:
Da li je bilo potrebno srušiti školsku / sportsku dvoranu koja je kompletno renovirana, nakon poplava, decembra 2014. godine?
Zašto se nova sportska dvorana nije gradila na drugoj lokaciji, jer za to postoji prostor?
Koliko bi koštala izgradnja nove sportske dvorane na drugoj lokaciji, uzimajući u obzir velike troškove rušenja stare?
Kolika je ušteda u novcu za Doboj kompletno rušenje stare školske / sportske dvorane i izgradnja nove u odnosu na izdradnju dvorane na drugoj lokaciji?
Zašto nije ostala renovirana školska / sportska dvorana potrebna učenicima četiri srednje škole (oko 2.000 učenika, tj. oko 90 odjeljenja)?
Kako je za 90 odjeljenja svih škola u Srednjoškolskom centru predviđeno 180 časova fizičkog vaspitanja sedmično, jasno je da su za samo njihove potrebe termini popunjeni od 7:30-18:30. Kada se još na ovo dodaju večernji termini rekreacije i vikendom, jasno je da školska dvorana ima pun smisao. Zar ovo nije bio dovoljan razlog da se nova dvorana gradi na drugoj lokaciji?
Uzimajući u obzir da je stambena izgradnja Doboja velika i vjerovatno u samom vrhu Bosne i Hercegovine, zašto se onda nije gradila dvorana na drugoj lokaciji, jer će potrebe za sportom biti sve veće?
Da li je urađena ozbiljna analiza opravdanosti rušenja renovirane školske dvorane?
Da li je bila javna rasprava, konsultovana struka, konsultovani direktori škola u Srednjoškolskom centru, konsultovani sportski klubovi?
Šta je iskorišćeno od stare dvorane, kako je bilo zamišljeno da će nova dvorana biti rekonstrukcija, proširenje i nadogradnja stare?
Šta će biti sa poluotvorenom dobojkom dvoranom „Stadion sportskih igara“ na kome se igra prestižni „Međunarodni rukometni TV turnir šampiona Doboj“? Kakva će biti svrha poluotvorene dvorane?
Karakteristike STARE sportske dvorane u Doboju:
Srednjoškolski centar Doboj je izgrađen 1975. godine, a nakon toga i školska / sportska dvorana, koja je ujedno i glavna sportska dvorana u Doboju
Razlog brzog završetka objekta bio je ulazak RK Sloga Doboj u prvu ligu SFRJ
Broj sjedećih mijesta je 600
Nalazi se u sklopu Srednjoškolskog centra sa četiri srednje škole: Tehnička, Ekonomska, Saobraćajna i elektro škola, te Ugostiteljska i trgovinska škola
Dvoranu koristili učenici navedenih škola, njih oko 2.000 (oko 90 odjeljenja = 180 sedmičnih časova fizičkog vaspitanja), rukometaši i rukometašice Sloge (svih kategorija), te klubovi nekih drugih sportova
Maja 2014. godine stradala nakon dobojske poplave
Sanacija završena decembra 2014. godine, ukupne vrijednosti 1,2 miliona evra (Srednjoškolski centar Doboj sa dvoranom)
Zahvaljujući finansijskim sredstvima EU, dvorana je sanirana u cjelosti uključujući novi parket, elektro i vodo instalacije, kao i tribine i svlačionice
Karakteristike NOVE sportske dvorane u Doboju:
Predviđene dvije faze: prva faza projekta podrazumijevala je rekonstrukciju, proširenje i nadogradnju, a druga faza podrazumijeva opremanje sportske dvorane u Doboju
Projektnom dokumentacijom bilo jepredviđeno da se maksimalno iskoristi postojeća dvorana
Vrijednost projekta je 8.250.000 KM (prva faza 5.250.000 KM, druga faza 3.000.000 KM)
Kapacitet dvorane nešto veći od 2.554 sjedećih mjesta (2.054+2×250 teleskop), koji ispunjava EHF normative
Predviđen je medija centar, prostorije za sudije i igrače, restoran, koji će se zidati iznad ulazne zone objekta