Categories: DerventaVijesti

Radnici „Unisa“ dobili bitku, Vlada odobrila 360.000 KM za socijalno zbrinjavanje

DERVENTA – Radnici derventske Fabrike cijevi „Unis“ u stečaju dobili su jednu od najvećih bitaka jer je Vlada RS na današnjoj sjednici odobrila Program socijalnog zbrinjavanja za njih i za te namjene izdvojila oko 360.000 maraka.

Pregovori su trajali veoma dugo a u rješavanje problema bila su uključena tri ministarstva. Zahvaljjujući ovoj odluci Vlade 12 radnika koji su odavno stekli uslove konačno će biti penzionisani, a za sve ostale biće uplaćeni doprinosi za osiguranje radi ostvarivanja prava radnika „Unisa“ na Zavodu za zapošljavanje.

– Zadužuje se Ministarstvo finansija da iz budžeta Srpske ili iz drugih izvora sredstava koja se naplaćuju i raspoređuju preko trezora, obezbijedi 358.557 KM, za uplatu doprinosa za osiguranje od nezaposlenosti i za uplatu doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje Fondu PIO za 12 radnika koji sa tom uplatom ispunjavaju uslove za penziju – stoji u zaključku Vlade RS koji stupa na snagu danom donošenja.
Radnici koji su čitav radni vijek proveli u „Unisu“ ne kriju oduševljenje.

– Danas mi je posebno srećan dan. Stekao sam uslove za penziju još prije godinu i evo konačno sam dočekao da se penzionišem – poručio je jedan od radnika „Unisa“ Branko Rauković.
Predstavnica povjerilaca iz reda radnika „Unisa“ Radoslava Milanković kaže za „Glas Srpske“ da su se sve ove godine radnici borili za ovo.

– Godinama se borimo i svjesni smo da sigurno nećemo dobiti zarađene plate, ali nam je cilj bio da nam se uveže radni staž i da oni koji su stekli uslove odu u zasluženu penziju. Ova odluka Vlade budi nadu za mirniju starost – poručila je Milankovićeva, zahvalivši premijeru Radovanu Viškoviću, narodnom poslaniku Igoru Žuniću i svima koji su pomogli da se ovaj problem konačno riješi.

Predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva RS Tane Peulić rekao je da su i on i radnici konačno odahnuli.

– Od otvaranja stečaja do danas obavio sam najmanje 20 sastanka po pitanju zbrinjavanja radnika „Unisa“ i drago mi je da smo to konačno riješili. Uplatiće se 243.000 za 114 radnika kod Zavoda za zapošljavanje po osnovu nezaposlenosti, a preostali iznos za penzionisanje 12 radnika, a za ostale kako ko bude odlazio u penziju rješavaće se sukcesivno – rekao je Peulić.

Žunić koji je o problemima „Unisa“ govorio gdje god je mogao kazao je za „Glas Srpske“ da su problemi u nekadašnjem privrednom gigantu Posavine trajali godinama, te da su se radnici posljednjih osam mjeseci žustro borili za ostvarivanje svojih prava.

– Sve ovo je malo prekinula korona, ali pregovori su se vodili na tri različite strane i to nije bilo jednostavno. Sastajao sam se sa radnicima kad god je bilo moguće i vjerujem da smo svi zajedno uradili pravu stvar. Čestitam radnicima koji su bili uporni i istrajni – rekao je Žunić izrazivši nadu da će se u procesu stečaja javiti neko ko bi „Unis“ ponovo digao na noge.

Izvor: glassrpske.com Autor: Milijana Latinović

GD

Recent Posts

Obilježene 34 godine od proboja Koridora – najsvjetlijeg i najhumanijeg podviga VRS (FOTO/VIDEO)

U Dugoj Njivi kod Modriče obilježena je 34. godišnjica proboja Koridora 1992. godine i uspostavljanja…

1 dan ago

IZLOŽBA O STAROJ I RIJETКOJ КNJIZI POVODOM 80 GODINA DOBOJSКE BIBLIOTEКE (Foto)

Izložbom pod nazivom „Кroz Zbirku stare i rijetke knjige Narodne biblioteke Doboj“ obilježava se 80…

3 dana ago

Željeznice Srpske: Zahvaljujući Vladi riješeno pitanje plata, za ostalo slijede pregovori (VIDEO)

Željeznički sindikati insistiraju na realizaciji zaključaka koji su dogovoreni sa Ministarstvom saobraćaja i veza 16.…

4 dana ago

NEMA KRIZE ZA PŠENICU: Intervju Anđelka Kuzmić ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske

OVE godine rod pšenice će biti veći nego u petopgodišnjem na proseku i nadam se…

5 dana ago

Ozren: Dok je dobrih ljudi Petkovići ne gube nadu; Vlada Srpske obezbijediće im montažnu kuću, pomoći će i Petrovo

Bez krova nad glavom juče je ostala devetočlana srpska povratnička porodica u mjestu Panjikna Ozrenu…

5 dana ago

Sarajevo, Sloga i Velež pod FIFA zabranom registracije igrača

FIFA je uvrstila Fudbalski klub Sarajevo na listu klubova kojima je izrečena zabrana registracije novih…

6 dana ago

This website uses cookies.