Potražnja za evrom i švajcarskim frankom proteklih dana skočila je za desetak odsto u Republici Srpskoj, a ekonomisti kažu da je to odraz panike i straha te nastojanja da se sačuva vrijednost ušteđevine koju građani imaju.
U mjenjačnicama u Srpskoj ističu da se posljednjih dana primijeti povećana potražnja za pojedinim valutama.
– Prodaja evra je povećana za deset odsto od kada je počela ova kriza. Vidi se razlika u odnosu na raniji period, a čujem od kolega da je velika potražnja i za švajcarskim frankom. Za dolare i funte niko i ne pita – rekao je vlasnik mjenjačnice “Kali” u Banjaluci Miodrag Bojić.
Da je potražnja za evrom i švajcarskim frankom povećana, potvrđuju i u banjalučkoj mjenjačnici “Exclusive Change”.
– Nije prevelika gužva, ali je kupovina evra od kraja prošle godine povećana – rekli su u toj mjenjačnici.
Novčanica evra više traži se i u Bijeljini, ali u tamošnjoj mjenjačnici kažu da evra već danima nema.
– Narod se očigledno uplašio pa podiže ušteđevinu iz banke i uglavnom novac pretvaraju u evre, ali novčanica u toj valuti skoro i da nema – kazali su u jednoj bijeljinskoj mjenjačnici.
Ekonomista Aleksandar Ljuboja za “Glas Srpske” ističe da je povećana potražnja za evrom i švajcarskim frankom odraz panike kojoj su građani podložni usljed velikog uticaja pojedinih medija koji zbog senzacionalizma plasiraju svakakve informacije.
– Nije to slučaj samo kod nas i u regionu, već širom svijeta. Uvijek uz neku nevolju ide i rast vrijednosti švajcarskog franka i dolazi do veće potražnje za tom valutom. Smatram da je povećana potražnja za evrom i frankom pretjerivanje izazvano sukobom u Ukrajini, te potezima atlantista i Anglosaksonaca kojima je krajnji cilj da i tu nesreću materijalizuju kroz povećanje cijena pojedine robe koju su prethodno nabavili po nižoj cijeni. Kada se sve to dolije na ulje medija, dobijete paniku koja nema osnova – rekao je Ljuboja.
Naglasio je da je promjena novca iz domaće valute u evro besmislena.
– Imamo specifičnu situaciju s valutnim odborom, gdje postoji adekvatna količina strane valute koja garantuje vrijednost domaće valute – rekao je Ljuboja. Dodao je da je evro stabilan onoliko koliko gospodari ekonomije i politike to žele.
Ljuboja je istakao da probleme možemo očekivati na jesen jer Ukrajina, kao jedna od najvećih žitnica, dugo neće biti u stanju da isporučuje količinu pšenice koju je inače isporučivala.
Aleksandar Ljuboja je kazao da građani u strahu od inflacije i stagflacije koja nas očekuje pokušavaju da sačuvaju ono što imaju.
– Oni koji imaju veću količinu novca kupuju nekretnine i zlato, koje je poskupjelo za 30 odsto u odnosu na prethodni mjesec. Rast cijene zlata je jedan od indikatora da postoje nestabilnosti u svijetu – rekao je Ljuboja.
Izvor: glassrpske.com
Nakon devet dana konzumiranja ovog napitka, vaša jetra će biti kao nova Masna jetra često…
Gradonačelnik Doboja Boris Јerinić proglasio je utorak, 22. april, za Dan žalosti povodom tragične smrti…
Više stotina pravoslavnih vjernika proslavilo je danas najveći hrišćanski praznik Vaskrs u manastiru Sveta Trojica…
Srpska pravoslavna crkva o VASKRSU 2025. godine PORFIRIJE pravoslavni arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački i patrijarh…
Svim pravoslavnim vjernicima srećan najradosniji hrišćanski praznik - Vaskrs, uz tradicionalan pozdrav Hristos Vaskrse -…
SREĆAN USKRS želimo svim vjernicima katoličke vjeroispovijesti GraniceDoboja.info Pripadnici katoličke vjeroispovijesti danas obilježavaju svoj najveći…
This website uses cookies.