Categories: DobojKultura

Saša Pavlović o jubileju etno-grupe „Iva“ iz Doboja: Jednom ivljanin uvijek ivljanin

Ljubav prema muzici, bogu i ljudima, vera, nada, kreativnost, snaga, hrabrost, istrajnost, tolerancija, posvećenost, trudoljublje, smirenoumlje i trpeljivost, rekao je ovo za „Glas Srpske“ dr Saša Pavlović, redovni profesor na Akademiji umjetnosti Univerziteta u Banjaluci, idejni tvorac i umjetnički rukovodilac etno-grupe „Iva“, objašnjavajući kako je ovaj muzički ansambl ostao na sceni dvije decenije i šta ga je održalo u njegovom muzičkom poduhvatu.

Povodom obilježavanja dvadeset godina koncertne djelatnosti i muzičkog stvaralaštva etno-grupa „Iva“ održaće večeras koncert u Kulturnom centru Banski dvor u Banjaluci, s početkom u 20 časova. Pavlović dodaje da je od osnivanja etno-grupe „Iva“ 2004. godine u Doboju proteklo mnogo vremena i stečeno ogromno muzičko iskustvo ansambla.

– Ansambl je osnovan sa ciljem očuvanja i promocije tradicionalne srpske svetovne i duhovne muzike. Prvih pet godina „Iva“ je izvodila prvenstveno akapela vokalna i vokalno-instrumentalna dela iz pera naših istaknutih melografa, na prvom mestu Miodraga A. Vasiljevića, Vladimira S. Miloševića i Stevana Stojanovića Mokranjca, na tradicionalan i autohton način. Osim tradicionalne svetovene muzike „Iva“ je uvek na svom repertoaru imala i kompozicije iz domena srpske pravoslavne duhovne muzike, kako liturgijske tako i paraliturgijske. U skladu s navedenim imali smo veliki broj nastupa za potrebe Srpske pravoslavne crkve, kako u našoj zemlji tako i u Srbiji, Crnoj Gori i Hrvatskoj. Zatim smo počeli sa obradama narodnih pesama, uključujući postepeno i savremene muzičke instrumente – rekao je Pavlović.

GLAS: Ipak, u određenom momentu se desio veliki iskorak u modernizaciji etno-zvuka grupe „Iva“, što je napravilo ogroman pomak u karijeri grupe?

PAVLOVIĆ: Najveći preokret u načinu izvođenja i totalno usmerenje ka žanru vorldmjuzik, posebno etnofuziji, desio se posle poziva na džez festival „Nišvil“. Danas je „Iva“ prvenstveno prepoznatljiva po svojim modernim aranžmanima i nastupima u stilu etnofjužn. Svakako, na repertoaru se uvek nađe i pokoja kompozicija iz srpske tradicionalne i duhovne muzike, tako da ćemo i na ovom koncertu izvesti kompoziciju posvećenu Presvetoj Bogorodici „Mogoželjena“ i pesmu „Kad zapevam ovako malena“ iz Gruže, prema zapisu Dimitrija O. Golemovića.

GLAS: Iz ove perspektive gledano šta biste Vi rekli o muzičkom stvaralaštvu  grupe „Iva“ u proteklih 20 godina?

PAVLOVIĆ: Prva dva albuma nastala su u studiju „Paca“ (Srbija) i muzičkom studiju Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci. Glavni kreatori, aranžeri i muzički producenti su dva kuma, moja malenkost i Miodrag Milekić Paca. Svakako, i svi ostali članovi ansambla su dali svoj neizmeran doprinos u stvaranju aranžmana i snimanju kompozicija. Izdavač za prva dva albuma je Muzička produkcija RTRS. Ovim putem mogu da kažem da nismo daleko ni od završetka trećeg albuma.

GLAS: Grupa „Iva“ tokom proteklih godina mijenjala je sastav, održavajući kontinuitet u kvalitetu ideje i zvuka, koji će publika imati priliku da sluša u srijedu 11. decembra?

PAVLOVIĆ: Verovali ili ne, kroz etno-grupu „Iva“ za proteklih 20 godina prošlo je 50 izvrsnih i visokokvalitetnih vokalnih solista i instrumentalista. Bogu hvala, razlozi za ovoliko promena u članstvima „Ive“ bili su pozitivni, u smislu osnivanja porodica, rađanja dece, promena mesta stanovanja te različiti putevi u životu i karijeri. Oni koji su bili članovi otišli su u ljubavi i uz naš pozdrav: „Jednom ivljanin uvek ivljanin“.

GLAS: Konkretno, ko su današnji članovi „Ive“ i ko su prijatelji koji će nastupati na večerašnjem koncertu?

PAVLOVIĆ: Aktivni članovi etno-grupe „Iva“ su Žaklina Gligorić (vokal), Milica Tamamović (vokal), Tara Matijaš (vokal), Katarina Ćelić (vokal), Nataša Grujinović (violina), Marko Kovačić (bas), Branislav Vidović (bas), Aleksa Škrbić (gitara), Saša Ristić (bubanj), Milan Kostić (perkusije), Ninoslav Šašić (perkusije) i Saša Pavlović (klavijature). Na koncertu će nastupiti i članovi koji više redovno ne nastupaju sa „Ivom“, Milena Aćimović (vokal), Lejla Handukić (vokal), Stojana Kučuk (violina), Sven Mehičić (klarinet) i Dejan Đurković (gitara, bas i tonac). Takođe, tu su i naši prijatelji i sjajni talentovani muzičari koji sarađuju sa nama u različitim projektima Anja Boričić (vokal), Matija Antonić (vokal), Aleksandar Mihić (gitara), Ranko Pavić (truba), Jovan Erceg (vokal), Dalibor Vujičić (harmonika) i Viktor Fedešin (saksofon). 

Izvor: Glas Srpske

GD

Recent Posts

Sastanak u Maglaju zbog neradne nedjelje

Cilj sastanka je pronalaženje najboljeg rješenja koje će uzeti u obzir potrebe privrednika i zakonske…

13 sati ago

Srbi iz Brijesnice kod načelnika Petrova: Ne odustajemo od izgradnje pravoslavnog objekta

Predstavnici ozrenskih sela u Lukavcu, u FBiH, stigli su danas na sastanak kod načelnika Petrova…

13 sati ago

Šta smo prije pet godina mogli kupiti za 100 KM, a šta možemo danas?

Za 100 maraka prije pet godina mogli smo kupiti 45 kilograma hljeba, a sada tek…

2 dana ago

ANDREA Kajganić prvostepeno je osuđena na 22 godine zatvora zbog ubistva Saše Kulišića.

Kajganić je priznala ubistvo Kulišića na posljednjem ročištu.Ona je na posljednjem obraćanju sudu tvrdila je…

2 dana ago

DUBAI ČOKOLADA: Pokorila internet, a sada može postati i tvojih ruku djelo

Pokorila internet, napunila trgovine, zavladala slavljima – a sada može postati i tvojih ruku djelo!…

3 dana ago

ALARMANTNI PODACI: Drastično povećan broj radnika u Srpskoj koji su proglašeni tehnološkim viškom

BROJ radnika koji su se prijavili na biro rada u Republici Srpskoj jer su proglašeni…

3 dana ago

This website uses cookies.