Categories: Vijesti

Prijeti gašenje proizvodnje zbog zabrane izvoza peleta

Proizvođači peleta nezadovoljni sz zbog posljednje odluke Vijeća ministara Bosne i Hercegovine kojom se dozvoljava izvoz ogrjevnog drveta, a zabranjuje izvoz ovog proizvoda.

Za mnoge ona je nelogična, posebno kada se uzme u obzir da je domaće tržište podmireno više od 95 posto.

– Na osnovu čega je Vijeće ministara donijelo odluku da cijepano drvo i sirovina može da ide u izvoz, a pelet ne može i koliko još tona peleta treba da proizvdemo da snabdijemo domaće tržište. Problem je kod javnih ustanova bio zato što su one napravile budžet i uokvirile se na količinu peleta po cijenama od prošle godine, kaže Almir Idrizović, vlasnik preduzeća Ekomadera iz Bugojna, izvještava Federalna TV.

Prije samo nekoliko dana, činilo se da postoji solomonsko rješenje koje bi moglo da zadovolji i proizvođače peleta i domaće tržište, bar na nivou entiteta.

– Čekamo da Vijeća ministara Bosne i Hercegovine donese odluku i dozvoli proizvođačima da izvezu 50 posto proizvodnje, 50 posto da moraju plasirati na domaće tržište. Cijena tog plasiranja na domaćem tržište, imajući u vidu da su dobijali repromaterijal po veoma stimulativnim cijenama, ne bi mogla da pređe 550 KM, poručio je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.

– Očigledno se sama odluka Vijeća ministara Bosne i Hercegovine kosi s tim prijedlogom i on je nevažeći i ništa se konkretno nije donijelo. Odluka je donesena – zabrana izvoza peleta do 31. januara, ističe Goran Ivanović, predsjednik Asocijacije proizvođača peleta u Bosni i Hercegovini.

Proizvođači peleta naglašavaju da je jedan od mogućih motiva za produžetak zabrane izvoza problem nabavki javnih institucija.

– Moramo razdvojiti proizvođače peleta i trgovce. Nisu svi proizvođači prisutni na javnim nabavkama. Na proizvodnju utječu i razni faktori. Jedan od njih je i oslobođenje izvoza cijepanog, ogrjevnog drveta. Samom tom odlukom poskupjela je sirovina kod nekih proizvođača peleta za 30 posto, objašnjava Ivanović.

Trenutna cijena peleta je od 650 do 750 maraka. Proizvođači su vlastima dali rok od sedam dana, a nakon toga usljedit će set reakcija jer im pomenuta zabrana stvara štetu koju mjere stotinama miliona maraka.

Kažu, jedna od mogućih posljedica je i gašenje pojedinih preduzeća zbog gubitka već ugovorenih tržišta, piše indikator.ba.

https://www.federalna.ba/proizvodaci-peleta-negoduju-zbog-odluke-vijeca-ministara-bih-xl3bq

GD

Recent Posts

Otkriveno koje zemlje iz EU prve uvode nova pravila

Iako je bilo najavljen automatizovani Sistem ulaska i izlaska iz EU (EES) zvanično je odložen,…

9 sati ago

PROSJEČNA CIJENA STANOVA U BiH: Pogledajte kakvo je stanje u trećem kvartalu

PROSJEČNA cijena prodatih novih stanova u BiH u trećem kvartalu iznosila je 2.906 KM po…

16 sati ago

Uskoro skuplje boravišne takse, nova pravila i za „stan na dan“

"Stan na dan", kao i objekti seoskog turizma, od Nove godine, odnosno nakon usvajanja prijedloga…

1 dan ago

Koliko u BiH košta gorivo u odnosu na druge evropske države?

Građani BiH plaćaju jednu od najvećih cijena goriva u odnosu na svoja mjesečna primanja, pokazalo…

1 dan ago

Dom zdravlja Doboj daje medicinske aparate u zalog za kredit

DOBOJ – Dom zdravlja Doboj planira da se zaduži oko milion maraka kako bi obezbijedio…

1 dan ago

U RS-u 1450 građana za tri godine se obogatilo za više od 300.000 KM, u FBiH o bogatašima šute – hoće li Bosna i Hercegovina ikada utvrditi ko je kako stekao milione?

Jedan od rezultata Zakona o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu Republike Srpske…

2 dana ago

This website uses cookies.