Republika Srpska danas slavi 28. rođendan!
Ona je osnovana 9. januara 1992. godine pod prvobitnim nazivom Srpska Republika BiH. Osnovali su je srpski poslanici u tadašnjoj Skupštini BiH, nakon što su preglasani u ključnim pitanjima koja su se ticala opstanka Jugoslavije i nakon što su pripadnici druga dva naroda krenuli u secesiju mimo volje Srba koji su imali konstutitivni status.
Položaj i ovlaštenja Republike Srpske potvrđeni su u Dejtonu 1995. godine, kada je ona ustanovljena kao jedan od dva entiteta koji sačinjavaju BiH.
Srpska od svog formiranja ima zakonodavnu, sudsku i izvršnu vlast.
Prostire se na 24 857 metara kvadratnih, a prema podacima posljednjeg popisa iz 2013. godine, Republika Srpska ima 1 170 342 stanovnika i 414 847 domaćinstava.
Za opstanak Republike Srpske tokom ratnih sukoba devedesetih godina 20. vijeka stradala je 21 000 boraca, prema zvaničnim podacima koje je iznio Istražno-dokumentacioni centar BiH.
Narodna skupština Republike Srpske nije prestajala sa radom ni u toku ratnih sukoba.
Osnovne privredene grane Srpske su energetika, metalurgija i prerada metala, elektro i hemijska industrija, industrija prerade drveta, industrija tekstila, kože i obuće, industrija građevinskog materijala, prehrambena industrija.
Srpska ima obilje prirodnog bogatstva – planine Zelengoru, Treskavicu, Jahorinu, Romaniju, Grmeč, Kozaru, Ozren… sa ogromnim šumskim i lovnim bogatstvom i turističkom perspektivom.
Republika Srpska ima vodotoke moćnih rijeka poput: Une, Sane, Vrbasa, Ukrine, Drine i Tare, koje spadaju u najbistrije na Balkanu. (Srpskacafe.com)
Prije dvije godine kada je prvi put na obilježavanju Dana Republike otpjevana pjesma “Pukni zoro”, mnogi su se pitali zašto baš ovu pjesmu pjevaju pripadnici policijske akademiji RS.
Pjesma “Pukni zoro” se uglavnom povezuje sa filmom “Montevideo”. Postoje navodno dvije verzije kako je nastala pjesma Pukni zoro, a obje se tiču srpske vojske. Postoje informacije da je pjesma nastala tokom Balkanskih ratova, a postoji i priča koja govori o tome da je pjesmu prvi otpjevao srpski vojnik pred sam početak bitke na Kajmakčalanu.
Postoje teorije da je ova pjesma zaštitni znak Drugog pješadijskog puka Moravske divizije prvog poziva “Knjaz Mihailo” koji je zbog legendarne hrabrosti, kao najbolji puk srpske vojske dobio počasni naziv “Gvozdeni puk”.
Ratna zastava Drugog pješadijskog puka Moravske divizije prvog poziva „Knjaz Mihailo” je bila najodlikovanija zastava u srpskoj vojsci. Kroz puk je tokom rata prošlo oko 16 000 ljudi. Dvadeset i sedam vojnika i oficira puka bili su nosioci po dvije Karađorđeve zvezde. Još preko 250 oficira i vojnika ponijeli su po jedno ovo odlikovanje. Najveće priznanje hrabri Topličani su dobili 1921. godine kada je kovčeg preminulog kralja Oslobodioca Petra I Karađorđevića bio prekriven zastavom Gvozdenog puka.
Međutim, Robert Pešut Manjifiko, koji je radio muziku za filmove “Montevideo, Bog te video” i “Montevideo, vidimo se”, tvrdi da je on autor pjesme “Pukni zoro”.
– Ja sam autor pjesme “Pukni zoro” i čuo sam za tu urbanu legendu koja se stvorila oko nje. U stvari, ima više urbanih legendi. Jedna je da je pjesma nastala u Prvom balkanskom ratu, a druga da je nastala u Prvom svjetskom ratu na Kajmakčalanu. To nas je zabavljalo. Pratiš uspjeh pjesme koja je izašla iz svojih okvira. Bila je napravljena za film, pa je otišla u kafanu, pa iz kafane svuda. To čovjek ne može da prati. To me i raduje i mnogo mi znači. U neku ruku je to jedino što autor poželi. Narod je tu pjesmu uzeo kao svoju i to je vrhunac autorstva – kaže Manjifiko. (Srpskacafe.com)
Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…
PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…
"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…
Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…
DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…
Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…
This website uses cookies.