Nedavni razorni zemljotres u Albaniji naveo je na razmišljanje ima li ovaj događaj veze sa učestalim potresima posljednjih mjeseci na području naše zemlje?
Od početka 2019. godine do danas, Bosnu i Hercegovinu je pogodilo oko 50 zemljotresa, od kojih je jedan bio jači i to 4,7 stepeni po Rihteru, sa epicentrom u Mramoru.
Nedavni razorni zemljotres u Albaniji naveo je na razmišljanje ima li ovaj događaj veze sa učestalim potresima posljednjih mjeseci na području naše zemlje?
Naime, prema podacima, tlo u Albaniji je ove godine podrhtavalo 340 puta, a najjači udar je bio jačine 5,8 stepeni po Rihteru i za sobom ostavio značajnu materijalnu štetu, pri čemu je povređeno više od 130 ljudi. Seizmolozi kažu da je do potresa došlo pomjeranjem afričke tektonske ploče, koja se proteže sve do Alpa.
Međutim, potres u Albaniji nema veze sa učestalim podrhtavanjima tla u Bosni i Hercegovini, ističe struka. Od početka godine do ovog trenutka zabilježena su 44 potresa u BiH, a samo na širem području Tuzle, od jula do septembra registrovano je 14 potresa.
Epicentri su bili u mestima Gnojnica, Mramor, Srebrenik i Puračić. Najjači udari dosezali su i 4,7 stepeni po Rihteru.
U slučaju Tuzle seizmička energija sakupljala se više od 40 godina, od poslednjeg velikog potresa u Mramoru 1974. godine, kada se tlo treslo jačinom 4,9 stepeni po Rihteru.
Prema prognozi seizmologa, u BiH se sljedećih mogu očekivati potresi jačine do 7 stepeni Merkalijeve skale. Takvi potresi mogu izazvati materijalnu štetu, ali ne i ljudske žrtve.
Četiri jaka potresa prethodila su glavnom udaru, 27. oktobra 1969. Jačina od 6,6 stepena po Rihteru bila je dovoljna da ubije 15 ljudi i povrijedi 1.117 osoba, a 86.000 stambenih jedinica bilo je uništeno.
“Banja Luka je na jednom veoma kompleksnom seizmičkom čvoru gdje se ukrštaju dva rasjeda. I zbog toga može da dođe do jačih potresa kakav je bio 1969. godine. Hazard za Banjaluku je visok, jer se dogodio jednom takav zemljotres, i postoji mogućnost da se ponovno dogodi””, ističe Snježana Cvijić Amulić, seizmolog RHMZ RS.
Izvor: slobodna-bosna.ba
Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…
PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…
"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…
Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…
DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…
Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…
This website uses cookies.